Itali, ’ Lega Nord’ dhe Lëvizja ‘5 yje’ në prag të raundit të dytë të bisedimeve

Kjo lëvizje e fundit përforcon idenë e një marrëveshjeje mes Lega Nord dhe Lëvizjes 5 yje në prag të raundit të dytë të bisedimeve në Quirinal për formimin e qeverisë së re. Dy liderët e dy forcave politike kreu i Legas Matteo Salvini dhe ai i 5 yjeve Luigi Di Maio, kanë zhvilluar sot një bisedë telefonike ku kanë arritur në konkluzionin e përbashkët të krijimi të Komisionit Special me në krye deputetin e Legas Nikola Molteni.

Kjo gjë është bërë e ditur nga deklarata e përbashkët mediatike mes këtyre dy forcave politike që informojnë se kanë arritur së bashku një marrrëveshje për të kthyer sa më shpejt të mundur operative punën e parlamentit të legjislaturës së re.

Menjëherë pas konfirmimit të marrëveshjes Salvini, përsëriti se forcat e qendrës do të shkojnë deri në Kuirinale së bashku. “Sot kam thirrur Di Maio për të përshpejtuar punën e Kongresit dhe Senatit. Nesër ne do të shkojmë një qendër-bashkuar tek presidenti Mattarella“.

Mediat italiane raportojnë se ky komison special parlamentar është një organizëm i përkohshëm institucional i cili operon në kushtet e mungesës së komisoneve të përhershme që ngrihen zakonisht pas formimit të qeverisë.

Puna e këtij komisioni do të vazhdojë deri në nisjen e punës së qeverisë së re. Çdo forcë parlamentare ka përfaqësuesit e saj në këtë komision në varësi të rezultatit të votimit të 4 marsit.

Po gjatë ditës së sotme lideri i Partisë Lidhja Matteo Salvini ka deklaruar se “koalicioni i qëndrës së djathtë ku ai bën pjesë duhet të dialogojnë me forcën e dytë fituese, që sipas tij është Lëvizja 5 Yje e që kjo nga ana e saj duhet të arsyetojë. Të gjithë duhet përgjegjësohemi me një program të përbashkët duke i dhënë kështu udhë nisjes së punës së një qeverie të re”, tha ai.

Marrëveshja e përbashkët e arritur sot mes Lëvizjes 5 Yje e Partisë Lidhja konsiderohet nga analistët e politikës italiane si një hap para drejt një qeveri koalicioni mes tyre.

  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja