Dosja e trafikut ilegal/ Si adoleshentët shqiptarë shkojnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar për të punuar për bandat e drogës

Dosja e trafikut ilegal/ Si adoleshentët shqiptarë shkojnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar për të punuar për bandat e drogës

Grupi 'Hellbanianz'

Adoleshentët shqiptarë hyjnë fshehurazi në Britaninë e Madhe dhe bashkohen me bandat e drogës me qëllim që të dërgohen në burg dhe më pas falë hapësirave ligjore të arrijnë të përfitojnë azil.

Të rinjtë e dëshpëruar që përdoren nga banda shqiptare si famëkeqja Hellbanianz, shpejt rekrutohen për të punuar në fermat e kanabisit ose për të shpërndarë drogë në Britaninë e Madhe. Të vëzhguar nga afër nga bandat, adoleshentët punojnë për të shlyer borxhin e tyre ndaj kontrabandistëve përpara se të dërgojnë para në shtëpi në Shqipëri. 

Nëse kapen nga policia, të rintë pranojnë dënimin sepse avokatët e mafias përdorin një boshllëk ligjor për të bllokuar deportimin në Shqipëri duke pretenduar se janë viktima të skllavërisë moderne. Këtë e ka pohuar një ekspert britanik për Daily Mail. 

Sipas artikullit të medias britanike, bandat shqiptare kanë kapur kontrollin e ekonomisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve të fundit pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet e drogës në Amerikën Latine.

Midis tyre, banda Hellbanianz e vendosur në pronën Gascoigne në Barking, në Londrën Lindore është vendosur si një problem i madh për policinë. Banda famëkeqe nxjerr në pah pasurinë e tyre duke ndarë video në mediat sociale të makinave të tyre sportive flash, bizhuterive dhe tufa parash. Arrogantë dhe pa frikë nga policia, gangsterët e maskuar të Hellbanianz-it madje shpërndajnë video muzikore që tregonin automjete të blinduara të pajisura me mitralozë të rëndë që parakalonin rreth një banese në Londër.

Vetëm kjo bandë besohet se trafikon drogë me vlerë miliona paund në vend çdo vit. Por banda më të vogla shqiptare dhe tregtarë të pavarur po krijohen gjithashtu në Britani.

Në janar, një tregtar droge, i cili mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë emigrantësh, u gjet duke drejtuar një fermë kanabisi prej 649,000 paund në një rezidencë historike skoceze me 15 dhoma. Flogerd Baqli, 26 vjeç, gënjeu se ishte viktimë e trafikimit të qenieve njerëzore kur ishte pjesë e një bande të krimit të organizuar që mbikëqyrte një kultivim të madh droge në Dundee.

Gjykatës së Sherifit të Dundee iu tha se 649 bimë kanabisi u gjetën brenda rezidencës, që vlerësohet të jetë me vlerë 1.4 milion paund, kur ajo u bastis nga policia. Baqli, i cili mbërriti në Angli me një varkë nga Franca, u përpoq të ikte, por ai u kap pas një ndjekjeje nga policia dhe u arrestua afër pronës.

Ndërsa në gusht, bosi i drogës Selamet Mehmetaj, i quajtur “Djalli” u burgos për katër vjet e gjysmë për drejtimin e fabrikave të kanabisit me staf emigrantë të paligjshëm që shpërndanin drogë me vlerë miliona paund në vit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. “Djalli” ishte i njohur për mburrjet e tij në rrjetet sociale pasi ai përshkroi se si më parë rrëmbeu dhe preu gishtat e një rivali që e kishte penguar në “biznesin” e trafikut.

Rënia e Mehmetajt nisi pasi gazetarët e DailyMail të paraqitur si tregtarë që donin të blinin drogë me shumicë e kontaktuan atë përmes faqes së tij në Instagram me emërtimin “Gjaku shqiptar”. Në faqe, ai tregonte fabrikat e tij të kanabisit dhe postonte video për të nënvizuar se cilat lloje ishin në dispozicion për klientët.

Ai pranoi të takohej në shtëpinë e tij në Palmers Green, në Londrën Veriore, ku u tregoi gazetarëve se si shpenzonte paratë nga biznesi i tij i paligjshëm për një mënyrë jetese luksi, duke përfshirë një Mercedes-Benz CLA AMG që kushtonte 50,000 paund, një Audi RS7, të cilin ai e nget me mbi 200 km/h në autostrada duke përdorur targa false dhe një makinë Formula 3 për gara jashtë rrugës.
Por Selamet Mehmetaj nuk është i vetmi gangster shqiptar që është larguar. Në fillim të këtij muaji, Derbyshire Constabulary ndau një video dramatike të oficerëve që thyenin një operacion droge të udhëhequr nga dy vëllezër shqiptarë në East Midlands.

Pamjet e kamerave panë policinë të bastisi një banesë të përdorur nga grupi i krimit të organizuar “Eddie line” dhe të kryente një numër arrestimesh.

“Për gati një vit, banda drejtonte operacionin e drogës “Eddie line”, duke shpërndarë kokainë në Sëadlincote, North-Ëest Leicestershire dhe East Staffordshire dhe duke fituar qindra mijëra paund në procesi. Ndërsa rrethi i brendshëm i OCG-së, i udhëhequr nga vëllezërit Edmund dhe Eduard Haziri, shijonte një mënyrë jetese luksoze nga të ardhurat e krimit, ata lanë një gjurmë varësie, krimi dhe mjerimi në rrugët tona. Ata tani janë pas hekurave“, shkruhet në faqen zyrtare të policisë në X.

Në tetor, një bandë e shitësve shqiptarë të drogës u burgos pasi u bastis ferma e tyre e kanabisit me madhësi ‘industriale’ në thertoren e vjetër pranë një fshati në Norfolk. Policia përdori një dron për të kapur furnitorët teksa zbrisnin në ish thertoren Norfolk Meats, në Banham.
Gjykata e Norëich Croën dëgjoi pesë burra Hysen Kodra, 33 vjeç, Kristjan Pergjeci, 23 vjeç, Aldito Drobaj, 22 vjeç, Emirjan Gatali, 29 vjeç dhe Bledar Troka, 34 vjeç, që punonin si “kopshtarë” të kanabisit në njësinë, të cilën prokurorët thanë se ishte në gjendje të prodhonte “sasi industriale për shitje komerciale”.

Të pesë burrat shqiptarë, të cilët u dënuan me 22 muaj burg, u zbulua se ndodheshin ilegalisht në Britaninë e Madhe dhe ishin vendosur në Londër.

Ndërsa në shkurt të vitit të kaluar, baroni i drogës Taulant Stoica, 36 vjeç u arrestua dhe u burgos për dhjetë vjet pasi pranoi tre akuza për komplot për furnizim kokaine dhe një akuzë për pastrim parash.
Ai është akuzuar për kontrabandë heroine nga Holanda në Itali.

Stoica përdori EncroChat-in për të organizuar ekipin e tij të shqiptarëve, duke përfshirë Muhamet Qosjen, 30 vjeç dhe 39-vjeçarin Eduard Haxhini.

Qosja e ruante kokainën që do t’ua shpërndante tregtarëve të rrugës në Londër, nën krevatin e një fëmije në shtëpinë e tij në Ilford, në lindje të Londrës.

Oficerët e fshehtë e ndoqën Qosjen përmes Londrës lindore përpara se ta rrethonin me makina pa shenja. Qosja u mburr para oficerëve se ai hyri fshehurazi në Britani ilegalisht në vitin 2014 dhe vendosi të merrte drogë sepse “paguhej mirë” dhe u burgos për dhjetë vjet qershorin e kaluar.

Që nga fillimi i viteve 1990, Mbretëria e Bashkuar mirëpriti shumë nga vendet e Ballkanit, pasi ata ikën nga lufta dhe persekutimi nëpër komunitete në Shqipëri dhe Kosovë. Migrimi masiv i ka lënë komunitetet e largëta shqiptare, në rajone si Kukësi, të jetojnë në “qytetet fantazmë” pasi kaq shumë të rinj dhe familje janë larguar.

Rajoni në Shqipërinë verilindore pranë kufirit me Kosovën ka përqindjen më të lartë të popullsisë që jeton ilegalisht në MB ose kërkon azil, krahasuar me çdo zonë tjetër të vendit ish-komunist.

Për të luftuar çështjet ekonomike, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar së fundmi fonde prej 8.4 milionë funtesh që do të investohen në disa nga zonat më të varfra të vendit, duke përfshirë krijimin e vendeve të punës dhe skemat e komunitetit në rajonin e Kukësit të goditur nga varfëria.

Kryetari i ri i Bashkisë së Kukësit, Albert Halilaj është zotuar të shpenzojë një pjesë të madhe të parave të Mbretërisë së Bashkuar për të bindur njerëzit që të kthehen duke ofruar zbritje taksash dhe grante për të ngritur biznese të lidhura me turizmin, të cilat ai i sheh si çelësi për të nxitur ekonominë e rajonit. Madje siç edhe Report Tv e ka publikuar ditë më parë, kryebashkiaku i Kukësit është zotuar se nuk do ketë taksa për personat që kthehen nga Britania e Madhe për të investuar në Kukës. 

Por të rinjtë janë të dëshpëruar për të lënë vendin dhe për të krijuar një jetë të re në Britani.

Fjoli Zhubi, 17 vjeç, tha për Daily Mail se ai ishte i përgatitur të ikte ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar nëse nuk do të mund të gjente punë pasi të përfundonte një kurs tre vjeçar për t’u bërë mekanik automjetesh në një shkollë profesionale.

“Prindërit e mi nuk duan që unë të shkoj, por nuk do të kem zgjidhje nëse nuk gjej punë. Shanset e mia për të gjetur punë këtu janë vetëm 50/50 sepse ekonomia nuk është e mirë. Rreth 80 për qind e njerëzve që largohen nga kolegji këtu mbeten të papunë. Nëse është e mundur, do të përpiqem të aplikoj për një vizë për të shkuar legalisht në MB, por mund të më duhet të paguaj për të hipur në një kamion. Unë kam të afërm në Angli dhe e di që do të gjej punë atje”, tha ai.

Një djalë 15-vjeçar i quajtur Dardan u zotua se do të përpiqej të shkojë në MB sapo të mbarojë shkollën e mesme në korrik. “Ndoshta do të arrij atje me një kamion ose me varkë. Do të më kushtojë mijëra euro, por mund t’i marr paratë hua dhe t’i kthej duke punuar. Dua të punoj në Angli si elektricist. Unë e kam mësuar zanatin nga xhaxhai im i cili është elektricist”.

Shifrat tregojnë se rreth 53% e kërkesave për azil nga shqiptarët janë pranuar në periudhën janar-qershor të vitit të kaluar.

Një zëdhënës i Home Office tha: “Ne kemi zbatuar një sërë reformash për ta bërë sistemin modern të skllavërisë më të fortë. Kjo siguron që viktimat e vërteta të mbështeten dhe e mbron atë nga abuzimi. Kur ne pranojmë një referim për një viktimë të mundshme të trafikimit, bëhet një vlerësim duke përdorur udhëzimet ligjore të publikuara nëse pretendimi i tyre plotëson pragun për t’u njohur si viktimë e konfirmuar e trafikimit. Çdo shtetas i huaj që dënohet për një krim dhe është dënuar me burg, konsiderohet për dëbim sa më shpejt që të jetë e mundur.”

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Sillnin armë nga Kosova për t’i shitur në Shqipëri, arrestohen dy 19 vjeçarë në Tiranë! U sekuestrohet pistoletë me silenciator (EMRAT)

Sillnin armë nga Kosova për t’i shitur në Shqipëri, arrestohen dy 19 vjeçarë në Tiranë! U sekuestrohet pistoletë me silenciator (EMRAT)