Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Sali Berisha

Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë që sollën realisht zgjedhjet parlamentare të 2021.

Përpëlitjet e ashpra të Sali Berishës e Ilir Metës, apo mbështetësve të tyre përpara zgjedhjeve, nuk kishin aspak të bënin me rezultatin përfundimtar të votimeve, që ata e kishin fotografuar me kohë në sondazhe, ppor me luftën për të dominuar opozitën pas zgjedhjeve.

Berisha e Meta, në mënyrë paradhadhënie bënë të ditur se do të ishin ata liderët e opozitës së ardhshme.

Natën e 25 prillit, ndërkohë që televizioni i familjes Berisha publikonte një exit poll, sipas të cilit opozita kishte fituar zgjedhjet, Mero Baze shkroi editorialin e famshëm :  “Rama qeverinë, Basha partinë”. Çka ishte realisht verdikti politik i zgjedhjeve të 25 prillit 2021. Por dy faktorët e tjerë të opozitës, ujq të regjur të politikës shqiptare: Sali Berisha dhe Ilir Meta, nisën një përplasje që ka çuar në këtë kaos zhvillimin politik të faktorëve të opozitës.

Fraza që u kthye në meme e Lulzim Bashës pas atyre zgjedhjeve se “Lufta tani fillon”, paska qenë krejt e vërtetë, por sulmi ndaj saj është kryer për interesa të qarta të dy boshteve të tjera të politikës që kanë akses të fortë në mbulimin mediatik.

Por, edhe pse u pa e qartë se kemi të bëjmë me një përplasje tripolare, Berisha e Meta, nuk patën asnjë herë vullnetin që të bëjnë një gare të vërtetë brenda opozitës se kujt i takon lidershipi pas zgjedhjeve të 25 prillit.

Në zgjedhjet brenda PD-së në korrikun e vitit 2021, Sali Berisha mbështeti hapur Lulzim Bashën, e është emblematike dalja e qeshur së bashku gjatë Kuvendit kombëtar në Pallatin e Kongreseve.

Lufta që Sali Berisha hapi me Bashën pas përjashtimit nga grupi i PD-së nuk u bë asnjëherë brenda partisë, por u krye në organe paralele, të cilat më së paku ishin të kontestuara, për të mos thënë jo legjitime.

Megjithatë veprimi më skandaloz i kësaj lufte poshtë brezit ishin zgjedhjet e 14 majit 2023. Kur me ndihmën e Gazmend Bardhit, u mënjanua Partia Demokratike nga gara elektorale për kandidatët e kryetarëve në 61 bashkive të vendit. Pikërisht kjo garë e munguar na ka dhënë sot një shikim të mangët të forcës reale të fuqisë politike të tre liderëve të opozitës. Kemi vetëm një rezultat të mangët sa i përket këshilltarëve.

Sipas të gjitha gjasave edhe në zgjedhjet e vitit 2025, palët nuk do të dalin në meidan në një përballje reale mes tyre.

Normale do të ishte që këto tre figura të votoheshin paraprakisht në një garë se kë preferojnë zgjedhësit për tu drejtuar.

Sali Berisha e Ilir Meta, dukshëm që e kanë mënjanuar një përballje të tillë, por Lulzim Basha do të duhet ta bëjë realisht këtë përballje për të marrë legjitimimin e vërtetë si lideri i opozitës.

Sipas gjasave nuk do të jetë mundësia ta bëjë paraprakisht por në zgjedhjet parlamentare nuk duhet t’i shmanget.

Mundësia më e mirë është që të garojë në një qark me Sali Berishën dhe Ilir Metën dhe numri i votave preferenciale do të shërbejë si letra reale e lakmusit për të treguar se kush është fituesi i kësaj tresheje. /TemA

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni turin e Ramës me diasporën?×

Lajmi i fundit

Sot Kuvend/ Kalon për votim rezoluta anti-korrupsion, opozita skeptike

Sot Kuvend/ Kalon për votim rezoluta anti-korrupsion, opozita skeptike