Një ditë para seancës në GJKKO për Belerin, mediat greke sulmojnë gjyqtaren Irena Gjoka

Një ditë para seancës në GJKKO për Belerin, mediat greke sulmojnë gjyqtaren Irena Gjoka

1655190595_IRENAGJOKA.jpg

Një ditë para seancës gjyqësore që pritet të mbahet nesër (5 mars) në GJKKO ku do të jepet vendimi për kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri mediat greke kanë sulmuar gjyqtaren e çështjes Irena Gjoka, e njëjta e cila caktoi masën ‘arrest shtëpie’ për Sali Berishën nën akuzën e korrupsionit për privatizimin e ish-kompleksit ‘Partizani’.

Në një artikull të publikuar ditën e sotme në portalet greke, shkruhet se gjyqtarja Irena Gjoka ka qenë dikur në Greqi me letra të parregullta dhe se është dëbuar nga vendi për falsifikim dokumentesh.

Të njëjtat akuza i bëri ditë më parë nga ballkoni i shtëpisë ku po mbahet në arrest, ish-kryeministri Sali Berisha i cili tha se gjyqtarja madje ka ndërruar mbiemrin nga Spata në Gjoka.

Çështja ‘Beleri’, prej muajsh është kthyer në një lojë diplomatike mes Athinës e Tiranës, deri në nivelin ku Greqia edhe paralajmëroi se do të pengonte përparimin e vendit drejt procesit të anëtarësimit në BE nëse nuk lirohej Beleri.


Lajmi kryesor:

Deklaratat e Berishës kundër Irena Gjokës, KLGJ: Gjyqtarja po sulmohet për shkak të detyrës! Synohet ndikimi në vendimet e saj


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?



×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale