'Puthja e natyrës', lulja e buzëve njerëzore magjeps botën

'Puthja e natyrës', lulja e buzëve njerëzore magjeps botën

Lulja me emrin Psychotria elata

Edhe pse për të nuk dihet mjaft, është bërë e popullarizuar për shkak të pamjes krejtësisht të pazakonshme, e cila vërtet ngjason me buzët njerëzore.

Lulja e pazakonshme me emrin Psychotria elata, tërheq interesimin e adhuruesve të luleve për shkak të pamjes së pazakonshme – formës së buzëve njerëzore.

E quajnë puthje e natyrës, puthje rinore, lule e buzëve të zjarrta, bën pjesë në familjen e luleve Psychotria, ekzistojnë rreth 2.000 lloje bëjnë pjesë në njërën ndër familjet e luleve më të mëdha.

Disa lloje janë të rrezikuara apo kërcënohen nga zhdukja për shkak të prerjes masive të maleve, posaçërisht të llojeve të Afrikës Qendrore dhe të Pacifikut.

Bima me sa duket ka evoluar në formën e saj aktuale për të tërhequr më shumë insektet e tilla si fluturat.

Këto buzë janë të dukshme vetëm për një kohë të shkurtër, para se bima të hapet plotësisht dhe të zbulojë lulen e saj


(Lulja me emrin Psychotria elata)

Psychotria elata, me ngjyrën e kuqe që ka, por edhe për pamjen sensuale, të kujton buzët e famshme si ato të Marilyn Monroe, Mick Jagger apo Angelina Jolie.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Lezhë, gjenden të kultivuara në fshatrat Vinjoll, Fushë-Milot dhe në Dajç 694 bimë kanabisi, ende nuk dihen autorët

Lezhë, gjenden të kultivuara në fshatrat Vinjoll, Fushë-Milot dhe në Dajç 694 bimë kanabisi, ende nuk dihen autorët