Detajet e trishta nga jeta e ish-policit të vrarë/ Nga ngjarjet kriminale, tek besimi në Zot...dhe 2 fëmijë që do të rriten pa baba

Dea Riçku dhe Santiago Malko

Kishte vetëm pak muaj që ishte bërë baba për herë të dytë. La pas bashkëshorten dhe dy fëmijë të mitur. Santiago Malko, 26 vjeç, ish-efektiv i forcave të policisë, u ekzekutua mbrëmjen e djeshme në Tiranë, brenda në makinën e tij, nga autorë ende të paidentifikuar. Ajo që është e sigurt, është se ata e donin të vdekur! E kanë qëlluar me breshëri kallashnikovi pasi i bënë pritë me dy automjete.

Teksa kishte vite i larguar nga radhët e policisë, edhe bashkëshortja e tij, Dea Riçku, ka qenë deri në vitin 2016 pjesë e forcave "Shqiponja". Ish-efektivja me origjinë nga Dibra, tashmë do të duhet të rrisë e vetme dy fëmijët, djalin 14 muajsh dhe vajzën 3-vjeçare.

Historia e tyre e dashurisë zuri fill në Akademinë e Sigurisë, kur dy të rinjtë ishin në kursin për tu bërë pjesë e Policisë së Shtetit Shqiptar.

Malko kishte përfunduar kursin për Patrullë të Përgjithshme dhe ka qenë pjesë e kësaj strukture në Policinë e Tiranës vetëm për 3 muaj, dhe më pas është tërhequr nga Policia.

Përfshirja e Santiago Malkos në një ngjarje kriminale në vitin 2016, detyroi edhe Dean të largohet nga reparti i Shqiponjave në Policinë e Tiranës. Mbrëmjen e 14 prillit 2016 bashkëshorti i saj u përfshi në një konflik mes dy vëllezërve vetëm disa metra larg Drejtorisë së Policisë së Tiranës, vendit ku punonte gruaja e tij. U konfliktua në një lokal bastesh, dhe e gjitha në atë kohë u mendua se kishte të bënte me një borxh të pashlyer.

Nuk kaloi shumë dhe Santiago Malko u përfshi edhe në vrasjen në ish-bllok në tetot 2018 ku u qëllua për vdekje Fabjan Gaxhaj. Malko, konsiderohet mik i Ervis Martinaj, i mbetur i plagosur në lokalin "Monopol" në zonën e ish-bllokut, por pas marrjes në pyetje, ish-efektivi u la i lirë për këtë ngjarje të rëndë.

Kishte hedhur pas krahëve gjithçka nga e kaluara...Me nisjen e jetës familjare, tashmë si baba i dy fëmijëve, Santiago, siç të afërm pranë çiftit shprehen, tashmë i kishte kthyer sytë tek kërkimi i paqes përmes besimit në zot. Kishte zgjedhur të besonte në fenë islame, ndërkohë që siç të afërmit shprehen, nuk i mungonte përkushtimi dhe devotshmëria ndaj familjes së tij.

Nuk dihen ende detaje për motivet e vrasjes së Santiago Malkos mbrëmjen e 27 gushtit në zonën e njohur si Xhamlliku në Tiranë. Ngjarja u mësua në mënyrë tragjike nga nëna e Santiagos. Britma e lot vetëm pak metra larg trupit të pajetë të djalit të saj të gjendur brenda makinës. Ajo mbërriti aty pasi pa gjithçka në media, se djali i saj, tashmë ishte vrarë!

 

Ora 11:56
FOTOT/ Ish-pjestare e njësisë 'Shqiponja', kush është bashkëshortja e ish-policit të vrarë Santiago Malko

Ish-efektivja Dea Riçku, bashkëshortja e ish-policit të vrarë Santiago Malko

1 / 6

Ish-efektivja Dea Riçku, bashkëshortja e ish-policit të vrarë Santiago Malko

2 / 6

Ish-efektivja Dea Riçku, bashkëshortja e ish-policit të vrarë Santiago Malko

3 / 6

Ish-efektivja Dea Riçku, bashkëshortja e ish-policit të vrarë Santiago Malko

4 / 6

Ish-efektivja Dea Riçku, bashkëshortja e ish-policit të vrarë Santiago Malko

5 / 6

Ish-polici i vrarë, Santiago Malko

6 / 6
G.M./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento

Komente

 • Hajdarinjo: 29/08/2019 15:21

  Kena 17 vjet ne polici ene fiat punto te 2002 mezi e kam ble ky i paster i kulluar me bmw x5? Fatkeqesi per ju gazetaret qe na e shisni per besimtar.keq me vje per femijet se skan faj e po rriten jetim .dikujt ja ka ber per borxh se ste vret njeri kot.e borxh ky ja ka ber mjaft personave.te vrasja ne bllok ka qen.me e fresketa.edhe nja dy vellezerve ua ka ber per borxh me pistoleten e punes.tani ky te rri ne tufin.gruja te boj qef me shoqnin e rahmetliut.kalamojt tia rrisin gjysherit.

  Përgjigju
  • Arian: 03/09/2019 15:28

   Ju jeni shpirtzinj..njerez hasedcinj te ndyre..spo ju thote njeri ta lavderoni ama te pakten heshtni

  • hallallPlako: 29/08/2019 16:26

   "tani ky te rri ne tufin.gruja te boj qef me shoqnin e rahmetliut.kalamojt tia rrisin gjysherit." Sa bukur e ke thene mor vella ... :)

 • tirana: 29/08/2019 13:28

  policia eshte e mbushur me kriminele si cdo qelize e jetes shqiptare. Te forte e kriminele bejne biznesin. kriminele ne politike gjithandej, ne cdo nivel bashkiak e qeveritar. juve cuditeni per policine. Plot eshte dhe ajo ... ja shih e shkruaj. njerezit s'harojne dhe koha vjen kur te japin gjysmen e lekut (e hoqi qeveria nga qarkullimi gjysmen e lekut, po njerezit e kane kuptuar mire ate shprehjen e Kananit). kush ishte Kanani? e ke ngado neper tirane ...

  Përgjigju
 • aloooo: 28/08/2019 17:13

  ti rrit vis martini femijet mos u merzit. dhe te fut dhe nej tegel

  Përgjigju
  • Alloooooo: 29/08/2019 14:38

   e sakte. Gjynah me rroge polici, besimtar dhe me X6 qe e bleu me djerse e B..llit. Krim i vertete ishte vrasja e atij teknikut te kondicionereve nga familja e qelbur Kusi. Kot na jepni lajme " te dhimbshme " per kete se nuk i vjen keq njeriu.

 • Loti: 28/08/2019 16:16

  O Romo, ke ka vrar ky?

  Përgjigju
 • ago ymeri: 28/08/2019 15:48

  ky agoja tha po besoj se allafi se ai te fal allafi te fal po njerezit jo nuk ka pse ti vije keq njeri per nje gjobaxhi ajo qe na duhet te bejme te mendojme eshte si ka mundesi nje kriminel si ky kishte kartele penale te bardhe kur hyri ne akademi Per me shume jane maloke, kane qe nga 1990 qe bejne 2 pune o polic o mafjoz o te dyja bashke

  Përgjigju
 • Mirditor: 28/08/2019 15:47

  Qa bahet në shqiperi? Vrasje dit për dit aksidente, a ka shtet apo kena marr fun si popull , Ekzistojn gjykatat nuk jena në mesjet me i zgjidh hallet me arm e veasje njeriu nuk vjen ma jeta është e shtrejt. Do zoti e do shteti rritet siguria se përndryshe marum si rrac do na pushtoj serbi e turku

  Përgjigju
  • Miri: 28/08/2019 20:32

   Se Mos na pushton Vatikanj Thuaj

 • Romi: 28/08/2019 15:22

  Amon mos na hidhni trut e gomarit me keto besimtare me gjasme. Ky vinte gjoba e shiste droge, e ka vrar e plagos. Ca prisni ju, qe te falet gjaku qe ka marr???

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur