Mero Baze: Njeriu që kombi e ka lënë vetëm

Mero Baze: Njeriu që kombi e ka lënë vetëm

Sali Berisha mund t'ia kursente vetes shkuarjen në Vlorë ditën e sotme. 

Të gjithë do ta gjenin me mendjen e tyre një arsye më të mirë se ajo që ka gjetur ai. Moshën për të mos lëvizur e ka. Prangat i ka si zinxhirë gjylesh nëpër këmbë. “Non grata” në dy nga shtetet më të mëdha të Perëndimit, aleate strategjike të Shqipërisë, është. Opozitën e ka copëtuar dhe nuk i shkon njeri pas. Me gjithë diversionet që bën, as nga Kosova apo Maqedonia e Veriut, nuk ka njeri qejf të identifikohet me të.

Në një farë mënyre kombi ynë e ka lënë vetëm dhe e ka nxjerrë fillimisht si tepëricë politikisht dhe tani dhe biologjikisht.

Askush nuk pret që ai të sillet si burrë shteti dhe të shkojë të respektoj ditën e Pavarësisë në Vlorë, një qytet që ka qenë gati ta shfarosë vetëm pse u ngrit kundër tij.

Por meqë shkoi, së paku duhet të sillej siç sillet dikush që duhet të respektojë ditën e Pavarësisë kombëtare.

Pavarësia e një vendi vjen gjithnjë nga bashkimi i burrave të mëdhenj të një vendi, që vendosin të bëjnë shtetin e tyre. Kështu ka ndodhur dhe me ne më 1912.

Për këtë arsye në këtë ditë çdokush që shfaqet për të nderuar këtë ditë, flet në emër të bashkimit.

Madje dhe kur është vetëm fare si Sali Berisha, që nuk i shkojnë as deputetët e Vlorës nga pas, përsëri e ka detyrë të flasë në emër të bashkimit, pasi po shkon aty për të respektuar një ditë kur shqiptarët janë bashkuar për të bërë shtetin e tyre.

Ai ashtu i shtrembëruar nga mosha, por më shumë nga ligësia dhe urrejtja brenda vetes, shkoi tek Monumenti i Ismail Qemal Beut dhe u betua që do hakmerrej ndaj kryeministrit të Shqipërisë, i cili ka kohë që jo për faj të tij, nuk e llogarit më as për rival. E vetmja fjali e tij ishte një përrua psikik urrejtje ndaj një kryeministri në ditën e Pavarësisë.

Më gjeni një tjetër të dytë në gjithë globin që e bën këtë ditën e Pavarësisë.

Ai është i lirë të mos festojë. Është i lirë të mos shkojë në Vlorë. Është i lirë dhe të mos flasë nëse shkon. Askujt nuk do t’i mungojë fjalimi apo prezenca e tij. 

Por me sa duket liria e tij për të qenë njeri normal është e kufizuar. Në ditën e Pavarësisë, ai është i vetmi politikan në botë që është i varur nga urrejtja për kundërshtarët dhe betohet për luftë. Jo për luftë ndaj armiqve të Shqipërisë. Jo ndaj dikujt që na rrezikon pavarësinë. 

E bën ndaj dikujt që i ka hequr këtij njeriu në emër të popullit shqiptar, të drejtën për të qeverisur në këtë vend. Dhe sot ngjan si jashtëqitje e kombit. /Tema

 

K.M/B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • F,golemi: 29/11/2023 19:48

  Vrasesi i mijera shqiptareve,edhe burgut ti shpetoje,nuk i shpeton dot urrejtjes se popullit

  Përgjigju
 • Ska rendesi: 29/11/2023 11:10

  Dhe tmenosh se ky tipi (saliu) ne 97-en ka dasht me fut popullin nluft civile me I vra njani me tjetrin dhe vloren ka dasht me e bombardu ky njeri turpin nuk e njef..

  Përgjigju
 • Fliri: 29/11/2023 10:31

  Ore ca do ky hajdut tek festa e flamurit ky nuk ka vent atje se ato qe i ka ber asaj vlore ky njeri ky vrases..nuk duhet ta linin se na turperon flamurin ku njeri I zi kok e kemb shirt zi

  Përgjigju
 • Luani: 29/11/2023 07:08

  O tradhtar po ku ke fe e flamur ti e jo vetem ti por te gjith ju ne parlament te shqipnis. E mos e kapni me dor at flamur e te boni shqiponjen se zoti ka me ju vra me gjith car keni ne familje

  Përgjigju
 • Tik tok: 29/11/2023 03:13

  Sali ke 32 vjet je ber bajat ,, nuk ke dashuri per shqiperine dhe per shqiptaret ,, te lumt ty gjete dhe bere kto 32 vjet .. hajd ne te arrushes vafsh .. sepse 90% te shqiptareve ate po presin ..

  Përgjigju
 • Vlora: 28/11/2023 23:04

  Sali bajga !

  Përgjigju
  • Ska rendesi: 29/11/2023 10:08

   Te degjeneruar servila Pa kurrefare pushteti dhe a e shikoni se cka ban. Po te ket pushtet. I kruani me nderet ju Saliut

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Instituti i Krimeve të Komunizmit, promovohet kolana studimore! Te Muzeu performanca ‘Musine, njësoj si ne’! Në Shtëpinë e Evropës dokumentari ‘Ngjyra në errësirë’! 

Instituti i Krimeve të Komunizmit, promovohet kolana studimore! Te Muzeu performanca ‘Musine, njësoj si ne’! Në Shtëpinë e Evropës dokumentari ‘Ngjyra në errësirë’!