KATAR 2022/ Samba dhe 5 gola në Doha, Brazili 'poker' Koresë së Jugut! 'Selecao' gjen Kroacinë në çerekfinale (VIDEO)

KATAR 2022/ Samba dhe 5 gola në Doha, Brazili 'poker' Koresë së Jugut! 'Selecao' gjen Kroacinë në çerekfinale (VIDEO)

Festa me Samba e Brazilit

FT/ Brazil 4-1 Korea e Jugut (Vinicius 7', Neymar 13', Richarlison 29', Paqueta 36' / Paik Seung-Ho 76')

Brazili fitoi 4-1 me Korenë e Jugut në fazën e 1/8 të Kupës së Botës. 'Selecao' kërcen Samba në Doha, me skuadrën e Tite që gjen në fazën çerekfinale Kroacinë. Golat për Brazilin u shënuan nga Vinicius Junior, Neymar, Richarlison dhe Paqueta. Te aziatikët shkurtoi Paik Seung-Ho.

Ndeshja nisi me "marshin e pestë" për Brazilin, me ekipin e Tite që shënoi që në minutën e 7 me Vinicius Junior. Ende pa u mbyllur gëzimi i golit të parë, Neymar shënoi të dytin nga pika e penalltisë pas 13 minutave lojë. Në të 29 ishte radha e Richarlison për të shënuar golin e tretë, teksa Paqueta mbylli llogaritë në minutën e 36. Me pjesën e parë që u mbyll 4-0, e dyta pa Brazilin të qarkullonte topin dhe të bënte pesë ndërrime. Në të 76 minutë ishte radha e Koresë së Jugut për të shënuar golin e vetëm të ndeshjes me Paik Seung - Ho.

Pas kësaj fitoreje dhe festës me Samba, Brazili në fazën çerekfinale luan me Kroacinë, ndeshje që zhvillohet në datën nëntë dhjetor.

VIDEO:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:35
Brazili si askush tjetër, skuadra e Tite vendos rekord unik në Botëror

Fitorja 4-1 e Brazilit në Kupën e Botës kundër Koresë së Jugut ka sjellë një rekord unik për Selecaon. Në katër ndeshjet e luajtura në këtë Kupë Bote, trajneri Tite ka aktivizuar të gjithë lojtartë (26) që ka në dispozicion. Në fushë kanë luajtur edhe tre portierët, Alisson. Ederson dhe Everton. Kombëtarja e Tites bëhet kështu skuadra e parë në historinë e Kupës së Botës, që aktivizon 26 lojtarë në një edicion të vetëm të Botërorit.

Ora 22:19
FOTOLAJM/ Pele në spital, lojtarët e Brazilit ia dedikojnë fitoren legjendës së futbollit

Brazili fitoi 4-1 me Korenë e Jugut duke kaluar në fazën çerekfinale të Botërorit. Në fundin e ndeshjes, skuadra nga Amerika Latine ia ka dedikuar këtë sukes legjendës së futbollit, Pele, duke hapur një pankartë me foton dhe emrin e tij. 82 vjeçari qëndron i shtruar në spital në Sao Paolo prej një jave, teksa suksesi i Selecao është për të. Pele ështe jashtë rrezikut për jetën.

Ora 21:40
VIDEO/ Korea e Jugut befason Brazilin, gol spektakolar nga 25 metra

76' / Brazil 4-1 Kore e Jugut. Aziatikët shkurtojnë shifrat me Paik Seung-Ho në minutën e 76 të takimit. Kontroll dhe goditje brilante e Ho që e ndal sferën në rrjetën e Alisson.

Ora 20:38
VIDEO/ Brazili e kthen në stërvitore, Paqueta shënon golin e 4

36' / Brazil 4-0 Korea e Jugut. Paqueta shënon golin e katërt për Brazilin. Asisti i Vinicius shfrytëzohet bukur nga Paqueta që shënon fluturimthi. Katër gola në 36 minuta e kthejnë këtë ndeshje në një stërvitore.

Ora 20:32
VIDEO/ Samba në Doha për golin e 3-të, aksion fantastik nga Brazili

29' / Brazil 3-0 Korea e Jugut. Richarlison shënon golin e tretë për Brazilin. Aksioni model nga "Selecao" bën që në Doha të kërcehet Samba.

Ora 20:13
VIDEO/ Brazili e kthen në festë, i shënon 2 gola në 13 minuta Koresë së Jugut

7' / Brazil 1-0 Korea e Jugut. "Selecao" kalon në avantazh me Vinicius pas vetëm shtatë minutave lojë. Një asist fantastik nga Raphinha ka bërë që sulmuesi i Real Madrid të shënojë golin e parë në Kupën e Botës.

13' / Brazil 2-0 Korea e Jugut. Skuadra e Tite shënon 2 gola në 13 minuta. Neymar rikthehet nga dëmtimi me gol, teksa shënon nga pika e bardhë e penalltisë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Nga 1 shkurti vetëm 1 gjykatë apeli, 32 mijë dosje në pritje! Të gjitha në short, gjyqtar tjetër edhe për 'fatin' e PD! Pamjet brenda 10 dhomave ‘arkiv’

Nga 1 shkurti vetëm 1 gjykatë apeli, 32 mijë dosje në pritje! Të gjitha në short, gjyqtar tjetër edhe për 'fatin' e PD! Pamjet brenda 10 dhomave ‘arkiv’