Kryebashkiakët e PD-së nuk i lirojnë zyrat, Basha në Selenicë e Vlorë: Do i japim fund tranzicionit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar sot në Selenicë me strukturat partiake në këtë bashki, e cila drejtohet nga Përparim Shaneti i Partisë Demokratike. Duke e konsideruar të pavlefshëm, antikushtetues dhe antilgjor farsën e 30 Qershorit, kreu i opozitës tha se “Kryetari legjitim i Bashkisë së Selenicës është Përparim Shameti dhe ai do të jetë në këtë pozicion derisa në vend të mbahen zgjedhje të rregullta e demokratike, në të cilat ai do të rikonfirmohet si kryebashkiak i Selenicës”-u shpreh Basha.

Kreu i opozitës tha se demokratët duhet t’i shërbejnë mesazhit më të madh që dha 30 Qershori '85 perqind e shqiptarëve refuzojnë regjimin e Edi Ramës dhe duan ndryshimin. Ata duan jo thjesht të ikë një parti dhe të vijë një tjetër, por duan ndryshimin e vërtetë, që i jep fund tranzicionit 30 vjeçar”- tha kreu i opozitës.  “Ne nuk jemi në betejë për karriget tona, - shtoi Basha, - por për të mbrojtur interesin publik, për ndryshimin rrënjësor të sistemit, që e keqja që solli Edi Rama, të mos përsëritet më kurrë"

Basha theksoi se fokusi kryesor duhet të jetë tek biznesi i vogël për t’i shpjeguar atij ndryshimin që vjen me qeverisjen e vendit nga PD për ringritjen e tyre përmes uljes së taksave dhe sjelljes së administratës tatimore. Basha solli në vëmendje propozimet kryesore konkrete të paketës së PD për biznesin e vogël.

Klasifikim si biznes i vogël për xhiro nën 140 milionë lek të vjetra në vit, 0.5% taksë e xhiros vjetore si e vetmja taksë për biznesin e vogël, ulje e çmimin të naftës me 300 lekë për litër, ulje deri në 20% e çmimit të energjisë” tha ai. 

Më pas, ndalesa e tij e radhës ishte Vlora, u ripërsëriti deklaratën e tij se në  30 qershor, qytetarët braktisën qeverinë e Ramës.

“Braktisja e votimeve moniste nga qytetarët e Vlorës tregoi se ata duan të jetojnë si qytetarë europianë dhe jo si skllevër të krimit dhe korrupsionit Kjo është një nga arsyet pse 85% e shqiptarëve e refuzuan regjimin e Edi Ramës më 30 qershor”-tha Basha.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • Vloree: 11/07/2019 15:03

  Oluli ca do aty ..... hahaha

  Përgjigju
 • Debili: 11/07/2019 13:14

  Ore Lulzim mblidh mend e kokes ore gomar,qenke kokrra e debilit e kokrra e mashtruesit,po kush ti ka lene bashkite ty yt ate apo jot eme mor maskara

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E gjithë Delvina në zi për vdekjen e të miturit, Rama anulon vizitën