Lufta/ Ushtria ukrainase: Rusët kanë përdorur bomba fosfori gjatë luftimeve! Zelensky negocion dërgimin e armëve të reja për të zmbrapsur ofensivën e Putinit

Lufta në Ukrainë është në ditën e 129-të. Dje, një breshëri raketash goditi një ndërtesë dhe një qendër për fëmijë në Odessa: të paktën 21 njerëz vdiqën. Ndërkohë që Ukraina ka dorëzuar një dosje për krimet e luftës të kryera nga Rusia në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë. Kievi vazhdon gjuetinë për spiunët rusë,  arrestoi një ish-agjent të KGB-së që favorizoi grushtin e shtetit në Yavoriv. Në ditën kur flamuri i Bashkimit Evropian hyri në Parlamentin e Ukrainës, presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen njoftoi dhënien e 1 miliardë ndihma Kievit.

Ushtria ukrainase akuzon rusët se kanë përdorur bomba fosfori gjatë luftimeve në frontin e Detit të Zi. Presidenti Volodymyr Zelensky është njoftuar për rinisjen e ndihmave të reja nga SHBA-ja dhe BE-ja, armë për të zmbrapsur ofensivën e Kremlinit.

"Ukraina po negocion në mënyrë aktive dërgimin e armëve të reja nga partnerët e saj për" të hequr epërsinë e rusëve. Është e nevojshme për Donbass, për rajonin e Kharkiv, për jugun ", tha Zelensky.

Ndërsa presidenti bjellorus, Lukashenko ka thënë sot se Bjellorusia i sheh dhe i kupton provokimet e Perëndimit, por nuk dorëzohet sepse "paqja e keqe është më e mirë se një luftë e mirë".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:22
Ukrainë, tetë kryebashkiakë ende të burgosur të rusëve

Tetë kryebashkiakë mbeten të burgosur të rusëve. Lajmi është bërë i ditur në një shënim të publikuar në faqen e saj nga shoqata ukrainase e qyteteve, duke mohuar lajmin për lirimin e Oleksandr Babych, qytetarit të parë të Holopristanit, në rajonin Kherson. “Fatkeqësisht, informacioni për lirimin e tij nuk është konfirmuar”, sqaron shoqata, e cila “u bën thirrje organizatave ndërkombëtare për mbrojtjen e zyrtarëve të pushtetit vendor të kapur nga sulmuesi rus dhe fton të gjithë të bashkohen në lirimin e tyre”.

Përveç kryetarit të bashkisë së Holopristanit, në rajonin e Khersonit mbeten të burgosur qytetari i parë i kryeqytetit, Ihor Kolykhaev dhe ata nga fshatrat Veliko Kopaniv, Gornostaiv, Khrestiv dhe Novotroitsky. Dy kryetarët e tjerë ende në burg janë Yevhenii Matveev, nga Dniprorudnenskyi, në rajonin e Zaporizhia dhe Oleksandr Shmygol, kreu i fshatit Vilkhiv, në rajonin e Kharkiv.

Ora 20:16
Lukashenko akuzon: Kievi ka hedhur raketa drejt Bjellorusisë

1656785829_Lukashenkoflagscaled.jpg

Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko, akuzoi ushtrinë ukrainase se kishte tentuar të godiste strukturat ushtarake në territorin bjellorus disa ditë më parë, duke shtuar megjithatë se të gjitha raketat janë kapur.

“Ata na provokojnë. Duhet t'ju themi: tre ditë më parë, ndoshta pak më gjatë, nga territori i Ukrainës u përpoqën të godasin strukturat ushtarake në territorin e Bjellorusisë. Por falë Zotit, sistemi i mbrojtjes ajrore Pantsir arriti të kapte të gjitha raketat që ishin lëshuar nga forcat e armatosura të Ukrainës”, tha Lukashenko gjatë një takimi në prag të Ditës së Pavarësisë.

Duke folur për Perëndimin, Lukashenko deklaroi se Bjellorusia i sheh dhe i kupton provokimet e Perëndimit, por nuk dorëzohet sepse "paqja e keqe është më e mirë se një luftë e mirë".

Ora 17:07
Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë anijet e mallrave me flamuj rus

Ukraina i ka kërkuar Turqisë të ndalojë anijen e ngarkesave me flamur rus 'Zhibek Zholy' që transportonte grurë të marrë nga porti i pushtuar nga Rusia i Berdyansk, sipas një zyrtari ukrainas dhe një dokumenti të parë nga agjencia e lajmeve Reuters.

Zyrtari i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, duke cituar informacionin e marrë nga administrata detare e vendit, tha se Zhibek Zholy kishte ngarkuar ngarkesën e parë prej rreth 4,500 tonë grurë nga Berdyansk, që zyrtari tha se i përkiste Ukrainës.

Në një letër të datës 30 qershor drejtuar ministrisë së drejtësisë së Turqisë, zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës tha veçmas se Zhibek Zholy ishte përfshirë në "eksportin e paligjshëm të grurit ukrainas" nga Berdyansk dhe u nis për në Karasu, Turqi, me 7,000 ton ngarkesë - një ngarkesë më e madhe. Ministria e Jashtme e Turqisë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga Reuters mbi mbërritjen e Zhibek Zholy..

Ukraina ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territoret që forcat ruse kanë kapur që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit. Kremlini ka mohuar se Rusia ka vjedhur ndonjë drith ukrainas. Ambasadori i Kievit në Ankara Vasily Bodnar tha në fillim të qershorit se blerësit turq ishin mes atyre që merrnin grurë që Rusia kishte vjedhur nga Ukraina, duke shtuar se ai kishte kërkuar ndihmën e Turqisë për të identifikuar dhe kapur individët përgjegjës për dërgesat e supozuara.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha muajin e kaluar se Ankaraja po hetonte pretendimet, por se hetimet nuk kishin gjetur ndonjë dërgesë të vjedhur deri më tani. Ukraina dhe Perëndimi kanë akuzuar Moskën për armatosje të furnizimeve ushqimore. Rusia thotë se minat ukrainase të hedhura në det dhe sanksionet ndërkombëtare ndaj Moskës janë fajtorë. Konflikti në Ukrainë ka nxitur një krizë globale ushqimore , duke nxitur Kombet e Bashkuara të paraqesin planin për të rihapur rrugët e transportit nga Odesa dhe portet e tjera të Ukrainës.

Turqia ka premtuar bashkëpunim në krijimin e një korridori të mbrojtur në Detin e Zi për të lejuar Ukrainën të eksportojë produktet e saj. Kritikët kanë frikë se Rusia do të përfitojë nga korridori për të nisur një sulm në portin strategjik të Odesës.

Ora 12:28
Rusia shton sulmet në qytetin lindor të Ukrainës

Forcat ruse po godasin qytetin e Lisiçansk dhe rrethinat e tij në një përpjekje gjithëpërfshirëse për të kapur bastionin e fundit të rezistencës në provincën Luhansk të Ukrainës lindore, tha guvernatori i kësaj province, Serhiy Haidai të shtunën.

Luftëtarët ukrainas kanë kaluar javë të tëra duke u përpjekur për të mbrojtur qytetin dhe për ta mbajtur atë që të mos bjerë në duart e Rusisë, siç bëri fqinji Severodonjeck një javë më parë.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se forcat e saj morën kontrollin e një rafinerie nafte në buzë të Lisiçansk ditët e fundit, por guvernatori Haidai raportoi të premten se luftimet për objektin vazhdonin.

"Gjatë ditës së fundit, pushtuesit hapën zjarr nga të gjitha llojet e armëve në dispozicion," tha Haidai të shtunën në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Luhansk dhe Donjeck janë dy provincat që përbëjnë rajonin e Donbasit, ku Rusia ka përqendruar ofensivën e saj që nga tërheqja nga veriu i Ukrainës dhe kryeqyteti, Kiev, në pranverë.

Separatistët pro-rusë kanë mbajtur pjesë të të dyja provincave që nga viti 2014, dhe Moska njeh të gjithë Luhanskun dhe Donjeckun si republika sovrane.

Qeveria e Sirisë tha të mërkurën se do të njohë gjithashtu “pavarësinë dhe sovranitetin” e dy zonave dhe do të punojë për të vendosur marrëdhënie diplomatike me separatistët.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se tre raketa kundër anijes goditën një ndërtesë apartamentesh në qytetin e vogël të Serhivka.

“Theksoj: ky është një terror i qëllimshëm i drejtpërdrejtë rus dhe jo ndonjë gabim apo një sulm aksidental me raketa”, tha Zelensky.

Kremlini ka pohuar në mënyrë të përsëritur se ushtria ruse po synon vendet e magazinimit të karburantit dhe objektet ushtarake, jo zonat e banuara.

Autoritetet ukrainase e interpretuan sulmin me raketa si shpagim për tërheqjen e trupave ruse nga një ishull afër Detit të Zi me rëndësi simbolike dhe strategjike në luftën që filloi me pushtimin e Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt.

Moska e portretizoi largimin e tyre nga ishulli i gjarpërinjve si një "gjest vullneti të mirë" për të ndihmuar në zhbllokimin e eksporteve të grurit./REL

Ora 09:14
Shpërthime të fuqishme në Mykolaiv

Shpërthime të fuqishme janë ndjerë në qytetin ukrainas të Mykolaiv. Lajmin e bëri të ditur Kryebashkiaku i qytetit, Oleksandr Senkevich në rrjetet sociale.

"Ka shpërthime të fuqishme në qytet! Qëndroni në strehimore!", shkruan Senkevich në “Telegram”.

Nuk dihet se çfarë i shkaktoi shpërthimet, raporton Reuters.

Sirenat kundërajrore ranë në të gjithë rajonin. Mykolaiv ka 476,101 banorë dhe është qyteti i nëntë më i populluar në vend.

Ora 08:07
SHBA-të konfirmojnë paketën më të fundit të ndihmës me armë për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar paketën e fundit të armëve për Ukrainën.

Pentagoni do t'i sigurojë Ukrainës dy sisteme raketash tokë-ajër NASAMS, katër radarë shtesë kundër-artilerie dhe deri në 150,000 fishekë municione artilerie 155 mm.

Paketa e ndihmës, me vlerë rreth 820 milionë dollarë, u njoftua nga Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden të enjten në Madrid pas një mbledhjeje të liderëve të NATO-s që u përqendrua në pushtimin rus të Ukrainës.

Pentagoni ofroi më shumë detaje të premten, teksa zyrtarizoi njoftimin, tha se raundi i fundit i ndihmës për sigurinë përfshinte gjithashtu municion shtesë për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS). Ndihma e re synon të forcojë Kievin pasi ai përballet me goditjet e forta nga artileria ruse. 

Fushata e shtuar e Rusisë për sulme me raketa me rreze të gjatë veprimi në qytetet ukrainase ka ardhur pasi forcat e saj kanë arritur sukses në fushën e betejës në lindje, me një sulm të pamëshirshëm në përpjekje për të detyruar Kievin që t'u dorëzojë dy provinca separatistëve. 

Përfshirë raundet e fundit të ndihmës, SHBA-ja tani ka dhënë rreth 6.9 miliardë dollarë që kur forcat ruse hynë në Ukrainë më 24 shkurt dhe sollën luftën në shkallë të plotë në Evropë. 

S.C/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Daje Sami: 02/07/2022 09:04

  SHBA neqoftrse duan ndalimin e ofensives ruse te perserisin pas 77 vjetesh Hiroshimen dhe Nagasakin te hedhin bomba atomike mbi Moske pa lajmerim qe te qerohen ca ruse qe ti dhembi njehere Putinit Medvedevit Lavrovit Shoiguse dhe Zaharoves

  Përgjigju
  • Turi: 02/07/2022 09:38

   Ik e kruaje ti o daje semi dhe do ta shikosh ameriken se ku shkon , jua shqyen marmiten ai Putin gangsteri mos po bejne kufte me sadamin ata pushtat

 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë