'Kasapi i Bosnjës', Mlladiç apelon sot vendimin me burgim të përjetshëm për genocid e krime kundër njerëzimit

'Kasapi i Bosnjës', Mlladiç apelon sot vendimin me burgim të përjetshëm për genocid e krime kundër njerëzimit

Ish komandanti serb në luftën e ish Jugosllavisë Ratko Mlladiç ka qenë sot para Gjykatës Penale Ndërkombëtare e cila në një seancë dyditore do të dëgjojë kërkesën e tij për apelimin e vendimit të vitit 2017 kur ai u dënua me burgim të përjetshëm me akuzën për genocid dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Bosnje në vitet ‘90.

Shqyrtimi I kërkesës ndaj Malladiç është shtyrë disa herë për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e Covid por edhe për shkak të situatës shëndetësore së 78-vjecarit, I cilësuar si ‘Kasapi i Bosnjes’

Më herët avokatët e Mlladiç i kanë kërkuar gjykatës që përpara nisjes së procesit, një ekip mjekësor të vlerësonte gjendjen shëndetësore të tij

Ratko Mlladiç do t’i lejohet që të flasë vetëm dhjetë minuta teksa pjesa e trupit gjykues do të jetë pjesëmarrëse në mënyrë virtuale.

Ratko Mlladiç u shpall fajtor nga Gjykata Penale për genocid në masakrën e Srebrenicës e kryer në 1995, ku u vranë më shumë se 7,000 burra dhe djem boshnjakë.

Në fund të luftës në 1995, Mlladiç u fsheh dhe jetoi në Serbi, i mbrojtur nga familja dhe elementët e forcave të sigurisë. Më në fund u gjurmua dhe u arrestua 2011 pas 16 vjetësh në arrati.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Moratti këshillon Interin: Nëse doni të fitoni Serie A, merrni Conten

Moratti këshillon Interin: Nëse doni të fitoni Serie A, merrni Conten