Goditi me grusht Berishën, Gert Shehu nuk padit truprojat e ish-kryeministrit

TIRANË- Gert Shehu, 31-vjeçari, i cili goditi me grusht Sali Berishën ka vendosur të ‘falë’ truprojat e ish-kryeministrit. Gazetarja e Report Tv, Keti Banushi mëson se Gert Shehu është shprehur se nuk dëshiron t’i padisë truprojat. Shehu është lënë në burg nga Gjykata, ndërsa masa e sigurisë i është dhënë në ambientet e spitalit të Traumës. 31-vjeçari prej së martës po kurohet pas goditjeve nga truprojat e Berishës. Pasi gjendja e tij të përmirësohet pritet që të transferohet në qeli.

Aktualisht, Gerti Shehu është i shtruar në pavijonin e ORL tek spitali i Traumës. Para tre ditësh është dërguar tek spitali i burgut, por nuk e kanë pranuar dhe është rikthyer sërish tek Trauma. Gjendja e tij është shumë e mire, nuk ka asnjë problematikë, ndërsa ruhet nga forca të shumta policie. Avokati Ervis Lila i përzgjedhur nga familjarët e Gert Shehut ka kërkuar një masë më të lehtë ndaj tij. Ndërsa ka theksuar se akti i ekspertimit psikik për klientin e tij do të jetë përcaktues në këtë proces.

Ish kryeministri Sali Berisha gjatë protestës së 6 dhjetorit të cilën e kishte parashikuar prej ditësh, u godit me grusht në fytyrë nga Gert Shehu, 31 vjeç i cili vuante me problemet të shëndetit mendor. Gjithsesi, pavarësisht se ditën e djeshme, politika u bë 'bashkë' pavarësisht ndasive dhe dënoi njëzëri sulmin ndaj Berishës, kreu i foltoreve, bëri fajtor Edi Ramën. Ky version, u pa edhe nga pjesëtarë të Rithemelimit dhe një pjesë të Partisë Demokratike. 

Ndërkohë pavarësisht paraqitjes së dokumentit nga ana e mjekut Sadik Lala, ku shfaqej se 31 vjeçari, Gert Shehu vuante nga një “Çrregullim psikotik i papërcaktuar”, Rithemelimi këmbëngul se 31 vjeçari është oficer i policisë kriminale dhe është urdhëruar për të goditur ish kryeministrin. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama ka reaguar ditën e djeshme për ngjarjen e ndodhur dhe ka kërkuar që të zbardhet akti i sulmit që e konsideroi të pajustifikueshëm.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 11/12/2022 01:16

  Ai mund //t'i fale// dhe nena e tij mund te mos ngreje akuza nga frika,por shteti duhet te beje detyren e vet per te pare ne se ka teprim e abuzim te detyres dhe rrembim e manipulim te mundshem personi perderisa ne vend qe t'ia dorezonin policise e morren dhe e futen ne zyrat e PD.

  Përgjigju
 • Dori: 10/12/2022 13:55

  Se pari duhet te zbulohet kush e ka organizuar sulmin.Se dyti edhe ose nuk ka denoncim ligji parashikon arrestimin e plerave qe e jan dhunuar per hakmarrje se i ka goditur zagarin.

  Përgjigju
 • Ku ju çon "mushka": 10/12/2022 12:37

  Plan i mirëorganizuar nga vetë" Foltorja"për tërheqjen e vëmëndjes nga Samiti i BE_Ballkani Perëndimor , për të prishur festën e Ramës për Samitin,për destabilizim e në mbështetje të trazirave në veri të Kosovës të organizuara nga Serbia dhe Rusia . Nuk është rastësi që: _1Qëllohet me grusht në atë ditë dhe organizimi i protestës në atë ditë të veçant e të pa ndodhur kurrë më parë në Shqipëri. _2 njohja që kish personi ( agrosori) me familjen Berisha ku një i afërm familjar punon për ata ._3 mos reagimi i truprojës për neutralizimin e tij para se të vepronte. _4 faljen publike nga Berisha dhe mos kallzim në organet kompetente._5lëshimi i një raport mjekësor ku tregon që është i sëmurë mendor të lëshuar nga një doktor militant i këtij grupi të "Rithemelimit" _6kërkesa dhe mos kallzimi nga ana e "agresorit" për militantët dhe që e dhunuan dhe për truprojën që nuk e neutralizuar por e dhunuan dhe rrëmbyen . _7 zgërdhitja e ortakut të PL në momentin e goditjes .të gjitha këto e shumë të tjera që do të dalin më pas flasin qartë një mirëorganizuar nga "Rithemelimit.

  Përgjigju
 • Era: 10/12/2022 11:17

  Si mund te padise ata njerez qe e paguan dhe e terhoqen zvarre si qen duket i bere presion para se ta marre policia. Ne kete rast duhet denuar dhuna dhe djallezia e Berishes e Metes me te cilen jemi mesuar ne cdo ngjarje te shemtuar kriminale...

  Përgjigju
 • nini: 10/12/2022 10:42

  Ve bast qe PD do filloje protesta per lirimin e tij.

  Përgjigju
 • Mala: 10/12/2022 10:35

  Grushti dhene Berishes nga nje i ri i revultuar dhe ne gjendje jo stabile,sic thuhet.ishte dukuri jo e natyrshme.Por, pamje trishtuese dhe anormale,shume baanale ishte vrulli i mshuaejeve "çfajesuese" te sigurimit mbi te riun qe dha grusht Berishes.Madje ishte egersi hijenash,edhe kur gjate rruges per ne "institucion" rrahje i riu gabimtar,nga kush mundte e kush qellonte e me cka donte t'i meshonte personit me njem kembe mbathur e nje zbathur dhe krejt i shkyer.Kjo ishte pamja me çnjerezore e shqiptarve dhe Shqiperise ne koxho dekada e ndoshta edhe shekull te kaluar.

  Përgjigju
 • Kazani: 10/12/2022 10:22

  Si ti fali si te mos i fali nuk i rruhet shume militantave te PD. Ato jan gati tr vriten dhe vrasin per SB.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij