Marrëveshja për Brexit/Tusk: Qëndrimi ne BE, zgjidhja më e mirë për Britaninë

Presidenti i KE-së, Donald Tusk dhe Kryeministrja britanike Theresa May

Pas refuzimit të parlamentit britanik për të votuar marrëveshjen e Brex-it të Kryeministres Theresa May, President i Këshillit Europian Donald Tusk u ka sugjeruar së fundi ligjsvënësve në Mbretërinë e Bashkuar të anullojnë vendimin e vendit për të lënë Bashkimin Europian, duke deklaruar se kjo është zgjidhja e vetme pozitive e mbetur në tryezë.

Komentet e tij, vijnë pak orë  pas një humbjeje historike për Kryeministren e Britanisë së Madhe Theresa May,  ku deputetët e parlamentit britanik  e hodhën poshtë marrëveshjen për Brexit-in, me një diferencë dërrmuese votash , 432 kundër me 202 pro, duke shkaktuar trazira politike, që mund të çojnë në një dalje  të Britanisë pa marrëveshje nga BE-ja.

Miratimi i të ashtuquajturës 'Marrëveshje për tërheqje' është parë deri më sot si thelbësore mënyra më e mirë dhe e vetme për të siguruar një tërheqje të rregullt të Mbretërisë së Bashkuar nga Blloku europian. Ndërkohë , refuzimi i madh në Westminster duket se rrit mundësinë që ky skenar  të ndodhë.

Nëse një marrëveshje është e pamundur dhe askush nuk dëshiron një marrëveshje, atëherë kush do të ketë guximin të thotë se cila është zgjidhja e vetme pozitive?”, shkroi Tusk në faqen e rrjetit social mbrëmjen e së martës duke sugjeruar se rezultati i vetëm në dispozicion për të kapërcyer bllokimin në Dhomën e Komuneve është të ndalohet Brexit.

Ndërkaq, aleatët evropianë gjithashtu në një takim me presidentin e Komisionit Europian Jean Claude Juncker deklaruan  se marrëveshja e refuzuar ishte më e mira dhe  një "kompromis i drejtë", transmeton CNBC.

Britanikët pritet të votojnë  më 23 qershor rreth asaj nëse vendi i tyre duhet të qëndroj apo të dal nga BE, ndërsa një sondazh i publikuar sot thotë se 53 % e tyre janë që Britania të dal nga BE.

b.xh./Shqiptarja.com
Komento