Kosova pranon propozimin franko-gjerman! Kurti: Bazë e mirë për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë me dije sot se do të pranojë propozimin franko-gjerman për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi. Pas një takimi me të dërguarin special të Bashkimit Europian, Miroslav Lajçak, Kurti ka shkruar në twitter se qeveria e Kosovës do të pranojë propozimin e bërë për të normalizuar marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës. Sipas tij ky propozim është një bazë e mirë për diskutime të mëtejshme.

“Bashkëbisedim i mirë me përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajcak në një drekë pune në Prishtinë. Ne e pranojmë propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë dhe e konsiderojmë si një bazë të mirë për diskutime të mëtutjeshme, si dhe një platformë solidë për të ecur tutje”, ka shkruar ndër tjerash Kurti.

Plani franko-gjerman ndahet në 9 pika si më poshtë:

 • 1.Kosova dhe Serbia do të zhvillojnë marrëdhënie normale, të fqinjësisë së mirë me njëra-tjetrën bazuar në të drejta të barabarta.
 • 2.Kosova dhe Serbia do të udhëhiqen nga aspiratat e tyre reciproke për anëtarësim në BE.
 • 3.Në përputhje me MSA-në [Marrëveshjet e Stabilizim Asociimit] të nënshkruara nga të dyja palët, Kosova dhe Serbia do të zgjidhin çdo mosmarrëveshje me mjete paqësore dhe do të përmbahen nga kërcënimi ose përdorimi i forcës.
 • Ata riafirmojnë paprekshmërinë tani dhe në të ardhmen e kufirit/kufirit që ekziston mes tyre dhe marrin përsipër të respektojnë plotësisht integritetin territorial të njëri-tjetrit.
 • 4.Kosova dhe Serbia vazhdojnë me supozimin se asnjëra nga dy palët nuk mund të përfaqësojë tjetrën në sferën ndërkombëtare dhe as të veprojë në emër të saj.
 • 5.Kosova dhe Serbia do të promovojnë marrëdhënie paqësore në Ballkanin Perëndimor dhe do të kontribuojnë në sigurinë dhe bashkëpunimin rajonal në Evropë.
 • 6.Kosova dhe Serbia vazhdojnë me respektimin reciprok të juridiksionit të secilës palë.
 • Kosova dhe Serbia deklarojnë gatishmërinë e tyre për të rregulluar çështjet praktike dhe humanitare në procesin e normalizimit të marrëdhënieve të tyre. Ata do të lidhin marrëveshje me synimin për të zhvilluar dhe promovuar në bazë të këtij Traktati dhe për përfitimin e tyre të ndërsjellë bashkëpunimin në fushën e ekonomisë, shkencës dhe teknologjisë, transportit, marrëdhënieve gjyqësore, postave dhe telekomunikacionit, shëndetësisë, kulturës, sportit, mjedisit. mbrojtjes dhe në fusha të tjera. Detajet janë rënë dakord në Protokollin Suplementar.
 • 7.Kosova dhe Serbia do të shkëmbejnë Misionet e Përhershme. Ato do të vendosen në selinë e Qeverisë përkatëse.
 • 8.Çështjet praktike në lidhje me themelimin e Misioneve do të trajtohen veçmas.
 • 9.Kosova dhe Serbia pajtohen që ky Traktat nuk do të ndikojë në traktatet dhe marrëveshjet ndërkombëtare dypalëshe dhe shumëpalëshe të lidhura tashmë prej tyre ose që kanë të bëjnë me to.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Igor: 07/02/2023 07:28

  Une mendova se ka dikush qe e kupton clirimin e Kosoves ne 99 dhe ta shohi te verteten se perendimi nuk e cliroj Kosoven per te krijuar nji shtet te pamvarur por ta ndaloj gjenocidin e Millosheviqit,dhe menjihere Shqiptaret e thiren si shtet sovran pa u menduar ma thelle se kishin te benin me demagoget perendimore ku disa shtete e njohen dhe e lane ne mes te ruges ku organizata OKB nuk e njeh dhe keshtu nuk je shtet Sovran ,kur te gjith ata shtete qe e njohen Kosove nuk i bene OKB presion qe ta njohin Kosoven pra me qifteli nuk je nji shtet edhe me propozimin Franko Gjerman Kosova dote humbas ,propozimi ma i mire per Shqiptaret esht shkembimi i popullit te Lugines ne Kosove ,dhe Serbet e Kosoves ne Lugine dhe nji mure betoni prej 10 metrash ne kufi ky dote ishte zgjedhja ma e mire pra mos jetoni ne endra Kosoven e humbasen Shqiptaret,pse perendimi e mbeshtet Agresorin e jo viktimen.

  Përgjigju
 • Sami: 06/02/2023 20:35

  Albini do mbetet nje hero i vertete sepse shkerrmoqi sistemin kleptokrat te Thaci&co dhe rezistoi fort dhe gjate presionit mafioz te Edi Rama &co, bashke me te korruptuarit amerikane si ai palacua u FBI. Vazhdo, Albin dhe mbaje te pandikuar Kosoven nga ndikimi i mafies neokomuniste te Rames.

  Përgjigju
  • Lala: 07/02/2023 06:34

   E ca lodhje ka ky komenti yt me planin Franko/gjerman? Kot pyeta me e dit me teper .edhe ky plani QE pranoj dije PSE sdonte ta pranonte me pare albino se ky plan me SA shof serbit ja fut SA krahu e detyron te njof kufijt me KS

 • Aron: 06/02/2023 19:30

  Albini eshte nje karagjoz vertet. Rezistenca e tij e rreme ishte vetem per konsumim te politikes se brendshme me teper se me ate te huaj, pasi e kemi pare qe sa here ka bere sikur ka rezistuar ne fund ka bere ate qe i eshte kerkuar, por kerkon t'u hedh hi syve shqipetarve aty qe t'i japin voten se eshte me "patriot" se te tjeret.

  Përgjigju
 • Tan tironsi: 06/02/2023 17:26

  Edhe djaloshi me buzët me qumësht,karagjoz politikan

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS publikon listën e 61 kandidatëve për 14 majin, është e duhura?×

Lajmi i fundit

Lorenci e pranon për herë të parë: Po, kam qenë i lidhur me Keisin! Si reagoi Kristi?

Lorenci e pranon për herë të parë: Po, kam qenë i lidhur me Keisin! Si reagoi Kristi?