Ithtarët e Enver Hoxhës/ Ahmetaj: Janë marionetë, s’duhen lejuar! Beqiri: Liria është liri! Karaj: Askujt nuk i prishin punë! Muça: Në Shqipëri s’ka frymë komuniste

Në Ditën e Çlirimit, si çdo vit nostalgjikët e diktatorit Enver Hoxha shkuan për homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë duke përkujtuar këtë ditë. Me parulla komuniste, shallin e pionierit në qafë dhe me foton e diktatorit Enver Hoxha, ata kryen homazhe.

Ithtarët e Enverit u komentuan në Report Tv në emisionin ‘Repolitix’ me gazetarin Denis Minga. Bislim Ahmetaj, anëtari i Këshillit Kombëtar të PD e cilësoi 28 nëntorin si një nga ditët më të zeza të kombit pasi flamurit shqiptar iu vendos ylli komunist. Duke bërë krahasim me Gjermaninë, u shpreh se vendi nuk po zhvillohet pasi shfaqen ende simbolet e Enver Hoxhës.

Ndërsa avokati Idajet Beqiri u shpreh se të gjithë duhet të lihen të lirë të kujtojnë këdo që kanë dëshirë pasi me kalimin e viteve do të veniten.

Bislim Ahmetaj: 28 nëntori është nga ditët më të zeza të kombit. Flamurit i është vënë ylli me 5 cepa. Pra ka humbur lirinë dhe vetë flamuri si simbol. Sundim më të egër se sa ai komunist nuk përmendet në historinë e këtij vendi. Vërtetë e kanë humbur luftën Gjermania e Italia, por kanë fituar lirinë. Është një nga ditët më të zeza të Shqipërisë deri në vitet ’90. Nuk është festë por duhet mbajtur zi. Ithtarët e Enverit janë një maskë, marionetë. Te varrezat e Dëshmorëve nuk duhen lejuar. Gjermania është zhvilluar duke dënuar simbolet e Hitlerit ndërsa ne shkojmë poshtë duke shfaqur simbolet e Hitlerit tonë.

Idajet Beqiri: Është një nga ditët më të shënuara pasi për herë të parë është bërë luftë që e ka fituar me forcat e veta, ky komb nxori 70 mijë luftëtarë partizanë që luftuan kundër nazi-fashistëve. Ishte fitore historike dhe na renditi në krahun e koalicionit më të madh botëror. Nëse s’do ishte ajo fitore dhe do kishim bërë gabimin fatal që të bashkoheshim me nazi-fashistët, s’do kishim shtet shqiptar e do vuanim si Kosova, do ishim si Moldavia që do na përthithte dikush tjetër. Pas viteve ’90 është temë e kapërcyer nëse duhet ndaluar apo jo. Liria është liri, nëse 5 veta duan të shkojnë të kujtojnë komandantin, le të shkojnë. Po i le të lirë, nëse vjet ishin 100, këtë vit 50 e vitin tjetër më pak.

Ndërsa juristi Leonard Karaj u shpreh se nuk ekziston një ligj që ndalon Partinë Komuniste ndaj nuk përbën aspak problem nëse disa persona e cilëson Hoxhën si hero legjendar. Nga ana tjetër gazetari Flogert Muca u shpreh se nuk ka frymë komuniste në Shqipëri.

Leonard Karaj: Një gjë që nuk ndalohet, lejohet. Unë refuzoj të futem në terma historikë. Nëse Europa apo Gjermania pas Luftës së Dytë Botërore, e shpalli me ligj ndalimin e Partisë Komunistë, në Shqipëri nuk ndodhi dhe pse mund të kemi kaluar diktaturën më të egër. Ligjërisht ata njerëz s’më prishin punë nëse dalin e thonë Enver Hoxha ishte hero legjendar.

Flogert Muça: Ajo që tentohet të thuhet çdo vit është që ngatërrojnë diktaturën me luftën. Lufta është tjetër gjë, çfarë pasoi është tjetër gjë. Se si e ka përdorur diktatura atë gjak është tjetër hesap, por të thuash nuk ka pasur luftë s’mundet. Lufta që kemi bërë ne ka qenë modeste në luftën e madhe kundër nazi-fashizmit. Ne kemi treguar nga anojmë, që jemi kundër nazi-fashizmit. Lufta jonë modeste ishte 10% e njerëzve që kishin marrë armët. Çfarë ka bërë Enver Hoxha mbi këtë gjak, vrastare dhe e gabuar. Nëse ka diçka që pëllet këtu është se nuk ka frymë komuniste.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash