Nën hetim për koncesionin e parkingjeve, i digjet makina zyrtarit të Bashkisë së Vlorës (VIDEO - FOTO)

I digjet makina zyrtarit të bashkisë së Vlorës të vënë nën hetim për shpërdorim detyre në lidhje me koncesionin e parkingjeve në qytetin bregdetar. Makina e zyrtarit në drejtorinë e Urbanistikës në Bashki, u shkrumbua së bashku me 4 automjete të tjerë, njëri prej të cilëve i bashkëshortes së tij.

Makinat kanë qenë të parkuara pranë njëra-tjetrën në zonën e Ujit të Ftohtë, ku zyrtari banon, ngjarje  e ndodhur një orë pas mesnate, rreth orës 01:00 të mëngjesit të sotëm. Dyshimet e policisë janë për zjarrvënie të qëllimshme, por ende nuk është përcaktuar nëse makinave i është vënë flaka për shkak të detyrës që Sherifaj ushtron.

Flakët janë shuar nga forcat zjarrfikëse, ndërsa policia gjeti në vendin e ngjarjes dy bidona me benzinë të cilat janë përdoruar nga autorët që kanë spërkatur automjetet. Objektiv ka qenë djegia e makinës së zyrtarit të bashkisë dhe bashkëshortes së tij, ndërsa djegia e tre automjeteve të tjera ka qenë aksidentale si pasojë e përhapjes së flakëve.

Për të zbardhur ngjarjen policia ka marrë në pyetje drejtorin e Shërbimeve në Bashkinë e Vlorës, ndërsa ka sekuestruar kamerat e sigurisë që ndodhen në afërsi të bllokut të pallateve ku u dogjën makinat.

Gentjan Sherifaj është në hetim bashkë me ish-kryebashkiakun e Vlorës Shpëtim Gjika, dhe 6 ish-zyrtarë të tjerë të bashkisë së Vlorës. Ata akuzohen për shpërdorim të detyrës, pasi si anëtarë të komisionit që ishte ngarkuar për krijimin e kushteve të dhënies të koncesionit të parkingjeve në 25 rrugë të Vlorës, kanë shpallur fituese një kompani offshore me kontratë 15 vjeçare. Përfaqësues i saj është Bashkim Shalla, mik i Kadri Veselit në Kosovë dhe disa politikanëve në Shqipëri. Kompania e tij është regjistruar në mënyrë të dyshimtë në shtetin e Delawarë në SHBA.

Gazeta Shqiptarja.com zbardhi sot ekskluzivisht dosjen e dërguar në gjykatë për zyrtarët dhe ish zyrtarët e bashkisë të vënë nën hetim. Bashkia e Vlorës bëri studim financiar 10-vjeçar, ndërkohë që miratoi koncesionin për 15 vjet. Prokuroria ka nisur edhe verifikimin e dokumentacionit te kompanissë së regjistruar në Delaware.

Djegia e automjeteve qëllimisht mbetet një problem shqetësues për banorët e Vlorës. Me dhjetëra makina janë djegur në pak muaj. Policia e Vlorës deri më tani nuk ka arritur të zbardhë asnjë nga rastet kriminale të djegies së automjeteve, që shpesh përdoret si paralajmërim ose për larje hesapesh.

Raportoi nga Vlora për redaksinë e Shqiptarja.com, gazetari i Report Tv, Armand Xhelili

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • $$$$$: 26/02/2019 13:55

  Turp qe i dogjen makinen , ti kishin djegur shtepin me gjith placka te digjesh si miu brenda.. zagari

  Përgjigju
  • Troc fare: 26/02/2019 17:08

   Ska gje me te keqe se ky plehra ,imorali. Ai do djegur si miu brenda me ca ka e ca ska se nje morte ka qene qe me hajdutllel na i hapi gruas dyqanet me luks ne vlore e tirane .ptuuuuuu koken te marcin kesaj rradhe plehre!!!

 • soji: 26/02/2019 11:50

  çam esht ki mre??

  Përgjigju
 • Bobi: 26/02/2019 11:28

  Genti mashtrusin e njeh ter vlora.Nuk ka me njeri pa I pat borxh be vlor ky person! Njihet per aferat koruptive dhe te komunalja qe vajti vodhi leket.Ne babic do vej e ky

  Përgjigju
 • Boraku: 26/02/2019 10:45

  Ky nipi Platon intrigantit ka 20 vjet drejtor ne Bashki dhe Shtet qe vetem vjedh dhe intrigon.rrac e keqe

  Përgjigju
 • Saiqir tahiri: 26/02/2019 08:33

  Gjynah.vlora qekur erdhi ps ne pushtet ka patur nje shperthim te kriminalitetit.turp i madh se eshte dhe zona elektorale e kryeministrit.turp turp turp.

  Përgjigju
  • soji: 26/02/2019 09:44

   Po e vertet se kta hoqen lazaratin dhe mbollen ter vloren e shqiperine bashk dhe ca u be u shtua krimi me nje polici pal me krimin do ket vetem viktima pafund di te them qe nga 2013e ketej ne vlore ke mbi 45veta te vrare me arme zjari ja hap kronikat esht shum e vertet sado qe jan dhe kriminela vet vlonjatet po kjo pune ashashit e shtoi me shum

  • Saiqirit: 26/02/2019 09:34

   O ti Saiqir, nuk e njeh fare Vlorën ky tipi që thua ti ka qënë drejtor që në kohën e Fatos Nanos dhe ka vjedhur i ka rënë me top, plus dhe këto pisllëqet e tjera me parkinget, Raca e Shabanërve racë muti vetëm me Skafe janë marrë.. Po zoti vonon dhe nuk harron, dale ku do e kenë më akoma...

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Përndiqte ish bashkëshorten dhe kërcënonte me mesazhe djalin e mitur, arrestohet 34-vjeçari

Përndiqte ish bashkëshorten dhe kërcënonte me mesazhe djalin e mitur, arrestohet 34-vjeçari