Pas Parlamentit, dhuna e banorëve të 'Astirit' zhvendoset te 'Unaza e Re', në krye të turmës Basha dhe deputetët e PD

TIRANE - Në ditën e 19-të, protesta e banorëve të "Astirit" pas përplasjes së dhunshme përpara Kuvendit, u zhvendos te "Unaza e Re" ku sërish bllokuan rrugën. Protesta nisi me konfrontime mes banorëve dhe Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë të cilët kërkuan lirimin e rrugës.

Në krye të protestuesve ndodhet kryetari i PD, Lulzim Basha dhe dy deputetët Ervin Salianji dhe Klevis Balliu. Bllokimi i rrugës solli kaos e trafik edhe sot përgjatë segmentit të "Unazës së Madhe" në "Astir". Edhe deputeti Klevis Balliu është konfrontuar me Forcat Speciale, teksa është fiksuar në disa momente duke shtyrë policët. Uniformat blu, të ndihmuar edhe nga FNSH, kërkuan largimin e banorëve nga rruga e bllokuar te "Astiri", por hasën në rezistencën e banorëve.

Në prononcimin për mediat, kryetari i PD, Lulzim Basha u shpreh se përgjegjës për dhunën përpara Parlamentit dhe për plagosjen e efektivëve të policisë dhe protestuesve, është kryeministri Edi Rama. Sipas tij, do jetë Rama ai që do mbajë përgjegjësi për këtë situatë. 

Më herët, banorët e "Unazës së Re" protestuan përpara Kuvendit, teksa paralelisht zhvillohej seanca. Protesta degjeneroi në akte dhune, ndërsa mbetën të lënduar 16 punonjës policie, mes të cilëve edhe një efektive e "Shqiponjave", Ina Muka, 24 vjeç, e cila humbi dy gishta nga shpërthimi i një kapsolle që u hodh në drejtim të saj dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Traumës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:20
Dhuna ndaj policëve/ Basha iu prin protestuesve te Unaza e Re

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shfaqur sot në krye të protestuesve te Unaza e Re. 

Ora 17:22
Dhuna ndaj policëve/ Basha iu prin protestuesve: Efektivët, të patrajnuar, kapën kapsollat me dorë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shfaqur sot në krye të protestuesve te Unaza e Re. Pak minuta pasi protestuesit u përplasën me Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, Basha foli për gazetarët dhe tha se faji për dhunën e përdorur në protestë është i qeverisë, që sipas tij, nxorri në protestë policë të patrajnuar, të cilët prekën kapsollat me duar. I gjendur në krye të protestës, Basha tha se Rama do ta paguajë rëndë atë çka po ndodh me këtë protestues, që sipas tij u dhunuan nga policia. Sipas lideri të PD-së, Rama nuk njeh "vijat e kuqe", por vetëm "vijat e bardha".

Ai do paguajë për gishtat e polices. Ai do paguajë për vjedhjen 40 mln euro. Po përdor sot për vjedhjen dy faktorë, policinë dhe propagandën. Po vendos policinë dhe popullin përballë. Si qytetarët dhe policët. Ai s’njeh vija të kuqe, ai njeh vetëm vija të bardha që i heq me hundë. Do paguajë shtrenjtë për dhunimin e qytetarëve. Shpreh urimet e mia për një shërim sa më të shpejtë. I çoi të patrajnuar policët të kapnin kapsollat me dorë. Kush i goditi qytetarët, kush e goditi 60-vjeçaren? Dhunën e filloi Rama në Kuvend. E pe çfarë emrash u tha këtyre, e patë si i trajtoi? Ai është hajdut që përdor sharje raciste ndaj popullit të tij.

Lulzim Basha, kryetar i PD

Ora 17:20
Nis protesta te 'Unaza e Re', banorët përplasen me FNSH
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fraiku: 23/11/2018 00:02

  Basha eshte njeri i peshtire. Nuk ja vlen te komentosh perderisa ky vend nuk ka drejtesi.

  Përgjigju
 • Uka: 22/11/2018 18:42

  Mir o pederast!keto po perbadhen me protestuedit disa bandit te tipit Lushaj ,po ju jeni.vrases ne mes te dites dhe me duar ne gjepa kurr ske per ta marre pushtetin me dhune siç jeni mesuar ju kriminelat e PDse o Lul byths.

  Përgjigju
 • gloria: 22/11/2018 18:32

  Lulzim Basha eshte mesuar te vrase njerez dhe te akuzoi ata qe u vrane, kjo ndodh kur shteti ska b*the ti kundervihet ketyre krimineleve.

  Përgjigju
 • Erion Piciri: 22/11/2018 18:31

  Kirurget e mire bejne plage te medha.

  Përgjigju
 • rroku: 22/11/2018 18:28

  KUR SHTETI FLE GJUME KRIMINELET VRASIN. SI LEJOHEN PREJ KAQ SHUM DITESH QE MBLIDHEN PA LEJE BLLOKOJNE RRUGET DHE NUK MERET ASNJE MASE, PERSE NUK NDALOHEN ORGANIZATORET, PORSE POLICIA NUK I PERGJIGJET ME TE NJEJTEN MENYRE QE LIGJI JA LEJON.

  Përgjigju
 • Loni Papa: 22/11/2018 17:46

  Po ata qe hodhen kapsollat gishteprerese a kane ndonj cike faj Zoti Basha? Loni

  Përgjigju
 • Kopy: 22/11/2018 17:36

  Ju ne pushtet e krijuat kete katrahure, paligjshmerine e krijuat ju dhe tani e perdorni per politike. Po Ne qe asgje perfituam nga privatizimet, koncesionet, tokat e vjedhura, ptonat e grabitura,Po te ngriheshim edhe ne qe nuk perdorim dot rrugen se ti dhe pjella e jote e bllokojne kur mi do qejfi, cfar do ndodhte? Por ti Ske faj ti Basha se ndertove nje pallat mbi det dhe te dhan demshperblim per te keshtu qe ti mire e ke ne nje menyre apo tjeter e ke ne terezi.

  Përgjigju
 • Fredi: 22/11/2018 17:29

  A ka gjë Basha dhe ata qe e shoqerojnë për të deklaruar në lidhje me atë cka i ngjau vajzës police, apo s’prish punë, gishta janë...?!

  Përgjigju
  • Lynda.com: 23/11/2018 09:06

   Sipas bashes policet duhet te bejne trajnim, kur i bie kapsolli ne qafe mos ta kapin me dore me e heq por te bejne ate trajnimin qe vetem ai e di si hiqet kapsolli nga qafa, qe kur ishte Minister i brendshem i myti policat me trajnime.

  • Fredi: 22/11/2018 17:42

   Po e tha pra, sipas Bashës fajin e paska pas policja që e kapi kapsollën me dorë. Llogjikë perfekte. Sipas ksaj llogjike po ta kishin qëlluar me armë do e kishte pas prap fajin vetë policja që i doli përpara plumbit ;)

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

SHBA: Ndaloni bastisjet e Hezbollahut ose ne mbështesim operacionin e Izraelit

SHBA: Ndaloni bastisjet e Hezbollahut ose ne mbështesim operacionin e Izraelit