Leksion nga Kosova, demokracia jo peng i elitave të korruptuara

Leksion nga Kosova, demokracia jo peng i elitave të korruptuara

Zgjedhjet në Kosovë

Kosova tregoi se demokracia nuk është paftësi e shqiptarëve, por e elitës së korruptuar politike. Kosova, tregoi si votohet lirë dhe ndershëm, dhe mbi të gjitha tregoi si humben zgjedhjet me nder dhe dinjitet.

Kosova është në brezin e tretë dhe të katër të udhëheqësve partiakë, duke i qarkulluar të gjithë në më pak se dy dekada. Ne jemi ende tek i pari apo, maksimumi i pari e gjysmë.

Sali Berisha ka që në dhjetor 1990 që nuk ikën dhe kërkon të bëhet prapë kryetar e kryeministër. Lulzim Basha ka që në vitin 2015 që nuk i zbret benzit dhe nuk e lëshon vulën. Ka për të humbur pa ndërprerje dhe prapë nuk do e lëshojë deri sa të bëhet sa Berisha në moshë.

Edi Rama ka që në vitin 1999 dhe duket se do rrijë deri më 2999.

Ne duhet të përzëmë shpesh e shpejt udhëheqësit, sidomos ata që humbasin nëse duam një të ardhme me dinjitet dhe mundësi në Shqipëri.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri, eksperti i sigurisë: Kërkojnë destabilizimin e Kosovës! Analisti: Lajçak e Escobar po përkëdhelin Serbinë

Vrasja e policit në veri, eksperti i sigurisë: Kërkojnë destabilizimin e Kosovës! Analisti: Lajçak e Escobar po përkëdhelin Serbinë