Pas ‘Merck’, Pfizer krijon një tjetër pilulë anti-COVID, Administratori: Do të ndryshojmë gjithçka! Do të shpëtojmë miliona jetë

Pas ‘Merck’, Pfizer krijon një tjetër pilulë anti-COVID, Administratori: Do të ndryshojmë gjithçka! Do të shpëtojmë miliona jetë

Foto ilustruese

Kompania farmaceutike e Pfizer, ka përgatitur një pilulë e cila do të trajtojë COVID-19,  duke ulur kështu rrezikun e shtrimit në spital, ose të humbjeve të jetëve me 89%.

Kjo është pilula e dytë pas Merck, e cila vjen për të “luftuar” koronavirusin, i cili në3se aprovohet nga rregullatorët ka gjasa që të ndryshojë “lojën” dhe situatën epidemiologjike në botë.

CEO i Pfizer, Albert Bourla është shprehur në media se kompania po planifikon të dorëzojë të dhënat e pilulës në Administratën e Ushqimit dhe Barnave, brenda kësaj dite.

“Unë mendoj se ky ilaç do të ndryshojë gjithçka! Ne do të shpejtojmë përmes saj jetën e miliona njerëzve”, tha ai, ndërsa shtoi se për momentin janë prodhuar 500 milionë pilula.

Bourla tha se efikasiteti dhe efektshmëria e kësaj pilule, ka tejkaluar pritshmëritë e tyre.

Çfarë është pilula e Pfizer?

Pilula e Pfizer-it, e njohur shkencërisht si PF-07321332, është pjesë e një klase ilaçesh të quajtura frenues të proteazës dhe funksionon duke frenuar një enzimë që virusi ka nevojë për t’u riprodhuar në qelizat njerëzore. Frenuesit e proteazës përdoren për të trajtuar patogjenë të tjerë viralë si HIV dhe hepatitin C.

Pilula anti-COVID-19 Merck, u miratua nga rregullatori britanik i barnave, ditën e djeshme ndërsa ka nisur të shitet, si një trajtim i fortë kundër virusit.

Ndërsa deri pak ditësh e vetmja armë që kishin kundër COVID-19 ishin vaksinat, sot bëhemi edhe më të “fortë” përmes pilulave.

J.GJ./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë