Ekzekutimi i 3 ‘ushtarëve’ të Ervis Martinajt në Fushë-Krujë, policia zbulon pamjet e makinës së autorëve! Targat e vjedhura dhe me shasi të fshirë (FOTO)

Ekzekutimi i 3 ‘ushtarëve’ të Ervis Martinajt në Fushë-Krujë, policia zbulon pamjet e makinës së autorëve! Targat e vjedhura dhe me shasi të fshirë (FOTO)

3 viktimat, vendi i ngjarjes dhe makina

Diklen Vata, Besmir Hoxha dhe Brilant Martinaj u ekzekutuan mesditën e 17 korrikut 2021 nga 4 persona që i erdhën përballë me një makinë Wolksvagen Passat, ngjyrë blu, e cila së fundmi është identifikuar edhe nga pamjet e sigurisë. Kujtojmë se brenda makinës, e gjetur më pas e shkrumbuar, u gjetën 1 armë automatike MP5 dhe 2 kallashnikovë. Targa e mjetit rezulton e vjedhur nga një makinë në Kosovë.  Sipas mediave makinës i është fshirë numri i shasisë, duke bërë shumë të vështirë identifikimin e pronarit të automjetit.

1660754519_cbbe6ef921a3464691c1d35077bf65fb001.jpg

Automjeti i përdorur nga autorët, i zbuluar nga policia

Atentati me tre viktima në mbikalimin e Fushë-Krujës i riktheu hetuesit në ekzekutimin e ish-policit Xhelal Reçi në Laç në datën 1 nëntor të vitit të kaluar, në përpjekje të zbardhjes së të vërtetës. Vrasja e 60-vjeçarit ka mbetur e pazbardhur, por dyshimet e policisë kanë qenë për përfshirje të Brilant Martinajt, njërit prej tre viktimave të Fushë Krujës, që nuk u provuan asnjëherë. Hetuesit shkojnë edhe më tej në analizë të konflikteve. Sipas tyre, Xhelal Reçi është xhaxhai i të fejuarës së një prej të fortëve që grupi i Martinajve e do të vdekur dhe për këtë arsye ish-polici është vrarë.

Duke lidhur këto konflikte të së shkuarës mes grupeve kriminale, u hodhën dyshime se Brilant Martinaj ishte pjesëmarrës në vrasjen e Reçit. Për këtë ngjarje, vetëm tetë sekonda iu deshën atentatorëve për të eliminuar ish-policin Reçi.

Brilant Martinaj, Diklen Vata e Besmir Hoxha u qëlluan me rreth 60 plumba kallashnikovi në makinën Volkswagen Passat, me të cilën po lëviznin drejt Laçit. Nga breshëria e plumbave makina mori flakë dhe për pasojë prej tyre u shkrumbuan. Vetëm Vata mundi të dalë nga makina, por agresorët u rikthyen sërish dhe u siguruan të vdiste. Kjo ngjarje vijon të frikësojë. Jo më larg se sot një ngjarje kriminale, që siç duket nga rrethanat e organizimit dyshohet për një vrasje apo atentat, është parandaluar nga policia e Lezhës në Kune në Shëngjin. Në pranga ka rënë 28-vjeçari, Nikoll Sherrniku, një emër i njohur për efektivët, pasi ishte nën masën ‘arrest shtëpie’, sepse ishte i implikuar në vrasjen e efektivit Xhulio Prela në dhjetor të vitit 2020. Sherrniku njihet si 'ushtar' i Martinajt. Ndërsa vetë Martinaj prej 10 ditësh është denoncuar i zhukur nga familjarët e tij. 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Audi: 18/08/2022 07:42

  Po ata vëllezërit Hato, ushtarë të Visit, ku e kanë fshehur bythën se filluan të bëjnë si të fortë dhe të bëjnë atentate në Shkodër?!!

  Përgjigju
  • Haha: 19/08/2022 15:18

   Ushtar se ato pabuksa jan me makina te enverit dalin e sjellen

  • O haha: 18/08/2022 21:47

   Jan ushtar te bajrave ato apo jane shoke e jane te barabarte?

  • Haha: 18/08/2022 20:11

   Ushtar te Behar bajrit jan te dy ne dobrac i ke nuk jan larg

 • Posht ushtaret: 17/08/2022 23:03

  Te mjeret ushtare te te forteve . Jane perdorur si masha tani po ikin si kova pusi , jo po vriten po po piqen te gjalle si zhapiku. Shpresa e vetme makina e blinduar o mjerane nuk shtyhet jeta si uridhi piuni lengun atyre lekeve qe keni bere

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore