Frika nga tërmeti, rreth 500 banorë kalojnë natën në çadra: Ishin momente të tmerrshme, nuk duam të kthehemi në shtëpi (VIDEO)

Rreth 563 banesa janë dëmtuar dhe 28 pallate kanë pësuar plasaritje është ky bilanci i tërmetit të fuqishëm që goditi vendin tonë pasditen e së shtunës. Të frikësuar për një përsëritje të kësaj situate banorët kanë zgjedhur të mos e kalojnë natën në banesat e tyre por ti drejtohen çadrave e ngritura nga shtabi i emergjencës në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës. 

Report TV bëri një vëzhgim në disa prej çadrave të emergjencës ku janë strehuar rreth 500 banorë të Tiranës .

Për Report TV qytetarët shprehen se vijojnë të mbeten të tronditur nga lëkundjet e fuqishme që shoqëruan vendin gjatë të shtunës teksa shprehen të frikësuar për të kthyer në banesat e tyre.

 “Jam 46 vjeçe nuk e mbaj mend ndonjëherë këtë lloj tërmeti. unë banoj tek pallati i bardhë i kohës së enverit në katin e tretë dhe të futesh në dhomën e ndenjes në maj kam bërë punime të reja, muri është i çarë muk di. Nuk mund të rrija brenda në shtëpi. ankth nuk mbushem dot me frymë . Eh jemi të kënaqur me këto pak që kanë bërë këto por në shtëpi nuk mund të shkojmë sonte.

Ishin vërtetë shumë të tmerrshme sinqerisht kemi pataksur, kemi uluritur me të madhe dhe kemi dalë nga shtëpia. Materiale mund të them jo po pak krisje në tavan kemi.

Shumë keq ska më keq. Qëllova në shtëpi atë moment dhe po gatuaja. Edhe bombula më ka ra megjithë tenxheren e gjellës më ra përtokë. S'jemi të zotët me ik në shpi me flejt gjumë si njerzit.m'ka nda dyert mi ka plasarit komplet anësoret”, shprehen qytetarët.

Për drejtorin e Zjarrfiksëve në Tiranë, Shkëlqim Goxhaj situate e vështirë tashmë ka kaluar dhe të gjithë institucionet vendore janë të angazhuar për të qenë në shërbim të qytetarëve.

 “Në këto orë të vona , po kujdesemi që gjithë qytetarët që kanë nevojë për strehim , për ushqim për sistemim në qendrat e evakuimit strehimit të gjejnë rehatinë e tyre. Këtu jemi siç e shihni dhe vetë në momentin e montimit të çadrave ndërsa në zona të tjera qytetarët janë strehuar dhe në qendra sociale gjithashtu dhe në palestart e shkollave. Gjendja paraqitet normale pothuajse të gjithë qytetarët që kanë pas nevojë për ndihmë kanë gjetur gatishmërinë e gjithë shërbimeve. Ne kemi bërë dhe një takim në prefekturën e qarkut me gjithë drejtorat e qarkut të tiranës ku janë përcaktuar dhe detyrat ku është ndërtuar dhe kordinimi i veprimeve dhe mendojmë që gjendja është optimale”, shprehet Goxhaj.

Ndërkohë një pjesë tjetër e qytetarëve kanë zgjedhur automjetet e tyre për të kaluar natën rrugëve të kryeqytetit./ Përgatiti Merin Maçi


Lajmi kryesor:

Tjetër tërmet i fortë në Tiranë gjatë mbrëmjes... Sizmiologu në Report TV: Në 24 orë mbi 340 lëkundje! Rreziku kaloi, por dridhje të vogla do ketë sërish


  • Sondazhi i ditës:

    A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e taksistit/ Familjarët vendosin buqetë me lule dielli në fuçinë ku iu gjet trupi i pajetë (FOTO)