KATAR 2022/ Maroku surprizë e Botërorit, afrikanët kalojnë në fazën me eleminim direkt! Kanadaja kundërshtar i lehtë (VIDEO)

KATAR 2022/ Maroku surprizë e Botërorit, afrikanët kalojnë në fazën me eleminim direkt! Kanadaja kundërshtar i lehtë (VIDEO)

Goli i dytë i ndeshjes

FT/ Kanada 1 - 2 Marok (Aguerd 40' (aut) / Ziyech 4', En Nasyri 23')

Maroku fitoi 1-2 me Kanadanë për grupin F të Kupës së Botës. Me këtë tri pikësh Maroku kalon në fazën e 1/8 si kokë grupi. Afrikanët janë surpriza e këtij Botërori, teksa tri pikëshi i tyre ndaj amerikano-veriorëve lë jashtë nga Kupa e Botës skuadrën e Belgjikës.

Ndeshja nisi mirë për Marokun që shënoi me Ziyech pas katër minutave lojë, edhe pas gafës së mbrojtjes dhe portierit të Kanadasë. Për qetësimin e afrikanëve mendoi En Nasyri në minutën e 23 që shënoi për 1-2. Në fundin e pjesës së parë Aguerd shënoi autogol në portën e Marokut, duke i dërguar shifrat në 1-2.

Pjesa e dytë pa disa raste të mira te Kanadaja, teksa në fund gëzuan afrikanët që kalojnë në 1/8 e kompeticionit si kokë grupi. Në vendin e dytë Kroacia.


VIDEO:

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:42
VIDEO/ Goli i tretë i ndeshjes, Kanadaja detyron Marokun të shënojë autogol

40' Kanada 1-2 Marok. Aksion i rrjedhshëm nga Kanadaja,që detyron mbrojtësin Aguerd të Marokut që të shënojë në portën e tij. 1-2 dhe ndeshja rihapet në çastet e fundit të pjesës së parë.

Ora 16:26
VIDEO/ Kundërsulm 'vrasës' nga Maroku, Kanadaja pëson golin e dytë

23' Kanada 0-2 Marok. En Nesyri shënon golin e dytë te Maroku pas një kundërsulmi "vrasës". Maroku është me një këmbë në fazën e 1/8 të Botërorit.

Ora 16:08
VIDEO/ Gafë e rëndë te Kanadaja, Ziyech shënon nga 30 metra! Maroku në epërsi

4' Kanada 0-1 Marok. Hakim Ziyech kalon në epërsi afrikanët pas vetëm katër minutash lojë. Një mosmarrëveshje mes mbrojtjes dhe portierit Borjan te Kanadaja ka bërë që Maroku të gjejë golin e parë të ndeshjes.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)