Konsumoni sa më shumë fasule, faktet që nuk i dinit për ushqimin tradicional shqiptar

Konsumoni sa më shumë fasule, faktet që nuk i dinit për ushqimin tradicional shqiptar

Foto Ilustruese

Nëse ka një ushqim që është krejtësisht i shëndetshëm është fasulja. Fasulet janë një ndër ushqimet tradicionale shqiptare por shpesh herë ne i neglizhojmë pasi nuk ua dimë të gjitha vlerat. Sot do t'ju njohim me disa fakte tipike të këtij ushqimi.

Fasulet janë bishtajore dhe e kanë origjinën  në Lindjen e Mesme, por u përhapën shumë shpejt në Indi, në vendet e Mesdheut dhe në Amerikë. Fasulet janë të bardha kafe, ose me lara, dhe kanë vlera të larta kalorike. Mund t'i konsumoni të ziera dhe të skuqura. Fasulet përmbajnë një përqindje të lartë të fosforit, 20 herë më shumë se peshku, i cili është i njohur për sasi të lartë të fosforit, kështu që konsumojini sa më shpesh të jetë e mundur. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi