Denoncimi i PD-së, Vokshi: Janë infektuar 160 mësues në të gjthë vendin! Nuk bëhet transparencë nga autoritetet

Partia Demokratike ka reaguar sërish për situatën e koronavirusit në shkolla. Ish-deputetja Albana Vokshi thotë se në të gjithë vendin janë 160 mësues të infektuar por ata nuk janë deklaruar nga instancat shtetërore.

Sipas PD-së, në shumë shkolla të vendit nuk janë plotësuar kushtet minimale higjieno sanitare dhe se nuk respektohen protokollet shëndetësore. Vokshi thotë se nuk bëhet testimi i kontakteve të mësuesve që kanë rezultuar pozitiv.

Deklarata e plotë e Vokshit:

Me përfundimin e javës së dytë të vitit të ri shkollor, situata në shkolla në të gjithë vendin është përkeqësuar, por qeveria nuk ka marrë asnjë masë as për të frenuar përhapjen e shpejtë të virusit, as për të rritur cilësinë e mësimdhënies.

 Duke patur si prioritet karrigen e pushtetit të vet personal, Edi Rama është i fokusuar tek riciklimi i mashtrimeve elektorale të viteve të shkuara dhe ka lënë mësuesit e  nxënësit në mëshirë të fatit.

Asnjë masë shtesë e marrë në shkolla për mbrojtjen e tyre. Asnjë qindarkë e investuar për një mësimdhënie më të mirë.

 Nga informacionet që disponojmë nga të gjitha shkollat e vendit, rreth 160 mësues dhe staf, si dhe mbi 100 nxënës janë të infektuar, por nuk është marrë asnjë masë për të ndërprerë zinxhirin e infektimit.

Përkundrazi! Drejtuesit militantë në shkolla e mbajnë të fshehtë informacionin, me qëllim që të mbulojnë dështimin e partisë në pushtet me hapjen e shkollave pa asnjë plan.

Numri real duhet të jetë shumë më i lartë për dy arsye:

 1.        Tamponimi është bërë pak ose aspak

2.         Edi Rama ka urdhëruar kodin e heshtjes. Asnjë drejtues nuk bën transparencë e nuk informon stafin mësimor, prindërit e nxënësit duke krijuar një situatë shumë të rënduar psikologjike. Mësuesit, nxënësit së bashku me familjarët janë në panik që shkaktohet më së shumti nga pasiguria, frika që vjen nga mungesa e informacionit.

Pas përfundimit të javës së dytë problemet kyçe janë 4.

1. Nuk respektohet protokolli I sigurisë së shëndetit.

Në shkolla nuk ndiqet rradha e veprimeve për të testuar çdo kontakt, karantinuar dhe shkëputur zinxhirin e infeksionit.

2. Kushtet higjieno sanitare vazhdojnë të jenë të mjerueshme.

Në rreth 90% të shkollave mungojnë kushtet më elementare, si uji i rrjedhshëm dhe sapuni. Kjonsituatë është edhe në Tiranë, megjithëse çmimi i ujit është rritur vit pas vit nga Erion Veliaj.

 3. Dezinfektimi midis turneve nuk bëhet dhe nuk sigurohen as maska, as dezinfektantë.

Nxënësit dhe mësuesit i kane blerë vetë maskat dhe dizenfektantët, duke rritur kostot e familjeve, sepse qeveria e Edi Ramës nuk ka investuar asnjë qindarkë për sigurinë e tyre.

4. Mësuesit janë të mbingarkuar, duke rrezikuar uljen e cilësisë së mësimdhënies.

Qendrimi me orë të zgjatira dhe të papaguara nga mësuesit po i çon ata drejt demotivimit. Për qeverinë e Edi Ramës mësuesit dhe nxënësit nuk janë prioritet, prandaj janë lënë në mëshirë të fatit.

Partia Demokratike u bën thirrje të gjithë drejtuesve të shkollave të mos u binden urdhrave të pushtetit Edi Ramës ne dëm të shëndetit të mësuesve, të nxënësve dhe në dëm të cilësisë mësimdhënies.

Është urgjencë kombëyare që qeveria të marrë disa masa elementare për të ruajtur shendetin dhe cilësinë e mësimdhënies në shkolla.

1.         Të bëhen testime masive serologjike e tamponim për të gjithë mësuesit dhe stafin ndihmës në cdo shkollë të vendit, në mënyrë të tq qartësohet harta e përhapjes së COVID19 dhe shkëputjes së zinxhirit të infeksionit.

2.         Të mos lejojë zhvillimin e mësimit në ato shkolla, ku nuk përmbushet asnjë kusht higjeno sanotar. Qeveria të publikojë në ambjentet e jashtme certifikatën e plotësimit të kushteve të përcaktuara në protokollin e sigurisë.

3.         Të sigurojë dezinfektim për ambjentet shkollore dhe maska falas për çdo mësues, si dhe për nxënësit e familjeve në nevojë.

4.         Të kontraktojë mësues shtesë për të lehtësuar barrën e rëndë shkatërruese për mësuesit, si dhe të shpërblejë mësuesit për çdo orë shtesë

Partia Demokratike është e vendosur të qëndrojë krah mësuesve, nxënësve dhe prindërve të tyre për të bërë gjithçka që ata të jenë të sigurt dhe nxënësit të arsimohen sa më mirë.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Universitetet mësim online dhe mbyllen konviktet, ju duket i drejtë vendimi i Komitetit të ekspertëve?

Komento

Komente

 • mesuesja: 26/09/2020 14:45

  Shko ti pastroji me surratin e palosur. Merr dhe salon dhe vazhdoni. Shpifareke ndyresia ju doli shpirti per karrige jeni gati ti vini flaken vendit. Harrojeni se do ju mbajme ne kurriz me

  Përgjigju
 • Tosi: 26/09/2020 14:12

  Sa e gezuar Vokshi gerdalla. Tani fajin e ka Edi rama kete do thuash moj gerdalle. Po Virusin Edi rama e solli sipas pd , po termetin Edi rama e hodhi sipas pd se moj hunderre.

  Përgjigju
 • Arsimi: 26/09/2020 14:12

  Me demek kjo Vokshi qenka kandidate per ministre arsimi kur te vijne kta ne pushtet? E sigurte qe Basha do qe te leri Ramen ne pushtet prap. Propozon surreter me te cilet nuk fiton dot, se qorr per qorr, e kemi nji oborr.

  Përgjigju
 • GRUAJA ME FYTYR BURRI: 26/09/2020 13:51

  KJO ALBANA VOKSHI GRUA ME FYTYR BURRI TË SHËMTUAR NUK KA DIT QË NUK LEF. PO KJO KUJTON SE POPULLI NUK E NJEF QË ËSHTË KRYEHAJDUTE. PRANDAJ LEF KJO QË TË DUKET SE ËSHTË ZONJË E MADHE PO KJO HARON QË ËSHTË NJË PAÇAVURE E QELBUR.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Meta shpërthen ndaj Ramës: Qen bir qeni, ka të bëjë me një president nga Skrapari