Meloni: Nuk u heqim asgjë italianëve, po dërgojmë armë për të shmangur luftën

Meloni: Nuk u heqim asgjë italianëve, po dërgojmë armë për të shmangur luftën

Në një intervistë, kryeministrja italiane, Meloni ka theksuar se tashmë Italia nuk është me "skenarin e zakoshshëm" , por ka një zë autoritar që dëgjohet. Ajo thotë se italianët nuk duhet të shqetësohen që po "i kën diçka atyre", pasi Italia po dërgon armë në mënyrë që lufta të përfundojë sa më shpejt, pasi nëse nuk ndodh, mund të preken edhe italianët.

“Ne nuk shpenzojmë para për të blerë armë që u dërgojmë ukrainasve, ne tashmë kemi armë që për fat besojmë se nuk duhet t'i përdorim sot, kështu që nuk po u heqim asgjë italianëve për të shmangur një luftë, e cila mund të prekë edhe italianët nëse nuk reagojmë sa më shpejt të jetë e mundur. Shumë prisnin skenarin e zakonshëm, i cili përballë vështirësive gjithmonë kthehet nga ana tjetër. Përkundrazi ne kemi qenë diçka tjetër, ne jemi diçka tjetër dhe kjo nuk është vetëm çështje krenarie, por është çështje e mbrojtjes së interesit kombëtar, sepse kur je autoritar dhe i besueshëm zëri yt dëgjohet edhe kur dëgjohet zëri yt atëherë mund të merren rezultate për interesin tënd kombëtar”, tha kryeministrja Giorgia Meloni.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Situata e Bakhmut po ndërlikohet gjithnjë e më shumë Pavlovsky, ka vdekur ish-“spin doktori” i Putinit


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi