Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Austri 0-1 Francë

Dita e katërt e Euro 2024 u mbyll me fitoren 0-1 të Francës kundër Austrisë në stadiumin e Dusseldorfit. Dueli i Grupit D u vendos nga autogoli i Uober, me "Gjelat" e Francës që marrin një fitore me vlerë dhe barazojnë me tri pikë Holandën.

Duhej minuta e 38 që Kylian Mbappe të bënte rrëmujë në zonë dhe krosimi i tij të devijohej nga mbrojtësi austriak Uober në portën e tij. Në pjesën e dytë sërish Mbappe humbi një shans të artë, teksa në fund tri pikët shkuan për skuadrën e Deschamps, edhe pse pa shkëlqimin e pritur.

Ndeshja e radhës më 21 qershor është Holandë - Francë, duel që do vendos se cili ekip do jetë në krye të grupit. Po në këtë grup Polonia dhe Austria janë me zero pikë.

Sot për Grupin E të Euro 2024 Rumania fitoi 3-0 me Ukrainën dhe Sllovakia surprizoi 1-0 Belgjikën. E marta e Euro 2024 vijon me dy duele. Në 18:00 luhet Turqi - Gjeorgji dhe në 21:00 Portugali - Çeki.

Renditja në Grupin D

Notat e ndeshjes

Formacionet zyrtare:

Austria: Pentz; Posch, Danso, Wöber, Mëene; Seiëald, Grillitsch; Laimer, Sabitzer, Baumgartner; Gregoritsch.

Franca: Maignan; Koundé, Saliba, Upamecano, Theo Hernández; Kanté, Rabiot; Dembélé, Griezmann, Mbappé; Thuram. 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Ekskluzive/ Zbulohen dokumentet që lidhin vilën e Gjirit të Lalzit të Berishës me lejen e ndërtimit që ka firmosur! Ja si mashtroi Argita me deklarimin e pasurisë! Sot faktet e reja në Report Tv

Ekskluzive/ Zbulohen dokumentet që lidhin vilën e Gjirit të Lalzit të Berishës me lejen e ndërtimit që ka firmosur! Ja si mashtroi Argita me deklarimin e pasurisë! Sot faktet e reja në Report Tv