Gafa e Berishës: Rama kot po lufton për kreun e SPAK, ai nuk ndërhyn dot në hetim te prokurori

Gafa e Berishës: Rama kot po lufton për kreun e SPAK, ai nuk ndërhyn dot në hetim te prokurori

Sali Berisha, lideri i Foltores, sot u përpoq të anatemojë procesin për zgjedhjen e kryetarit të ri të SPAK duke e përkufizuar si një tragjikomedi. “Vijmë te tragjikomedia e paimagjinueshme që po ndodh me atë që duhej të ishte institucioni i shpresës së shqiptarëve me SPAK-un. Kurrë në histori, as në romanet e Markezit, nuk mund të gjesh një betejë të turpshme midis një kryeministri dhe një ambasadori që me ligj nuk kanë asnjë lidhje me emërimin e kreut të Spak-ut. Asnjë lidhje nuk kanë”, deklaroi. 

Aspekti i parë tragjikomik është se ai që denoncon ndërhyrje (te supozuar) politiko-diplomatike në sistemin e drejtësisë, është pikërisht Sali Berisha, i cili Drejtësinë e privatizoi derisa kishte mundësinë, jo vetëm duke emëruar prokurorin e përgjithshëm, por duke zgjedhur në komoditet, i ulur nga divani i shtëpisë bashkë me vajzën Argitën, çdo prokuror të thjeshtë, çdo gjykatës të shkallës së parë, të apelit, të gjykatës së lartë deri të gjykatës kushtetuese. Edhe Shtetet e Bashkuara e konsideruan fajtor të minimit të sistemit të drejtësisë. 

Ndërsa aspekti i dytë tragjikomik është një gafë e bërë nga Berisha, i cili nuk skandalizohet për ndërhyrjen në vetvete, por sepse lufta që ai imagjinon se po bëhet për zgjedhjen e kryetarit të SPAK, nuk ka asnjë kuptim meqë bëhet fjalë për një post pa asnjë pushtet real.  ''Kryetari i SPAK ka vetëm një funksion, të ndajë dosjet. Nuk ndërhyn dot në hetim te prokurori. Me Kushtetutë. Beteja është surrealiste. Nuk ndodh kurrë'' shkruan Berisha i skandalizuar. Në logjikën e tij të sëmurë nuk ka kuptim gjithë kjo betejë për zgjedhjen e një kryetari të Spak i cili as ''nuk ndërhyn dot në hetim te prokurori''. 

Surealizmi i vetëm në këtë histori është pikerisht ai i Berishës.

xy/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nuriu: 17/12/2022 01:30

  Sali kerma

  Përgjigju
 • Pika qe ste bie: 16/12/2022 22:17

  Hipokrizia eshte maska e vertete e injorances. Ndersa Berisha emeroi kasten e drejtesise, e beri duke pritur afatet e plotesimit te mandateve per antare ne Gj.Larte dhe Kushtetuese, pra duke respektuar drejtesine e emeruar Nanoiste, Neroni i ri sovjetik, Rama, nuk priti dot afatet por i minoi mire e mire me tritol mafioz politik! Duket se autori e ngaterron Bamir Topin me Nik Spahine, qe emeronin lart e poshte kundrejt "xhelepit" gjykates e prokurore.

  Përgjigju
 • ori: 16/12/2022 20:21

  Berisha kriminel

  Përgjigju
 • [email protected]: 16/12/2022 16:18

  O zot nuk ka njeri ne bote per te thure genjeshtra dhe hamendesime,si i thure ky pervers.Nje fantazi e till per pislleqe dhe ngatrresa ,tregues per nje njeri te shvlersuar nga asnje ndjenje mirsije sa do e vogel qofte per njerzit.Shyqyr qe se beson asnje shqiptar se bota e ka bere hasha me kohe se ky eshte personi i vetem ne bote se prifti eshtre me barre.

  Përgjigju
 • Olsi: 16/12/2022 15:46

  O berish ke marr fund

  Përgjigju
 • Ani: 16/12/2022 15:45

  Ti sali je e vetmja tragjedi komedi qe i ka mdodhur e po i ndodh vendit

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Kukës, voton kandidati i Bashkë Fitojmë

Zgjedhjet në Kukës, voton kandidati i Bashkë Fitojmë