Një jetë i majtë! Braçe mes Metës dhe Kryemadhit tregon si nisi rrugëtimin në PS: Fatos Nano hapi dyert! (FOTOT)

Zv/kryeministri Erjon Braçe ka publikuar disa foto të 28 viteve më parë, të drejtuesve kryesorë të Partisë Socialiste. Braçe tregon si e nisi rrugëtimin në PS-së në një kohë të vështirë.

Postimi i plotë i Erjon Braçe
15 janar

prej asaj dite,

nje jete e jetuar si i majte!

Sot eshte thjesht zgjedhje,

por ne 15 janar 1992 nuk ishte e tille, nuk lejohej te zgjidhje majtas.

Habi ëëëë?

E vertete eshte-ishte vendosur pluralizmi, liria e te menduarit,

te shprehurit, liria e zgjedhjes,

por jo majtas;

Nuk ishte bullizem, ishte lufte!

Ndaj, zgjedhja per te qene eurosocialist, i ri dhe i majte,

nuk ishte perpjekje per nje tjeter organizate partie,

por nje akt lirie ne demokraci!

Une i jam shume mirenjohes cdo djali e vajze qe ishte pjese ate dite e para saj deri ne 15 janar, me pas patjeter;

I jam mirenjohes cdo burri e gruaje ne Partine Socialiste qe hapi dyert dhe u kujdes per secilin nder ne duke nisur nga Fatos Nano e Servet Pellumbi, Namik Dokle e Luan Hajdaraga, Sabit Brokaj e Ethem Ruka, Maqo Lakrori, Ermelinda Meksi e Arta Dade etj, posacerisht, mirenjohes per disa burra qe ishin edhe me prane, marre perdite me organizimin tone, Halil Lalaj, Ndre Legisi dhe Musa Ulqini. Pa ta do ishte e veshtire per te gjithe, nga Pandi, Iliri, Zela, Luzhi e deri tek cdonjeri qe beri zgjedhjen e forte ne 15 janar 1992, nje akt i ndershem lirie!

I jam pafund mirenjohes familjeve te cdo djali e vajze qe per shkak te zgjedhjes se femijeve te tyre,

u perndoq sic Hitleri perndoqi hebrenjte, nga i njejti fashist qe ben edhe sot te njejten gjueti!

Fotot;

1. Eshte e rendesishme ta nisesh me fitore; diku mes Beratit, Kucoves, Ures e Lushnjes, pas mitingut elektoral te zgjedhjeve te para lokale te fituara prej PS.

2. Ne nje dite si kjo, 15 janar me nje mikprites te lindur, aq prane cdo te riu ne PS, Fatos Nanon.

3. Nje ure drejt evropes per te majten shqiptare, atekohe kur Fressh priste e kominikonte edhe me Partine Socialiste Evropiane.

4. Ne te parin e te fundit akt te paster besimi kur Partia Socialiste pranoi ne sistem maxhoritar nje liste me te rinj eurosocialiste te cilet i kandidoi per deputete ne zona njeemerore;

Une njeri nder ta!

Une e nisa keshtu dhe me 15 janar
 

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket i drejtë vendimi që pensionistët nuk mund të dalin më nga shtëpia deri në një urdhër të dytë?

Komento

Komente

  • Lush Berbali: 15/01/2020 19:02

    Te gjithe ndryshuan . U bene borgjeze . Paraja ua prishi idealin. Po Braçe mbeti Braçe . I vetmi ne llojin e tij te idealisteve,te qendrestareve. Te vetmit qe vazhdoj t'i besoj. I vetmi qe asnjehere s'me zhgenjeu. I vetmi qe me ben te besoj ne idealet e mia ,edhe kur marr goditje te pabesa nen brez nga ish shoket e mi ,tashme borgjeze e trafikante votash e vendesh pune. Sa keq qe ne Shkoder nuk patem kurre nje Braçe ,tua perplaste ne fytyre pisllekun e tyre. Se ne ka nje parti lokale qe nuk ekziston ,eshte pikerisht dega lokale Shkoder,per te cilen me vjen keq qe e kam tretur voten keto 30 vjet. Respekte per Erion Braçen. Duhej te ishte minister prej kohesh,edhe pse s'ka pasur nevoje kurre per poste. Posti i tij eshte vetem nje SOCIALIST... I VERTETE BILE.

    Përgjigju