Panairi nis nesër, Kadare dhe Helena në studion e ‘Tasos’ në Pogradec! Artisti: Mbresëlënëse, folëm dhe për ‘Ikjen e Shtërgut’

Panairi nis nesër, Kadare dhe Helena në studion e ‘Tasos’ në Pogradec! Artisti: Mbresëlënëse, folëm dhe për ‘Ikjen e Shtërgut’

Ndërsa, ndajnë pak orë nga çelja e Panairit të Librit (16-20 nëntor) , shkrimtari Ismail Kadare udhëton drejt Pogradecit, bashkë me Helenën. Është miku i tij, piktori Anastas Kostandini (i njohur si “Taso”), që e bën të ditur lajmin në rrjetet sociale, shoqëruar me disa foto dhe një impresion të shkurtër, ku ndalet edhe te biseda për pikturën “Ikja e Shtërgut”

“Ishte mbresëlënëse sot, vizita e Kadaresë në studion e shtëpinë time! Së bashku këmbyem biseda të ngrohta e dashamirëse për Pogradecin dhe patjetër, Lasgushin. Nder dhe kënaqësi për familjen time prania miqësore e këtij shkrimtari gjenial, zonjës së tij Elena dhe mikes sime Alda Bardhyli. Në studio folëm edhe për tablonë time, ndërtuar mbi motivet e letërsisë së tij “Ikja e shtërgut, tablo të cilën e pëlqeu veçanërisht”, shkruan Kostandini.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet