Homazhe/Lamtumirë bilbilit të këngës shkodrane Shyqyri Alushi

Në lamtumirën e fundit, të Shyqyri Alushit, është përzgjedhur për të dëgjuar në sfond, muzika që ai i dhuroi vendlindjes së tij, Shkodrës. Artisti u shua në moshën 84-vjeçare. Në nderim të tij, u mbajtën homazhet në Teartin “Migjeni”. Familjarët, kolegët edhe miqtë e një jete, mes lotëve ishin bërë bashkë për ta përcjellë për në banesën e fundit    

Për bashkëpunëtorët e tij skenë kjo është një humbje e madhe, sepse është larguar nga jeta një ikonë e muzikës shkodrane, që ndonëse artit i dha shumë, mori pak
Sinkrone

“Është një humbje e madhe, që  këngëtari  që ka trashëguar tek breza të tërë artistësh sot përcillet për në banesën e fundit” shprehet dirigjenti Kujtim Alija.

Artistët po vdesin të varfër dhe Shyqyri Alushi ishte shumë i madh për të marrë kaq pak thonë ato me zërin, që dridhet i mbytur nga lotët

“Nga Veriu në Jug kemi qenë bashkë, kudo ai hapi këngën shkodrane, brenda edhe jashtë vendit. Është një humbje e madhe për këngën popullore shkodrane”, thotë Zef Deda.

Shyqyri Alushi do të mbahet mend, si artisti që frymëzoi breza të tërë këngëtaresh, ndërsa ia dedikoi gjithë jetën këngës dhe ahengut shkodran.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shpronësohen pronarët e Sarajeve të Toptanëve, Veliaj: U sqarua njëherë e mirë kush e ruan e kush e djeg për politikë trashëgiminë e Tiranës