Nisma për emigracionin, Australia
  jep 5 milion viza gjatë 2015-ës

Nisma për emigracionin, Australia<br />  jep 5 milion viza gjatë 2015-ës
Australia ka ndërmarrë nismën më të madhe për emigracionin që pas Luftës së Dytë Botërore.

Shteti australian do të japë mbi 5 milion viza këtë vit për emigrantët e huaj.

Sipas Kreut të Departamentit të Emigracionit ne Austri, Michele Pezulo, ky vendim vjen pasi ka një numër gjithnjë në rritje të studentëve që vijnë nga jashtë, turistëve dhe punëtorëve me viza afatshkurtra.

Në kontinent do të bëjmë të mundur që të ketë vazhdimisht rreth 2 milionë të huaj,"- tha ai.

Sipas “Sydney Morning Herald”, këtë vit numri i emigrantëve pritet të kalojë rekordin aktual të vitit 1969, me 185 mijë viza.

Redaksia online
(a.t/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Nuk sanksionon Rusinë, Serbia ‘lëmoshë’ për Ukrainën dërgon ndihmë për riparimin e sistemit elektrik: Do të jetë më ngrohtë falë jush

Nuk sanksionon Rusinë, Serbia ‘lëmoshë’ për Ukrainën dërgon ndihmë për riparimin e sistemit elektrik: Do të jetë më ngrohtë falë jush