EMRAT/ Trafikuan 26.5 kg kokainë dhe heroinë nga Vlora në Itali, në pranga 2 shoferët shqiptarë

EMRAT/ Trafikuan 26.5 kg kokainë dhe heroinë nga Vlora në Itali, në pranga 2 shoferët shqiptarë

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane pasi janë kapur duke trafikuar 26.5 kg kokainë dhe heroinë nga Vlora në Itali.

Në pranga kanë rënë Përparim Rakip dhe Erion Tola, shoferët e autobusit që vinte nga Vlora si dhe italiani Luigi Maggio, 31 vjeç

Policia sekuestroi 23 kg kokainë dhe 3.5 kg heroinë, e cila dyshohet se u trafikua nga Shqipëria me autobus. Kokainë ishte fshehur në rrotën e përparme të autobusit të linjës Vlorë-Verese.

Brenda, dy shoferë të ardhur nga Shqipëria mbanin tre zarfe të bardhë, plot kokainë dhe heroinë, raportojnë mediat italiane.

Mëngjesin e së dielës 19 maj, 31-vjeçari italian me një Audi shkoi në Piazzale Kennedy në zonën e parkimit të autobusëve që vinin nga Shqipëria, nga ku mori nga 2 shqiptarët tre zarfët e bardhë me drogë.

Lënda narkotike u vendos nga 31-vjeçari italian në bagazhin e një Audi, në një karrocë fëmijësh, për të shuar çdo dyshim. Më pas tridhjetë e një vjeçari ka ndezur makinën dhe është larguar, por u ndoq nga policia e cila kreu kontroll në mjet dhe gjeti lëndën narkotike.

31-vjeçari italian, ishte një person me precedent të mëparshëm penal në trafikun e lëndëve narkotike. Ai u arrestua në tetor të vitit të kaluar por më pas u la në ‘arrest shtëpie’, nga ku siç duket e ka shfrytëzuar për shpërndarje kokaine, pasi e përdorte shtëpinë e tij në Lainate si strehë droge.

Sipas hetimeve paraprake, droga ishte destinuar për tregun milanez.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

 'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në

'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në "Grupin e Vdekjes"