Çela jep dakordësinë për hartën e re gjyqësore: E vlerësojmë si nevojë emergjente për përmirësim në sistemin e prokurorisë! Dakord dhe KLP

Avokatët e humbën betejën për hartën e re gjyqësore edhe me Prokurorin e Përgjithshëm. ndërsa prej dy javës nga veriu në jug seancat gjyqësore janë bojkotuar nga mbrojtja, Olsian Çela, në një letër dërguar Ministrisë së Drejtësisë, jep dakordësinë e ndryshimeve të reja. Kryeprokurori e konsideron emergjent riorganizimin e gjykatave në vend.

"Në këtë vështrim, sipas kushtetutës dhe ligjit përfshihet dhe sistemi i prokurorisë, me ndikim në riorganizimin e prokurorive pranë gjykatave të shkallës së parë dhe prokurorisë pranë gjykatës së apelit me juridiksion të përgjithshëm sipas kompetencave tokësore të gjykatave, riorganizim të cilin e vlerësojmë si nevojë emergjente për përmirësimin e funksionalitetit, eficencës dhe efektivitetit në sistemin e prokurorisë", shkruhet në letër.

Ky vendim i kryeprokurorit vjen në një kohë kur shumë gjykata të vendit janë në kaos pasi avokatët po bojkotojnë seancat gjyqësore për shkak të hartës së re gjyqësore. Ndërkohë, Dhoma Kombëtare e Avokatisë, në mbledhjen e zhvilluar këtë të hënë, nuk mori vendim për vazhdimin e grevës, ndërsa pritet një tjetër mbledhje të mërkurën. DHKA i është drejtuar Ministrisë së Drejtësisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor për të ulur të gjitha palët në tryezë për të gjetur një zgjidhje për çështjen. Komisioni i Ligjeve anuloi dëgjesën e parashikuar për sot me avokatët, pasi kërkoi kohë Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Ministria e Financave

Kujtojmë se Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja në një prononcim për Report Tv, është shprehur se bojkoti që po zhvillojnë avokatët kundër hartës së re gjyqësore është i papranueshëm, pasi po u mohojnë qytetarëve aksesin në drejtësi. Manja ‘këshilloi’ avokatët që të shohin rrugën e përballjes ligjore, pas miratimit të hartës së re gjyqësore, ndërsa shtoi se janë marrë në konsideratë sugjerimet e tyre.

13 gjykata të shkallës së parë, 2 gjykatë administrative dhe 1 gjykata apeli për të gjithë vendin. Ky është përfundimisht propozimi i Këshillit të Lartë Gjyqësor për hartën e re gjyqësore në vend pas muajsh konsultimesh me grupet e interesit. I vetmi ndryshim nga propozimi i kaluar është se është shtuar një gjykatë e shkallës së parë në Sarandë që me propozimin e kaluar ishte hequr. KLGJ ka miratuar draftin i cili tashmë pritet të kalojë për mendim në Këshillin e Ministrave, Këshillin e Lartë i Prokurorisë, Prokurorisë së Përgjithshme dhe Ministrisë së Financave. Me vendimin e ri shkrihen gjykatat në Tropojë, Krujë, Lushnje, Pogradec, Krujë, Mat, Përmet, Kurbin, Kavajë, Pukë. 

Report Tv ka siguruar relacionin e Këshillit të Lartë Gjyqësor i cili shpjegon se për të arritur në draftin me 13 gjykata të shkallës së parë nga 22 dhe në një apel nga 6 që kishte më parë ata kanë marrë modelet, Daneze, Portugeze, Suedeze, Holandeze dhe modelin e Moldavisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:12
KLP pro hartës së re gjyqësore, nesër i përcillet zyrtarisht mendimi Ministrisë së Drejtësisë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është shprehur pro hartës së re gjyqësore të propozuar nga KLGJ dhe MD. KLP thotë se nesër do t’i përcillet zyrtarisht Ministrisë së Drejtësisë mendimi i tyre për hartën e re gjyqësore.

‘Këshilli i Lartë i Prokurorisë u shpreh sot pro hartës së re gjyqësore të propozuar nga KLGj-MD. Kjo hartë në mënyrën si do kompozohet, nuk bie ndesh me interesat e sistemit të prokurorisë i cili funksionon pranë gjykatave. Nesër mendimi i KLP-së do ti përcillet zyrtarisht Ministrisë së Drejtësisë. Edhe Prokurori i Përgjithshëm është shprehur pro këtij projekti. Tani pritet dhe mendimi i Ministrisë së Financave për të analizuar faturën financiare dhe projekti do ti kaloj për miratim Këshillit të Ministrave. KLGj-ja ka detyrimin ta rishohë në çdo 5 vjet hartën për tia përshtatur kompozimin e saj, interesave të sistemit gjyqësor. Prokuroritë e Apeleve që bashkohen në Tiranë, parashikohet ti nënshtrohen këtij procesi pas 6 muajsh, prokuroritë e shkallës së parë pas 9 muajsh, kohë kjo e mjaftueshme për të marrë masa organizative infrastrukturore nga Prokurori i Përgjithshëm dhe të kryhet transferimi i prokurorëve nga ana e KLP-së.’- njofton KLP.

A.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • zhelali: 01/07/2022 12:57

  olsian legeni...ik o gjytyrym se je katandis si pupac ne dore te pushtetit !!!

  Përgjigju
  • zhelja rakut: 21/07/2022 13:43

   Po bishtalec po te fala pjeshkes ????

 • Sondazhi i ditës:

  Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

445 raste të reja dhe 1 viktimë nga COVID-19 në 24 orët e fundit, 401 të shëruar

445 raste të reja dhe 1 viktimë nga COVID-19 në 24 orët e fundit, 401 të shëruar