Nobeli në Fizikë 2018, çmimin e fitojnë 3 shkencëtarë, mes tyre një grua

Fituesë të çmimit Nobel në Fizikë për vitin 2018 janë 3 shkencëtarë. Artur Ashkin nga SHBA, Gerard Morou nga Franca dhe Donna Strickland nga Kanada kanë “rrëmbyer” çmimin, dhe një shumë monetare prej 770 mijë paundë.

Çmimi u mor me motivacionin për punën e tyre kërkimore me impulset e lazerit me intesitet të lartë, për të përmirësuar dhe avancuar në teknologjinë e lazerit. Çmimi u dha sot nga Akademia Suedeze e Shkencave në Stokholm. Ashkin ka marrë gjysmën e çmimit për zhvillimin e një “piskatoreje optike” e cila do të bëjë të mundur që organizmat e vegjël të mund të trajtohen me rreze të lehta lazeri.

Morou dhe Strickland do të marrin pjesën tjetër të çmimit, për punën e tyre, në një “metodë e cila gjeneron impulse optike ultra të shkurtra”.

Cermonia për tre fituesit e çmimit Nobel në Fizikë 2018, Artur Ashkin, Gerard Morou dhe Donna Strickland 

Donna Strickland, shkencëtare në Universitetin e Waterloo në Ontario, është gruaja e parë që fiton Nobelin pas 55 vitesh. Nobeli i fundit që u fitua nga një grua në Fizikë ishte në vitin 1963, kur Maria Goeppert Mayer mori çmimin për punën e saj mbi strukturën “shell shell”.

Strickland është gruaja e tretë në histori që ka fituar çmimin e Nobelit në Fizikë.

Çmimet Nobel për këtë vit kanë nisur të jepen që ditën e djeshme, ku u ndanë disa çmime, mes tyre ai në Mjekësi, ku triumfuan 2 mjekë. James Allison dhe Tasuku Honjo, fituan Nobelin në Mjekësi, për terapinë e cila do të forcojë imunitetin gjatë trajtimit të kancerit.

Për këtë vit, nuk do të ketë një çmim Nobel në Letërsi, pas skandalit seksual që përfshiu Akademinë në pranverën e vitit 2018.

Tre fituesit e çmimit Nobel në Fizikë 2018, Artur Ashkin, Gerard Morou dhe Donna Strickland 

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se premtimet e programit të qeverisë Rama 3 do të realizohen?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Lulzim Basha dhe pasoja fatale e “atvrasjes” me 8 vite vonesë!