Ish-luftëtari i UÇK nuk do ekstradohet në Gjykatën Speciale të Kosovës, Dritan Goxhaj fiton dhe në Gjykatën e Lartë

Ish-luftëtari i UÇK nuk do ekstradohet në Gjykatën Speciale të Kosovës, Dritan Goxhaj fiton dhe në Gjykatën e Lartë

Dritan Goxhaj

Tirane- Gjykata e Lartë nuk ka pranuar sot kërkesën e Prokurorisë e cila kërkonte ekstradimin në Kosovë të  ish-luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhajt.

Goxhaj u lirua më herët nga Gjykata e Apelit, por Prokuroria ushtroi të drejtën e rekursit në Gjykatën e Lartë. 

Ish-luftëtari i UÇK-së u arrestua në Tiranë më 31 korrik 2023. Ndaj shoqëruesit të trupave amerikane gjatë Luftës në Kosovë në vitin 1999, Gjykata Speciale e Kosovës kishte lëshuar një urdhër-arrest, pasi e akuzon se ka nxjerrë emrat e dëshmitarëve në disa çështje të hapura më parë nga Prokuroria Speciale e Kosovës.

Ky pretendim është cilësuar  si e pavërtete nga Goxhaj dhe avokatët mbrojtës. Dritan Goxhaj i është bashkuar UÇK’së si oficer i Ushtrisë Shqiptare në shkollën e aviacionit.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Loran shehu: 09/07/2024 15:16

  Esht nga njerzit me korrekt e te ndershem qe ka kjo dynja

  Përgjigju
 • ISH USHTARAK OFJCER I U.P.: 09/07/2024 14:50

  Më bëhet qefi qm ky djali i atëhershëm e njëmeso burë nqs i ngjan të atit do të jetë burrë me dy RR.Një këshillë n.q.s. e pranon mos të përziet me llumin e shoqëris të ashtuquajtur intelektual që dinë gjithçka por harojnë se nuk dinë asgjë.DRITAN ka një shprehje që thotë që:-këpucar rri te këpucët.Për HAIRË .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Vila perandorake e Berishës, Doçi në ‘Repolitix’: Pastrim parash, në politikë u fut me një apartament, sot familja më e pasur në Ballkan! Shkëlzeni e Argita sekserë

Vila perandorake e Berishës, Doçi në ‘Repolitix’: Pastrim parash, në politikë u fut me një apartament, sot familja më e pasur në Ballkan! Shkëlzeni e Argita sekserë