Eduard Zaloshnja: Muri elektoral i Ramës, 800 metra i lartë

Eduard Zaloshnja: Muri elektoral i Ramës, 800 metra i lartë

Selia e PS

Qysh kur kryeministër i vendit ishte Berisha, në zgjedhjet parlamentare të 2013-ës, Edi Rama ngriti një mur elektoral prej 803-mijë votash, ku votave të PS-së iu bashkuan edhe votat e PSD-së dhe të disa partive të vogla të majta, që me kalimin e kohës u përthithën nga PS-ja. (Atë vit, koalicioni i PS-së mori gjithsej 1 milion vota, por 197 mijë vota i morën LSI-ja dhe PBDNJ-ja, të cilat më vonë u larguan nga koalicioni.)

Në zgjedhjet e para parlamentare me Ramën kryeminstër, më 2017, PS-ja dhe PSD-ja morën 780 mijë vota dhe siguruan 75 mandate parlamentare. Ndërsa më 2021, PS-ja dhe PSD-ja morën 804 mijë vota dhe siguruan 77 mandate parlamentare.

Statistikisht, mund të thuhet se Rama ka ngritur një mur elektoral, që ka qenë i qendrueshëm rreth lartësisë 800 mijë vota, si kur ishte në opozitë, ashtu edhe në pushtet (shihni grafikun më poshtë).

Vetëm në vitin 2021, partitë kryesore opozitare (PD-AN dhe LSI) iu afruan disi majës së këtij muri elektoral, por nuk arritën dot ta kapërcenin – morën 730 mijë vota të vlefshme, që u përkthyen vetëm në 63 mandate parlamentare.

Kurse më 14 maj, që ishte si një provë gjenerale para zgjedhjeve parlamentare të 2025-ës, kandidatët kryesorë të opozitës për kryebashkiakë morën vetëm 500 mijë vota të vlefshme. Nga ana tjetër, kandidatët socialistë për kryebashkiakë (të përkrahur edhe nga PSD-ja) morën pothuaj 800 mijë vota…

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Statistike: 07/06/2023 00:00

    Sa here te behen zgjedhje PD do mare ate te Noc Rrokut.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol