Arresti kardiak i merr jetën legjendës Diego Maradona! Argjentina shpall 3 ditë zi kombëtare! Rama: Moment trishtimi për vdekjen e Mozartit të futbollit

Bota e futbollit në zi. Legjenda e futbollit, Diego Armando Maradona ka ndërruar jetë ditën e sotme (25 nëntor).

Këtë e kanë konfirmuar mediat argjentinase "Clarin" dhe "Ole" teksa shkruajnë se ai ka pësuar një arrest kardiak.

Vetëm 2 javë më parë, legjenda e futbollit botëror i është nënshtruar një operacioni në tru pasi pësoi mpiksje gjaku.

Ai po rikuperohej në një prej shtëpive të tij në Buenos Aires në Argjentinë nga operacioni që rezultoi i suksesshëm.

Sipas mediave të huaja, pranë shtëpisë mbërritën shumë ambulanca pasi ai pësoi arrestin kardiak.

Diego Armando Maradona është një prej futbollistëve që padyshim ka lënë gjurmë në futbollin botëror duke u konsideruar lojtari më i mirë në histori.

Ai e nisi karrierën si profesionist te Boca Juniors përpara se të transferohej në Europë te Barcelona, me të cilën fitoi edhe një Kupë Mbreti. Më pas ai u bë një hero te Napoli, klub me të cilën fitoi edhe kampionatin italian.

Pas Napolit Maradona u rikthye sërish në Spanjë, por këtë herë te Sevillia dhe më pas shkoi në vendlindje, ku edhe mbylli karrierën me ekipin e Boca Juniors. Maradona ka pasur një karrierë fantastike dhe me kombëtaren e Argjentinës të cilën e shpalli kampion në vitin 1986 përballë Gjermanisë Perëndimore.

Nga ky kompeticion, Maradona mori dhe emrin "Dora e zotit" për shkak të golit të shënuar me dorë kundër Anglisë në çerek-finale.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:57
VIDEO/ Pse Maradona u quajt 'Dora e zotit'?

"Dora e Zotit" ishte një frazë e përdorur nga futbollisti argjentinas Diego Maradona për të përshkruar një gol që ai shënoi gjatë ndeshjes çerekfinale të Argjentinës kundër Anglisë të Kupës së Botës FIFA 1986 në stadiumin Azteca në Mexico City.

Sipas rregullave të futbollit të shoqatës, Maradona duhet të kishte marrë një karton të verdhë për përdorimin e dorës   dhe golin e pa lejuar. Sidoqoftë, pasi arbitrat nuk kishin një pamje të qartë të lojës dhe teknologjia e ndihmësit të videove nuk ekzistonte ende, qëllimi qëndroi dhe Argjentina kryesoi 1–0. Loja përfundoi me një fitore 2–1 për Argjentinasit, falë një goli të dytë të shënuar nga Maradona.

Pas ndeshjes, Diego Maradona deklaroi se goli u shënua "pak me kokën e tij, dhe pak me dorën e Zotit".  

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e sotme në moshën 60 vjeçare pas një ataku kardiak. Ai është cilësuar si legjenda e futbollit dhe vështirë ta krahasosh me ndonjë tjetër.   

Ora 22:33
Champions League nderime për Maradonën, 1 minutë heshtje para ndeshjeve të sotme për legjendën e futbollit

Champions League ka shprehur nderimin dhe respektin për legjendën e futbollit, Diego Armando Maradona duke mbajtur 1 minutë heshtje para çdo ndeshje që u zhvillua ditën e sotme.

Të parat e filluan sfidat Borussia Monchengladbach- Shakhtar Donetsk dhe Olympiacos- Manchester City dhe më pas ato të Inter- Real Madrid, Liverpool-Atalanta apo Bayern- Salzburg.

Ora 22:33
Vatikani: Papa lutet për Maradonën, kujton me dashuri takimin me të

Papa Françesku e ka kujtuar Diego Maradona në lutjet e tij pasi mësoi për vdekjen e legjendës së futbollit, tha Vatikani.

Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa, pasi u informua për vdekjen e Maradonës, "mendon me kënaqësi për kohën kur ata takuan në këto vite dhe e kujton atë në lutje". Ai tha se Francis ishte lutur edhe për Maradonën ditët e fundit kur mësoi për problemet e tij shëndetësore.

Papa i lindur në Argjentinë, një tifoz i zjarrtë i futbollit, veçanërisht i ekipit argjentinas San Lorenzo, u takua me Maradona në Vatikan në 2014 gjatë një audience të veçantë në lidhje me një futboll ndeshje bamirësie. Me atë rast, Maradona i dhuroi Papës një fanellë futbolli, të stampuar me emrin "Francisco".

Ndërsa Vatican News e quajti Maradona një "lojtar të jashtëzakonshëm futbolli, një njeri të brishtë", duke thënë se jeta e tij u shënua në momente të ndryshme "nga murtaja e drogës".

Ora 21:14
Argjentina shpall tre ditë zi për vdekjen e Diego Maradona

Presidenti i vendit, Alberto Fernandez, deklaroi tre ditë zi zyrtare për vdekjen e fituesit të Kupës së Botës, Dieo Armando Maradona, i cili vdiq nga një sulm në zemër sot në moshën 60 vjeçare. Fernéndez, duke folur për gazetën argjentinase Clarín, tha në një deklaratë të shkurtër se ai ishte "tepër i trishtuar" për vdekjen e Maradona.

“Nuk mund ta besoj. Unë jam i tronditur. Ky lajmi më i keq që një tifoz i Argjentinës mund të marrë. Ne e donim atë. Po përpiqem të flas me familjen e tij. Do ta shohim. Ka kaq shumë trishtim, ”tha presidenti.

Dekreti presidencial që njofton periudhën zyrtare të zisë do të botohet në Buletinin Zyrtar të Shtetit, për t'u ndjekur nga homazhe për lojtarin më të madh të Argjentinës të të gjitha kohërave.  

Ora 20:37
Ndarja nga jeta e Maradonës, Patozi: Kur shuhet një gjeni, kombësia e humbet kuptimin

Për ndarjen nga jeta të legjendës së futbollit, Diego Maradona ka reaguar edhe koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i cili shprehet se kur shuhet një gjeni, kombësia e humbet kuptimin. Patozi shprehët se Maradona ishte një dritare lirie dhe ëndrra e një bote të ndaluar për shqiptarët në kohën e diktaturës.

"Kur shuhet një gjeni, nocioni i kombësisë e humbet shumë kuptimin e vet klasik, pasi personazhi kthehet në referencë për gjithë planetin. Por nëse do ta trajtojmë nga ai këndvështrim, pas argjentinasve, më të pikëlluarit për ikjen e parakohshme të Maradonës, duhet të jenë shqiptarët. Jo se kanë ndonjë lidhje gjaku me legjendën e papërsëritshme së futbollit, por se në vitet më të errëta të fund diktaturës, përmes magjisë së talentit të tij ata kanë gjetur një dritare të madhe lirie për të njohur dhe ëndërruar botën e ndaluar", shkruan Patozi

Ora 20:36
Shuhet Maradona, reagojnë klubet sportive: Do jesh i përjetshëm Diego! Faleminderit për gjithçka

Reagime të jashtëzakonshme ka pasur menjëherë nga federata dhe klube pas lajmit për vdekjen e legjendës argjentinase, Diego Maradona. AI ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare në Buenos Aires të Argjentinës, pas një sulmi në zemër. Kjo vdekje ka shokuar të gjithë spektrin sportiv, e në veçanti atë të futbollit, të cilët kanë reaguar me disa postime në rrjetet zyrtare.

Janë Federata Argjentinase e futbollit, faqja e kombëtares argjentinas, ajo e klubit të Barcelonës, Boca Juniorsit dhe Napolit që kanë reaguar ndër të parat.

“Kaq gjatë, Diego. Do të jesh i përjetshëm në çdo zemër të planetit të futbollit”, shkruhet në postimin e faqes argjentinase.

“Faleminderit për gjithçka, Diego”, ka shkruar Barcelona në faqen zyrtare.

“Përgjithmonë. Mirupafshim Diego”, lexohet në mesazhin e Napolit për lojtarin më të mirë në historinë e tyre.

Reagime tjera kanë ardhur edhe nga klub tjera të mëdha evropiane si Real Madridi, Interi, Manchester Unitedi dhe Liverpooli etj.

Ora 20:29
Messi e Ronaldo: Bota i thotë lamtumirë një gjeniu të përjetshëm

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo i kanë dërguar ngushëllime familjes dhe miqve të Diego Maradona. Pas reagimit të shumë figurave të njohura sportive, edhe Messi ka nderuar legjendën e ndjerë, Maradona, të cilin e cilësoi si të përjetshëm.

“Një ditë shumë e trishtuar për të gjithë Argjentinasit dhe për futbollin. Ai na lë por nuk largohet, sepse Diego është i përjetshëm. Unë i ruaj të gjitha momentet e bukura që kam jetuar me të dhe kam dashur të shfrytëzoj rastin për t’i dërguar ngushëllime familjes dhe miqve të tij. “PREHU NE PAQE”, ka shkruar Messi.

Gjithashtu dhe sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo shkruan se Diego Maradona është një gjeni i përjetshëm dhe se sot i thotë lamtumirë një shoku.

“Sot i them lamtumirë një shoku dhe bota i thotë lamtumirë një gjeniu të përjetshëm. Një nga më të mirët e të gjitha kohërave. Një magjistar i pa-konkurrueshëm. Ju largoheni shumë shpejt, por lini një trashëgimi të pakufishme dhe një boshllëk që nuk do të mbushet kurrë. “Pusho në paqe, yll. Ju nuk do të harroheni kurrë”, shkruan Ronaldo.

Ora 19:13
Historia i mban për më të mirët e të gjithë kohërave, Pele për Maradonën: Një ditë, shpresoj të luajmë futboll bashkë në qiell

Ndarja nga jeta e Maradonës nuk kishte se si të mos sillte edhe reagimin e legjendës tjetër të futbollit braziliani Pele. 80-vjeçari ka qenë gjithmonë rivali i argjentinasit që vdiq sot, sa herë që diskutohej për futbollistin më të mirë të të gjithë kohrave.

Në Twitter për ndarjen nga jeta të Maradonës, Pele ka shkruar: “Çfarë lajmi i keq. Humba një shok të madh dhe bota një legjendë. Ka shumë për të thënë, por për mua, Zoti iu dhënt forcë anëtarëve të familjes. Një ditë, shpresoj të luajmë bashkë futboll në qiell’.

 

Ora 19:08
‘Pyes veten nëse njerëzit më duan akoma?’ Intervista e fundit e Maradonës kur mbushi 60 vjeç

Në tetor të këtij viti, muaji kur Maradona mbushi 60 vjeç dha edhe intervistën e fundit. ‘El Pibe de Oro’ për gazetën ‘Clarin’, në versionin spanjoll, tha një frazë e cila më shumë mundësi do të mbahet mend gjatë. ‘Pyes vetën nëse njerëzit më duan akoma?’-deklaroi Maradona.

Ai ka qenë një figurë mjaft kontroverse e botës së futbollit, madje në 1991 është dënuar edhe përdorimin e kokainës, ndërsa për 30 vite mohoi atësinë e djalit të tij. Më konkretisht në intervistën e fundit Maradona është shprehur:

Cila ishte gjëja më e mirë dhe më e keqe që ju ka ndodhur në jetën tuaj? A pendohesh për diçka?

-Unë jetova dhe jam shumë i lumtur. Futbolli më dha gjithçka që kam, më shumë nga sa e imagjinoja. Dhe nëse nuk do ta kisha atë varësi, mund të kisha luajtur shumë më tepër. Por sot kjo ka kaluar, unë jam mirë dhe ajo për të cilën pendohem më shumë është që nuk kam prindërit e mi. Gjithmonë e kërkoj atë dëshirë, edhe një ditë me Totën por e di që nga qielli ajo është krenare për mua dhe se ishte shumë e lumtur.

-Ngrini gotën për ditëlindjen tuaj dhe bëni një urim për të gjithë argjentinasit.

-Dëshira ime është që kjo pandemi të kalojë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe Argjentina ime të shkojë përpara. Unë dua që të gjithë Argjentinasit të jenë mirë, ne kemi një vend të bukur dhe kam besim se Presidenti ynë do të jetë në gjendje të na nxjerrë nga ky moment. Më trishton shumë kur shoh fëmijë që nuk kanë mjaft për të ngrënë, e di se si është të jesh i uritur, e di se si ndihesh kur ndien kur nuk ha për disa ditë dhe kjo nuk mund të ndodhë në vendin tim. Kjo është dëshira ime, të shoh Argjentinasit të lumtur, me punë dhe duke ngrënë çdo ditë.

-A ndieni se si ndryshojnë fytyrat e njerëzve kur ju afrohen, ju shohin apo ju prekin?

-Unë do të jem përjetësisht mirënjohës ndaj njerëzve. Çdo ditë ata më befasojnë, atë që kam përjetuar në këtë kthim në futbollin argjentinas nuk do ta harroj kurrë. I kaloi ato që mund të imagjinoja. Sepse isha jashtë për një kohë të gjatë dhe nganjëherë pyesja veten nëse njerëzit do të më duan akoma, nëse do të vazhdojnë të ndihen njësoj … Kur hyra në fushë në Gimnasia ditën e prezantimit ndjeva se dashuria me njerëzit nuk do të mbarojë kurrë.

Ora 18:11
Ndahet nga jeta Maradona, Rama: 'Dora e Zotit' u kthye tek Zoti! Moment trishtimi për vdekjen e Mozartit të futbollit

Për ndarjen nga jeta të legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama.

Përmes një postimi në Twitter, Rama shkruan se 'Dora e Zotit' u kthye tek Zoti duke e konsideruar argjentinasin si Mozarti i futbollit.

"La Mano de Dios, Dora e Zotit u kthye tek Zoti - kjo ishte shprehja më prekëse që lexova në këtë moment trishtimi për vdekjen e Moxartit të futbollit, i cili mrekulloi botën me magjinë e talentit të tij..." - shkruan Rama.

 

B.K./E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • BENI: 26/11/2020 17:24

  I PAHARRUESHEM ESHTE MARADONA,,,por sic duket sporti i ka lodhur e stermunduar shume keta njerez ,,,,,i ka lene me pasoja ne shendet,,,prandaj dhe vdesin kaq shpejt...///

  Përgjigju
 • Partia socialo regresiste: 26/11/2020 01:01

  Ky Rama s qenka ne metro mo Maradona ishte futbollist Rest In Peace idjoti yne leggendario e krahason me Moxartin

  Përgjigju
 • NAPOLI: 25/11/2020 19:21

  LEGJENDA E FUTBOLLIT .... Per mendimin tim ky eshte me I miri I te gjithe koverave te futbollit, dhe jo PELE. REST IN PEACE

  Përgjigju
 • Tope Papagalos: 25/11/2020 19:09

  Droga te merr jeten nuk behet shaka

  Përgjigju
 • Une: 25/11/2020 18:50

  Iku legjenda!Beri spektakel ne Itali e Spanje ne kohen e kasapeve te futbollit qe ti jepnit kembet ne dore ne fushe. Ishte gjeni dhe futbollisti me i mire qe ka ekzistuar dhe nuk mendoj se mund te krahasohet kush me te.

  Përgjigju
 • alban: 25/11/2020 18:45

  U rritem me emrin e tij ,me famen e tij,ndoshta per shum te tjere ishte thjesht nje njeri kurse per mua ishte nje legjende,ishte nje idhull qe me beri te dashuroja futbollin,e ndjej veten me fat qe jetova epoken e tij.Ate epoke unike qe skaliti emrin e tij me shkronja te arta ne boten e futbollit.U PREHSH NE PAQE DIEGO ARMANDO MARADONA.

  Përgjigju
 • One: 25/11/2020 18:32

  Me falni per mungesen e taktit por na cate trapin me cfare tha Rama apo kushdo politikan tjeter. Ne vend qe lajmi te jete per ngjarjen ne fjale, behet per se cfare tha ky apo ai. Silleni si fshatare qe mjafton te kenaqesh te parin per te arritur dicka asgje dhe asnje tjeter s’kane rendesi.

  Përgjigju
  • Bojko: 25/11/2020 18:40

   Po ne ne fshat jetojme, çfare na pretendoke ti?

 • Genci: 25/11/2020 18:20

  Po cfare lidhje ka Rama tek ky shkrim.Turp per ju gazetaret qe u lepini b..then vetem qe tu beni qejfin politikaneve. Tha Rama ... ,po c'lidhje ka Rama me Maradonen. Respekt te thelle per kete lojtar gjigant.

  Përgjigju
  • Erik: 25/11/2020 22:31

   Verejtje me vend, postimi i Rames pas Mesit, Ronaldos dhe Peles eshte pa vend. Per ta marre pak me sportivitet pjesen e politizimit te lajmit po shtoj Mona-Maradona. Bota humbi nje magjistar futbolli.

 • YYY: 25/11/2020 17:45

  Iku nje legjende qe magjepsi e mahniti boten si futbollist! U prehte ne paqe!

  Përgjigju
 • Beni: 25/11/2020 17:44

  LEGJEND. Nuk do harrohet kurre.RIP.

  Përgjigju
 • Edi: 25/11/2020 17:33

  RESPEKT PËR MARADONËN TË QOFT DHEU LET MOR FUTBOLLIST KLASI. I PA HARUAR NGELSH.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Vrasja e Valter Fierzës në Shkodër, arrestohet vëllai i autorit, Paolo Mhilli

Vrasja e Valter Fierzës në Shkodër, arrestohet vëllai i autorit, Paolo Mhilli