Kujdes! Ja cilët janë ushqimet që nuk duhet t’i ri ngrohësh,pasi dëmtojnë shëndetin

Foto ilustruese

Çdo secilit prej nesh mund t’ju ketë ndodhur shpesh të keni gatuar një ushqim të caktuar dhe më pas e keni ruajtur në frigorifer për ta konsumuar në një moment të dytë.

Mirëpo ky është një veprim i gabuar, pasi e dëmton shëndetin tuaj.

Bëhet e ditur se ka disa ushqime që nuk duhen ngrohur për të dytën herë. I gjithë ky problem ndodh  pasi nga ky proces vijnë shumë efekte negative për shëndetin që mund t’ju shkaktojnë shumë shqetësime në organizëm.

Po ju paraqesim ushqimet që nuk duhet ti ngrohni sërish, si:

Vezët

Mirëpo, nëse e ngrohni një vezë për herë të dytë vlerat ushqyese zhduken menjëherë.

Vaji i ullirit

Nëse vaji nxehet më shumë se një herë ndryshon strukturën duke u kthyer në një substancë toksike që i bën keq zemrës.

Patatet

Nëse ngrohen sërish kthehen në burim bakteresh.

Orizi

E vetmja mënyrë për ta ruajtur është frigoriferi. Nëse e lini jashtë tij bëhet burim bakteresh.

Pula

Mund ta ngrohni pulën vetëm një herë dhe ta konsumoni gjatë atij vakti përndryshe dëmtoni rëndë shëndetin.

a.de./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tritol në hotelin e Ervin Matës pranë QSUT-së në Tiranë, nuk ka të lënduar