Makarona me krem speci nga zonja Vjollca

Makarona me krem speci

Përbërësit:

400 gr makarona Penne ose Fusilli

3 speca të kuq dhe të verdhë

4 qepë të njoma ( pjesa e bardhë)

borzilok

200 ml pana

Parmixhano

pak vaj ulliri

kripë dhe piper të zi

Përgatitja:

Në një tigan ngrohim 4 lugë gjelle vaj ulliri dhe kaurdisim qepët e njoma të prera në fijë ose unaza ( vetëm pjesën e bardhë të qepës. E përziejmë deri sa qepa të ulë volumin. Pastrojmë specat mirë dhe nga fijet brendësore dhe I presim me shiritaduke I shtuar menjëhrë në tigan dhe vazhdojmë përzierjen e tyre sëbashku me qepën, shtojmë 2-3 gjethe borziloku vazhdojmë përzierjen duke shtuar kripë. Vendosim kapakun dhe I lëmë të gatuhen specat në temperaturë mesatare. ndërkohë kemi vednsour në zjarr dhe një tenxhere me ujë të bollshëm ëpr të zjerë , shtojmë makaront dhe I lëmë të ziejnë për 5 minuta. Provojmë specat nëse janë gatuar dhe I kalojmë nga tigani në purenë e specave, përziejmë dhe vendosim përsëri ën tigan të ngrohet. Kullojmë makaronat dhe I shtojmë në salcën e specit në tigan, I trzojmë dhe shtojmë 2-3 lugë gjelle parmixhano I përziejmë dhe salca bëhet akoma më kremoze I servirim duke spërkatur përsëri me parmixhano dhe 1 gjethe borzilok.

 

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të bëhet ndonjëherë drejtësi për 21 janarin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Reshje shiu dhe vranësira të shpeshta, parashikimi i motit për sot