Prizreni përuron shtatoren e Skënderbeut, por e 'zbret' heroin kombëtar nga kali! Pas kritikave reagon skulptori...jep një përgjigje pa përgjigje

Busti i Skënderbeut i ngritur në Prizren

PRIZREN- Me rastin e festës së 28 dhe 29 nëntorit, në Komunën e Prizrenit është bërë përurimi i shtatores së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, por ajo çfarë vihet re është se figura e heroit tonë kombëtar na shfaqet ndryshe nga çjemi mësuar që ta shohim dhe më kryesorja është pa kalin e tij.

Përveç figurës së Skënderbeut, rëndësi duhet t’i jepet edhe figurës së kalit sepse kali përdoret si simbol që ka shoqëruar heroin. Barleti e thekson se kali qe i një race të zgjedhur dhe pas vdekjes së Skënderbeut nuk pranoi t’i hipte tjetër njëri, andaj dhe ngordhi.

Në përurimin e shtatores ka qenë edhe kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka, i cili ka deklaruar se tanimë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu sot iu bashkua Prizrenit, kryeqytetit historik e shpirtëror të shqiptarëve.

"Me rastin e 28 Nëntorit Ditës së Flamurit sot është bërë përurimi i shtatores së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, projekt i realizuar nga Drejtoria e Administratës në bashkëpunim me shoqatën "Trojet e Arbërit". Me këtë rast kryetari Haskuka theksoi se Gjergj Kastrioti – Skënderbeu sot iu bashkua Prizrenit, kryeqytetit historik e shpirtëror të shqiptarëve.

Për nder të kësaj feste, kryetari Haskuka së bashku me drejtorët komunalë po ashtu bënë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Landovicë, ndërkaq gjatë ditës u realizuan edhe aktivitete të ndryshme të mbështetura nga Komuna e Prizrenit", thuhet në postimin e komunës së prizrenit.

Ndërkaq kujtojmë se monumenti i Skënderbeut në Prishtinë është kopje e atij në Krujë, i ulur në kalë, derisa kali ngritë këmbën e djathtë, po ashtu edhe Skënderbeu me dorën e djathtë mban shpatën, kokën e ka të kthyer kah armiku ngaqë përballet me një ushtri shumë më të madhe. Ky bust i ri në Prizren duket ndryshe nga këto të parët.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:25
'Zbriti Skënderbeun nga kali', pas kritikave reagon skulptori

Skulptori Sinan Alija ka reaguar për herë të parë pas bujës që bëri në rrjet skulptura e tij e Skënderbeut. Ai ka shpërndarë një foto tjetër të punës së tij, duke dhënë thjesht një mesazh të shkurtër, që nuk është një përgjigje për kritikat e shumta që kanë mbërritur për mënyrën e realizimit të skulpturës së heroit tonë kombëtar. Më tepër se një përgjigje për qytetarët që e kanë kritikuar, ai është marrë me mediat.

“Dedikuar portaleve !!!”, shkruan ai.

Be.K./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i infermieres për vjedhje, a mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?

Komento

Komente

 • Baca: 30/11/2020 11:01

  Kontrollori i cilesise se Komunes Prizren do kete qene me pushime. Lol

  Përgjigju
 • Xha temja: 30/11/2020 10:44

  I madhi gjergj mbreti jone i pa vdekshem ne jete te jeteve

  Përgjigju
 • Blenard: 30/11/2020 10:43

  Turp i kombit ton dy heronje e dy trima mbi te gjitha nje hero qe la krejt familien e tij per atdhe e nje tjeter hero qe e ka zili gjith bota me shtatore si dirdoleca turppppppp!

  Përgjigju
 • Ariu: 30/11/2020 09:03

  Vetëm një Laptop i mungon në dorë Skënderbeut dhe e keni fix per Topmodel...

  Përgjigju
 • Altin: 30/11/2020 08:08

  Punim shume i dobet, dhe keta qe punojne me gips neper shtepia e kishin realizuar me mire. Nuk eshte puna te kali, por vete personazhi i skenderbeut eshte punuar ne menyre shume amatore, shume turp.

  Përgjigju
 • Bepi: 30/11/2020 06:45

  O popull i degjenerum si mor nuk e lat ni pa fjal o legena o rrac mutit

  Përgjigju
 • Iris: 30/11/2020 02:28

  Edhe me pelqen,edhe s'me pelqen.Skenderbeu duket sikur po mediton,po mendohet.Po te jesh perpara ,afer,me koken e perkulur pak perpara duket sikur I drejtohet,sikur flet,apo shikon personin qe eshte direct para,prane tij,eshte shume me afer popullit,me njerezor.Mbi kale duket gati gjysem-zot.Te vetmen vrejtje qe kam:pozicioni dhe menyra e mbajtjes se shpates,me kujton pak bastunin,por nga ana tjeter,duket si roje.Nuk e di,ndoshta e kam gabim,por duhet te mesohemi me te ndryshmen ne jete ,si koncept.

  Përgjigju
 • Trump: 30/11/2020 00:23

  Problemi nuk eshte kali, por duket si punim amator. Kjo eshte fyerje e madhe per kombin shqiptar.

  Përgjigju
 • Kristi: 30/11/2020 00:05

  niveli me I ulet artistik Pune shame te dobeta me mire mos te ishin vendosur si Ajo e skenderbeut dhe ajo Aden jasharit

  Përgjigju
 • Kristi: 30/11/2020 00:02

  Pune shame e Dobet si kjo e skenderbeut dhe ajo e Aden Jasharit Nuk duhet. Te ishin vendosur Niveli me I ulet artistic Artista te Paafte I Merrini dhe I dergoni ne shtepine tuaj

  Përgjigju
 • David: 29/11/2020 23:52

  Le te beje edhe nje kale ngjitur me heroin. Dhe te kenaqen njeriza e gazetaria. Hajde dallkauke hajde.

  Përgjigju
 • Paradoksi: 29/11/2020 23:06

  Po prandaj,Shteti ka Filtra ku duhet të kalojë aProvimin çdo Vepër me karakter Kombëtar...,kjo vlen e kryhet në të gjitha vendet e botës!!!

  Përgjigju
 • Aleanca për mbrojtjene tallashit: 29/11/2020 12:45

  Jam i mendimit qe simbolet kombëtare nuk duhen ndryshuar. Për mua personalisht lë një prështypje të hidhur. Skënderbeu pa kalë,eshte si flamuri pa shqiponjën! Mytaher ? Emër tipik shqiptarë!

  Përgjigju
  • Ardi: 30/11/2020 06:43

   Po ta quajnë kryetarin e komunës MUTAHER çdo presësh...ku i kishin syt ata mutër kur e panë një përmendore kaq të shëmtuar, si nuk patën turp dhe e vendosen në shesh.. Ka shumë pse e pse kjo përmendore qesharake e figurës kombëtare.

  • Genci: 29/11/2020 19:06

   këtë e din e gjith bota që shqipëria nuk ësht bërë për çfar luftuan heronjët tanë. lere ma në shqiptarët...×

Lajmi i fundit

John

Foto/ Grabitja e Kredo.al, momenti kur 21-vjeçari futet në filial i maskuar dhe me çadër