PD kundër hapjes së listave: Tani nuk mund të bëhet, nëse veproni prishim marrëveshjen e Reformës Zgjedhore

TIRANE-Menjëherë pas ofertës së Partisë Socialiste për opozitën parlamentare që në këmbim të votës për reformën zgjedhore do të pranojnë ndryshimin e sistemit, reagoi Partia Demokratike duke e kundërshtuar. Selia blu u pozicionua hapur kundër ndryshimit të sistemit zgjedhor një vit para zgjedhjeve parlamentare. Përmes një deklarate shpërndarë për mediat, PD-ja tha se ndryshimi i sistemit kërkon reformim të plotë të sistemit kushtetues.

Kjo gjë, vijon më tej PD-ja, nuk mund të ndodhë tani për disa arsye duke akuzuar shumicën për kriminalizim të parlamentit dhe qeverisjes, blerjen e votës dhe faktin që jemi vetëm një vit para zgjedhjeve. Edhe për vendimmarrjen, PD-ja thotë se u takon qytetarëve me referendum.

Partia Demokratike kërcënon shumicën se çdo veprim i njëanshëm për ndryshimin e sistemit zgjedhor do të prishte marrëveshjen e 5 qershorit, drafti i së cilës pritet që të votohet në fund të korrikut në parlament.

"Palët në Këshillin Politik kanë firmosur marrëveshjen për Reformën Zgjedhore më 5 Qershor, me ndërmjetësimin dhe mbështetjen e SHBA dhe BE. Partia Demokratike nuk është kundër diskutimit për rishikimin e sistemit zgjedhor, por kjo kërkon një reformim të plotë të sistemit kushtetues për të cilën PD ka një propozim konkret.

Megjithatë, kjo nuk mund të ndodhë në kushtet e kriminalizimit të parlamentit dhe të qeverisjes, në kushtet e blerjes së votës nga pushteti dhe mosndëshkimit të këtij krimi nga drejtësia. Reforma kushtetuese, ku përfshihet edhe çdo ndryshim i mundshëm i sistemit zgjedhor nuk mund të jetë një pazar i fundit të korrikut.

Ky proces duhet të jetë transparent dhe vendimmarrja duhet t’u përkasë qytetarëve, përmes referendumit popullor. OSBE/ODIHR ka konfirmuar se ndryshime të tilla nuk mund të ndodhin një vit para zgjedhjeve.

Ndaj, hapja në këtë moment, e diskutimit për sistemin zgjedhor është vetëm alibi e Edi Ramës për të vonuar kodifikimin në parlament të dakortësisë së 5 Qershorit, që është një kërkesë e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, si dhe 1 nga 15 kushtet për nisjen e negociatave të anëtarësimit me BE.

Çdo veprim i njëanshëm në këtë drejtim do të përbënte prishje të marrëveshjes konsensuale të 5 qershorit, me pasoja për vendin dhe të ardhmen europiane të Shqipërisë" deklaron PD-ja.

Me qëndrimin e prerë të opozitës së drejtuar nga PD-ja, hapja e listave duket shumë e vështirë pavarësisht se Partia Socialiste pranoi që të diskutonte me opozitën parlamentare për këtë pikë në këmbim të votave për miratimin e reformës zgjedhore. 

Kreu i grupit të PS-së Taulant Balla i tha sot opozitës në Kuvend se "Ne jemi gati të u japim konsensusin për ndryshimet kushtetuese", pra hapjen e listave, në këmbim të votave për reformën zgjedhore.

Ndërkohë që ministrja e shtetit për marrëdhëniet Elisa Spiropali i kërkoi Bashës dhe Kryemadhit që të flisnin. Vetëm disa orë më pas, Lulzim Basha e refuzoi hapjen e listave.

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se mësimi i kombinuar në klasë dhe online do të rezultojë efikas?

Komento

Komente

 • LYL TYTA: 10/07/2020 08:06

  O LYL TYTA PO TI JE NJERIU MË ORDINER I SHQIPRIS. PO TI I KE RËN DAULLES SË XHILOL MUTZIU PËR LISTA TË HAPUR E TANI TI NXJER FYTYRËN TËNDE TË VËRTET QË JE GËNJESHTAR, HAJDUT, E KRIMINEL. POPULLI PO KA FAKTET E PA KUNDËRSHTUSHME SE KUSH JE TI MOR MONSTËR. PO TI JE AQ IDJOT SA MENDON SE DO GËNJESH SHQIPTARËT NË VITIN 2020. IDJOT I LER KOMPLET PLER.

  Përgjigju
 • Loni: 09/07/2020 19:30

  Po pse tani e moret vesh ju qe listat e hapura si do pd-lsi...se pastaj nuk e sheh me ne parlament as lulken as sali kriminelin e as .....

  Përgjigju
 • Força injoranca: 09/07/2020 17:56

  Hajde parti hajde

  Përgjigju
 • KARAFILI LYL: 09/07/2020 16:38

  O LYL PO TI JE DEMOKRAT O LYL KARAFILI. PO PSE NUK DO LISTA TË HAPURA ÇFAR TË KEQE KA MOR LYL APO S'TË DEL LLOGARIA O KARAFIL PA ER.

  Përgjigju
 • Haha: 09/07/2020 16:07

  PD muk do te hapen listat... Vokshi Grida apo Monika jane per haphe kembesh

  Përgjigju
 • ca vete kshu: 09/07/2020 15:43

  Kaq te trash jan kta te PD qe e thone hapur fare qe nuk i duan listat e hapura.. Kshu mendojn se do vin ne pushtet kta? Kaq budallenj ju duken njerezit ktyre qe bejn nje sqarim kot aty jopo reform e plote kushtetuese futja kot. Kta duhet te jen te paret qe te kerkojne listat e hapura po duan te vin ne pushtet, ti kerkojn qe sot ne dark madje jo kur te piqen mënat

  Përgjigju
 • B*3: 09/07/2020 15:21

  Nuk do lulka and co se e dine mire qe nuk do marrin kurre me vota per ne kuvend

  Përgjigju
 • Ilir: 09/07/2020 15:18

  Kush ju meson keshtu o Luli?! E tmerrshme! A i lexon sondazhet apo jo? Populli do lista te hapura o Luli!...

  Përgjigju
 • Miku: 09/07/2020 15:04

  Keta jane ne nje kazan te gjithe. Hajduta ,vrasjes,politikane interesaxhinj. Neqoftese e vuajta une s'do te doja t'a vuante kurre femija im ne ate vend te mbrekullueshem nga natyra ama i "vdekur" nga pushtetaret

  Përgjigju
  • O Lum Miku?: 09/07/2020 16:34

   Pervecse kazan jane jashtqitje

 • Ehuu: 09/07/2020 14:59

  po keta thoshin qe nuk do rama te hape listat, ja qe qekan keta

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ndryshimet Kushtetuese dhe ato në Kodin Zgjedhor, Komisioni i Venecias zbardh opinionin paraprak