POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Luledhimsat, servilët dhe llumi i PD

Lulzim Basha gjatë Kuvendit Kombëtar të PD

Demokrate dhe ju Lulëzimsa! A mund të quhet ky kuvendi i demokratëve?! Kuvend që voton një listë fituese figurash me të kaluar të errët, (me përjashtim të një përqindje të vogël emrash me integritet që duke u bërë pjesë e kësaj liste njollosin emrin e tyre.)

Kategoritë:
– Ish-Sigurimsat (punojës të strukturave apo te rekrutuar).

Ju luledhimsa qe doni emra sigurimsash, e keni me kollaj t’ja kerkoni kryetarit tuaj te respektoj statutin dhe t’i detyroje për vethapjen e dosjes çdo kandidat.

– Pasardhës të Ish-nomeklatures drejtuese komuniste. (nuk flasim per ata qe vijne nga familje te thjeshta te majta). Ju luledhimsa që jeni të persekutuar, pse kryetari juaj “antikomunist” siç propogandoni tavolinave e mbushi me pasardhësit e persekutorëve tuaj.

– Soroista e Cilista te katapultuar sipas nje plani per te kapur PD (keta jane me te rrezikshem se 2 kategorite mesiper, kane plan te qarte dhe jane te mireorganizuar, me mbeshtetje te madhe nga mediat ). Luledhimsa qe mbeshtesin kete kategori jeni me vertet llumi i PD, qe per interes beni gjithcka. Ju po mbeshtesi lobin me te ndyre qe ne thelbin e strategjise tyre kane ndryshimin e kodit familjes.

– Të korruptuar qe edhe pse hapur ju verifikohen pasuri mbi 1 milion euro, prap nuk u be transparenca e pasurise. Ju Luledhimsa qe shani ish-drejtuesit e e korruptuar PD qe fundja jane larguar dhe skane funksione (mire beni), pse e mbyllni gojen per figurat e diskretituara qe “u zgjodhen” dhe qe kane qene ne krye te institucioneve me te perfolura per abuzime. Apo te korruptuarit e Lulit s’mbajne vj ere.

– Ish depuetet dhe mbeshtetes te hapur te se majtes.

Ju luledhimsa, si ka mundes jeni me afer me servilet e Lulit qe vijne si mbeshtetes te se majtes, sesa me ata qe kritikojne dhe kane nje jete kontribute ne PD.

– Njerëz që s'kanë qenë një ditë anëtar të PD dhe janë gdhirë anëtarë të Këshillit Kombëtar. Me keta s'po merrem se s'ja vlen.

Detyrimi statutuor ishte qe komisionet perkatese sipas nenit 62/4 dhe 63/2.c të bënin verifikimin dhe transparencën për çdo kandidat. Kjo tregon se “kryetari” sëbashku me kupolën drejtuese të kapur, so qe skane ndermend te zbatojne statusin e PD, por e shkelin ate me vullnet te hapur. Demokrate dhe Lulezimsa mos u beni Luledhimsa te Republikes Re, mos njollosni kontributin dhe emrin tuaj.

PD do e shpëtojmë ne demokratët që kemi kurajo dhe joluledhimsat.

Neni 62/4

4. Kriteret që duhet të plotësojnë kandidatët miratohen me Rregulloren e Brendshme dhe lidhen kryesisht, por pa u kufizuar, me arsimimin, integritetin, ligjshmërinë e pasurisë, të shkuarën gjatë regjimit komunist, mospasjen e rekordeve kriminale, si dhe standardet dhe rregullat e përcaktuara nga Komisioni i Integritetit dhe Etikës.
63/2.c

c) rregullat dhe formën për mbledhjen dhe përpunimin e të dhënave që lidhen me cilësitë e secilit kandidat, që lidhen kryesisht, por pa u kufizuar, me arsimimin, integritetin, ligjshmërinë e pasurisë, të shkuarën gjatë regjimet komunist, pastërtinë e figurës në kuadër të mospasjes së rekordeve kriminale.

Ky nuk ishte kuvendi i demokrateve por i Lulëzimsave dhe Luledhimsave.

PS: Nuk votohet Bislim Ahmeti kontribues qe nga dhjetori 90 deri sot, pa levizur asnjehere nga PD, dhe ndodh ne demokraci, por ne vend te tij te vijne supozojme :

– Oketa qe e largoj topi per paaftesi ne organizimin e :grushtit shtetit” te 21 Janarit

– Apo Asllan Dogjani qe ka qene deputet i PS dhe ektremist deri ne vetflijim per Edi Ramen,

– apo Spahon (i akuzuar), qe uron ne 29 netor, pushtimin e shqiperise nga komunizmi jugosllav.

– apo Paljoken (i akuzuar), qe demekrateve te sapo zgjedhur ne Kukes ju thote: “Ska me ideale, do vijme ne pushtet per interesat tona”

– apo Ristani (vjen nga mbeshtetja e familjes Hoxha) pra nga mocali dhe ju thote kritikeve mocali i PD (qe vijne nga familje te djathta).

– apo Gjaten, qe ardhjen e llumit vet e quan emancipim, (I ati nuk lejoj at Zef Pellumbin te themeloje parti ne 90-ten). Absurde te tilla ka plot, ju lutem demokrateve te denoncojne me kurajo rastet e mesiperme ne faqen tone./Facebook/

* Ish-kryetar i degës së PD në Kukës

l.q.
Komento

Komente

  • geg hyseni: 18/12/2018 20:30

    Nje ZË qe duhet degjuar, dhe jo vetem ne PD...Njerz si Ibsen Elezi i duhen politikes shqiptare sot..!!

    Përgjigju