Trishkat e korçës nga zonja Albana

Trishkat e Korçës, keku me sherbet i fëmijërisë nga zonja Albana

Përbërësit:

 • 3 vezë
 • 80 gr sheqer
 • 80 gr gjalpë
 • 1 fç kos
 • 250 gr miell
 • 1 lk sodë buke
 • Lëkura e 1 limoni ose portokalli
 • Bajame

Për sherbetin:

 • 500 ml ujë
 • 700 gr sheqer 

Përgatitja:

Fillimisht rrahim vezët me sheqerin derisa të shkrijë. Më pas shtojmë gjalpin dhe vazhdojmë trazimin derisa masa të njëtrajtësohet. Shtojmë kosin, miellin ku kemi shtuar pak sodë buke, lekurën e grirë të portokallit ose limonit. E trazojmë mirë dhe e shtrojmë brumin e kekut në një tavë të lyer me gjalpë. Siper kekut vendosim bajamet dhe e lemë të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 180 gradë Celsius. Pasi sipërfaqja ka marrë ngjyrë të bukur e lemë të ftohet dhe ndërkohë përgatisim sherbetin. Pasi ëmbëlsira është ftohur e sherbetosim me shurupin e nxehtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet keq presidenti Biden pasi u pengua në podium

VIDEO/Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet keq presidenti Biden pasi u pengua në podium