Kërkesa drejtuar qeverisë, Basha mbështet Dhomën Amerikane të Tregtisë: Ka të drejtë, të shtohen fondet

TIRANE-Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka reaguar duke mbështetur kërkesën e Dhomës Amerikane të Tregtisë drejtuar qeverisë për të ndihmuar edhe biznesin e madh në luftën kundër koronavirusit. Lideri demokrat ka ripërsëritur kërkesën për qeverinë që të të rialokojë fondet e vendosura në buxhet për PPP-të, nga shpenzimet operative si edhe nga investimet publike dhe ti vërë ato në funksion të nevojave shëndetësore dhe ekonomike.

"Shqetësimet dhe propozimet e Dhomës Amerikane të Tregtisë janë të drejta. I kam kërkuar qeverisë angazhimin e të gjitha resurseve ekonomike në buxhet për të mbështetur biznesin nga vështirësitë e shkaktuara prej pandemisë. Qeveria shqiptare duhet të rialokojë fondet e vendosura në buxhet për PPP-të, nga shpenzimet operative si edhe nga investimet publike dhe ti vërë ato në funksion të nevojave shëndetësore dhe ekonomike.

Fondet e shpallura nga qeveria prej 50 milionë euro në total për 3 muaj, për shtresat në nevojë, pagat e biznesit të vogël dhe pagesën e papunësisë, nuk i mbulojnë nevojat e krizës. Pas shëndetit, ekonomia duhet të jetë prioritet absolut i qeverisë. Shqipëria ka nevojë për masa gjithpërfshirëse dhe jo fjalë. Koha është tani, sepse çdo vonesë do kushtojë shtrenjtë" shkruan Basha.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • BASHA: 08/04/2020 21:37

  Me koke tyryfyl

  Përgjigju
 • Maxi: 08/04/2020 19:12

  Po gjynah... Te paguhen edhe biznesi i Malltezit, biznesi i Zenit bizneset e Metës e me radhe. Diçka duhet tu japi shteti se janë lodhur duke vjedhur pasurit e popullit

  Përgjigju
 • BASHA ME BREK TË TRASHA: 08/04/2020 18:29

  Lyl basha me brek të trasha . Jep nga lekët që ti ke vjedh te fuga e kombit mor qeni idjot shal ngjit.

  Përgjigju
 • BASHA KOK TRASHA: 08/04/2020 18:14

  O lyl basha me brek të trasha po jepi ti nga lekët e tua që ke vjedhur te ruga kombit . Apo kshu nuk quhet o kriminel hajdut o debil i ler lyli komplet pler.

  Përgjigju
 • O Kalamani Bashe: 08/04/2020 17:55

  7 x 7 = 42

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

‘Open Balkan’, Shehu-Ramës: Është vetëm në interes të Serbisë, u përfshitë në një projekt të rrezikshëm dhe të panevojshëm