Mësuesit 'ankohen': Ndihemi të shpërdoruar, jemi përdorur për fasadë! Shkolla po drejtohet me urdhra e jo ligje! Basha: Do ju bëjmë pagën minimale 700 euro

TIRANË- Nuk i tremb ngarkesa në shkolla, por ekspozimi ndaj virusit, në kushtet kur sipas tyre, mungojnë elementët thelbësorë të mbrojtjes, por edhe vlerësimi ndaj sakrificës së tyre. Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar ditën e sotme një takim me mësuesit ku ka dëgjuar shqetësimet e tyre dhe problematikat me të cilat përballen.

"Mësuesit shkojnë me furgona edhe me autobusa pa asnjë kusht të protokolllit, pa masa mbrojtëse, një maskë në një autobus që mund të ketë mbi 40 vetë, nuk ka se si të ruhet protokolli apo te furgoni 15 vendësh", tha një mësues.

Të ardhur nga qytete të ndryshme, për të njohur kryedemokratin Basha me sfidat e tyre në mësimdhënien gjatë pandemisë, mësuesit u shprehën se ka shumë prej tyre, të cilët të pasigurtë për vendin e punës, zgjedhin të heshtin për dyshimet nëse janë të prekur nga virusi.

"Nga presioni mësuesit po detyrohen të fshehin rastet e infeksioneve. Mësuesit me virus nuk deklarohen. Ngarkesa e tepërt mësimore nuk është vlerësuar sa duhet. Ndihemi të shpërdoruar, jemi përdorur për fasadë! Shkolla po drejtohet me urdhra e jo ligje", tha një tjetër.

Gjatë takimit, Basha kërkoi trajtim mbrojtës për mësuesit, si një kategori e ekspozuar ndaj rrezikut të pandemisë.  Takimin me mësuesit, kreu i Demokratëve e shfrytëzoi për të premtuar se  me ardhjen në pushtet, pagat minimale të mësuesve do e bëjë 700 euro.

 “Këtu, ne prej fillimit kemi kërkuar edhe do vazhdojmë të kërkojmë që ju të keni trajtimin që kemi kërkuar dhe për mjekët dhe infermierët. Trajtim mbrojtës do të thotë depistimi, pra testimet tuaja të vazhdueshme si kategoria më e ekspozuar pas mjekëve dhe infermierëve dhe kjo është arsyeja që prej fillimit kërkova testim masiv të gjithë mësuesve kur fillojë sezoni arsimor. Së dyti, marrja e masave në ambientet arsimore, higjenizimi, uji i rrjedhshëm, pastrimi, dezinfektimi dhe maskat.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha në takim me mësuesit

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 12/11/2020 19:14

  Hahahah ore ky basha do ta bej vendin tone si Zvicra po ja jepni votat ketij trapi mashtrues

  Përgjigju
 • Tirona: 12/11/2020 18:01

  Te gjithe Ata mesues te ciklit te ulet, te mesem si dhe profesoret e universiteteve shteterore nese konstatohen duke u ankuar para partive politike duhet te perjashtohen pergjithmone nga sistemi arsimore sepse sitemi arsimore eshte i depolitizuar.Ka rruge te tjera qe duhet te ndjekin per te zgjidhur problemet qe shqetesojne sistemin arsimore.

  Përgjigju
 • votues: 12/11/2020 16:08

  cfare jane keta idiote qe e degjojne kete pallaver te Bashes, e nuk ngrihet asnjeri t'ia dhjese tamam mua aty e ne ate moment ... po rine si copa drush e degjojne histori me shtriga e me verrrrr topuz :) vaj medet me ata njerez e ata qe ju duket akoma qe jane lidera e ju shkojne njerezit pas, tek mashtrojne ne permasa biblike.

  Përgjigju
 • Une: 12/11/2020 15:46

  Me ca do e paguash rritjen e rroges me p e sateme apo do shtosh taksat?

  Përgjigju
 • Teo: 12/11/2020 15:43

  O zotniy ne Shqiperie rron dhe jo ne Hollande.Monedha quhet lek,jo euro

  Përgjigju
 • Qumja: 12/11/2020 14:50

  Ka pjerdhur ky fare nejse rrenjet nga VEFA i ka aty vjerri vuri miliona pa punuar dhe vete shiti kosovaret ke UMNIKU e u be milioner be moshen 25 vjec

  Përgjigju
 • Kerkesa: 12/11/2020 14:37

  Po ket temin sa do ta rritesh o Byth-Basha?

  Përgjigju
 • Kacidhe: 12/11/2020 14:36

  O Basha vrases e hajdut jep doreheqjen lene Politiken se po llap me shume se Ver Llapa

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com