Programi 'Rama 3', eksperti i ekonomisë Çoçoli: Tatimi 0 për pagat 30-40 mijë lekë i kushton buxhetit të shtetit 94 mln euro! Totali i detyrimit të buxhetit për pagat dhe pensionet do të jetë 329.4 mln euro

Pak ditë pasi qeveria 'Rama 3' prezantoi programin qeverisës, eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli i ftuar në 'Report Tv', ka bërë një pasqyrë të qartë të ndarjes së buxhetit për qytetarët dhe bizneset që do të përfitojnë 4 vitet e ardhshme dhe sa do t'i kushtojë buxhetit të shtetit.

Sipas Çoçolit tatimi 0 për pagat nga 30-40 mijë lekë do t’i kushtojë buxhetit të shtetit 94 mln euro deri në fund të mandatit. Eksperti i ekonomisë tha se nga kjo skemë përfitojnë 435 mijë te punësuar, në shtet e në privat. Ndërkohë nga tatimi me 23% për pagat mbi 200 mln lekë, buxhetit i largohen 27.4 mln euro. Çoçoli tha se do të ketë një tatim 0 për pagat nga 30-40 mijë lekë gjë e cila do t’u sigurojë qytetarëve 25 milionë euro përfitimi, pra sipas tij para të futura në xhepat e tyre.

 ‘Kemi tatim 0 për pagat nga 30-40 mijë lekë në muaj e cila i siguron qytetarëve mbi 25 mln euro përfitimit, pra para të futura në xhepat e tyre gjatë një viti. Kjo i kushton buxhetit të shtetit rreth 94 mln euro gjatë 3 viteve e gjysmë gjatë periudhës kur ky program do ta aplikojë këtë ulje të taksave. Përfitojnë rreth 435 mijë të punësuar, gati mbi 60% e punonjësve të punësuar në shtet e në privat pa përfshirë bujqësinë. Kemi tatimin për shtresën e mesme që fillon me 23% për pagat mbi 200 mijë lekë të reja, përfitojnë mbi 11 mijë punonjës.'- tha Çoçoli.

1632421494_Screenshot1.jpg

Ulja e taksave

Nga 1 janari do të ketë rimbursim automatik të TVSH-së. Çoçoli nënvizoi po ashtu se shërbimet ndaj taksapaguesve do jenë 100% digitale, dhe nuk do të ketë më inspektor tatimor në terren nëpër biznese.

'Nga 1 janari 2023 kemi rimbursim automatik të TVSH, janë mbi 18 mijë biznese që eksportojnë dhe përfitojnë në mënyrë automatike. Shërbimet ndaj takspaguesve do të jenë 100% digjitale! Nuk do të ketë inspektor tatimor që të hanin shpirtin. Do të vijnë vetëm 1 herë në vit, kanë të drejtë të trokasin në derën tënde vetëm për verifikim.'- tha Çoçoli.

Premtimi për të rritur pagat e mësuesve, mjekëve, infermierëve apo rritja e pensioneve thotë Coçoli, do t'i kushtojë 116.4 milionë euro në vit buxhetit të shtetit. Ndërkohë rritja e pagave me 30% për administratën publike përgjatë 4 viteve të ardhshme do t’i kushtojë buxhetit të shtetit 30.2 mln euro dhe për 4 vite 90.6 mln euro.

'Nëse kemi këtu uljen e pagave, me ato paga që janë qytetarët përfitojnë, këtu kemi përfitimin në shtesë. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022 kemi një rritje graduale të pagave, që të kapë 10% çdo vit për 4 vite. Pagat e punonjësve të administratës publike edhe ato do të rriten gradualisht deri në 30% deri në fund të mandatit dhe i kushtojnë buxhetit të shtetit 90.6 mln euro. Fondet për rritjen e pagave të mësuesve, mjekëve dhe infermierëve, me 40% përgjatë 4 viteve të ardhshme, në një vit do t’i kushtojë 38.8 mln euro dhe për 3 vite do t’i kushtojë 116.4 mln euro buxhetit të shtetit. Paga mesatare rritet, por kjo nuk ka efekt në buxhet.'- tha Çoçoli.

Ndërkohë për pensionistët, Çoçoli tha se shpërblimi i fundvitit, pra 'gjeli i detit' do jetë 3 herë më i lartë në vlerë në mënyrë që të kapë 60% të një pensioni mesatar. Sipas Çoçolit, në total fondi për pagat dhe pensionet do të jetë 329.4 mln euro.

'Kemi dhe pensionet deri tani nuk kanë lëvizur. Kemi 5% çdo vit përveç indeksimit, ku duhet të jetë 7.8% rritja e pensionit sipas premtimit qeveritar, ku edhe këtu shifrat janë të konsiderueshme sepse kemi 680 mijë pensionistë. Kemi që nuk do të rritet nga subvencioni i pensionit, pra qeveria po mendon të mos i rëndojë paratë nga buxheti i shtetit, por do të prekë fondin e veçantë të qeverisë i cili jep shpërblimin e fundvitit, atë që e kemi quajtur rëndom si gjeli i detit, por ky do të jetë 3 herë më i lartë në vlerë në mënyrë që të kapë 60% të një pensioni mesatar. Në total fondi për pagat dhe pensionet do të jetë 329.4 mln euro.'- tha Çoçoli.

1632421477_Screenshot2.jpg

Programi Rama 3 për pagat

Sakaq lajm të mirë e cilësoi, Çoçoli shifrën prej 226 mln euro subvencione për bujqësinë, ku tha se kjo është një ndihmë konkrete.

'Më në fund kemi një ndihmës, u kujtua qeveria pasi kemi 226 mln euro në subvencione për bujqësinë për 4 vite. Në bujqësi duhet investuar pasi do të kthejë shumë shpjet paratë që janë hedhur. Kjo është një ndihmë konkrete.'- tha Çoçoli.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

A do ta përfshijnë gjithë Evropën, bllokimet dimërore ndaj Covid-19?