Kërcënimi i Putinit: Ne kemi armë bërthamore të afta për të goditur Perëndimin

Vladimir Putin ngre edhe një herë “kërcënimin real” të një konflikti bërthamor. Ai e bëri këtë gjatë fjalimit vjetor për gjendjen e kombit, i cili përcakton prioritetet e vendit dhe që këtë vit bie dy javë para zgjedhjeve presidenciale që do ta rikonfirmojnë atë për një mandat të pestë. Një fjalim që zgjat një rekord dy orë, i ndërprerë nga duartrokitjet mbi tetëdhjetë herë.

Putin akuzoi Perëndimin se po e tërheq Rusinë drejt një gare të re armësh.

"Operacioni special ushtarak që Rusia po kryen në Ukrainë për dy vjet është një luftë e drejtë për sigurinë dhe sovranitetin e Moskës”, tha ai.

“Moska nuk do të lejojë askënd të ndërhyjë në punët e saj të brendshme. Shumica absolute e rusëve mbështesin operacionin special ushtarak dhe luftëtarët e dinë se i gjithë vendi është me ta. Perëndimi donte të bënte me Rusinë njësoj siç bëri me Ukrainën, për të sjellë mosmarrëveshje dhe për ta dobësuar atë nga brenda, por bëri një gabim në llogaritjet e tij".

Lufta në Ukrainë

Presidenti rus thotë se ushtria ruse po avancon në front.

“Aftësitë ushtarake të forcave të armatosura janë shumëfishuar. Ato po avancojnë.”

Ai pretendon se "shumica absolute e popullit rus" mbështet Operacionin Special Ushtarak dhe nderon të rënët në luftë me një moment heshtjeje.

Armë nukleare

Putin më pas komenton propozimin e bërë të hënën nga presidenti francez Emmanuel Macron për dërgimin e trupave të NATO-s në Ukrainë, megjithëse ai tashmë është refuzuar nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Britania e Madhe.

“Ata duhet të kuptojnë se ne kemi gjithashtu armë të afta për të goditur objektivat në territorin e tyre. Gjithçka që ata po shpikin tani, përveç frikësimit të gjithë botës, është një kërcënim real i konfliktit me përdorimin e armëve bërthamore dhe si rrjedhim i shkatërrimit të qytetërimeve. A nuk e kuptojnë ata?!”, pyeti ai parlamentarët dhe anëtarët e elitës politike, ushtarake, ekonomike dhe fetare të vendit, përpara se të shqyrtonte forcat e reja bërthamore, si raketat Sarmat dhe Burevestnik dhe dronin nënujor Poseidon. Të gjitha këto armë janë gati për përdorim, thotë ai, dhe disa tashmë janë vendosur në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara

Putini hedh poshtë si "delirante" kërcënimet e bëra nga udhëheqësit perëndimorë për një sulm rus ndaj aleatëve të NATO-s në Evropë dhe e cilëson deklaratën e Uashingtonit se Moska do të dëshironte të vendoste armë bërthamore me bazë hapësinore si "lajm të rremë" .

"Në funksion të zgjedhjeve amerikane, ata thjesht duan t'u tregojnë qytetarëve të tyre, si dhe të tjerëve, se vazhdojnë të sundojnë botën," thotë ai, duke iu referuar Shteteve të Bashkuara dhe duke e akuzuar atë se dëshiron të shkatërrojë Rusinë. "Nuk do të funksionojë".

Megjithatë, ai pohon se Rusia është megjithatë "gati për dialog" me Shtetet e Bashkuara për çështjet e "stabilitetit strategjik".

Në fjalimin e tij duke u fokusuar shumë në çështjet ekonomike dhe sociale përpara zgjedhjeve presidenciale të 15-17 marsit, Putin pretendon se Rusia "po mbron sovranitetin dhe sigurinë e saj dhe po mbron bashkatdhetarët" në Ukrainë.

Putin pretendoi se Rusia po synon çrrënjosjen e nazizmit në Ukrainë. Sipas tij, ushtria ruse po përparon me besim në një numër drejtimesh në vijën e frontit të Ukrainës.

Premtimi dhe himni

Putin përfundon siç filloi. Duke folur për konfliktin në Ukrainë. Ai premton se ushtarët rusë "nuk do të tërhiqen, nuk do të dështojnë, nuk do të tradhtojnë" . Fjalë që priten me duartrokitje të gjata dhe himnin rus.

Vizita në Turqi

Nga ana tjetër, një delegacion rus do të udhëtojë në Turqi për negociata me Ukrainën nëse ka udhëzime të përshtatshme, paralajmëroi Vladimir Medinsky, kreu i delegacionit të Moskës i ngarkuar me zhvillimin e bisedimeve me Kievin për të arritur një zgjidhje për krizën në Ukrainë.

"Nuk është më koha për të kaluar në të kaluarën apo të tashmen, është koha për të parë nga e ardhmja", tha Medinsky, duke komentuar propozimin e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të krijuar një platformë për dialogun midis Kievit dhe Moskës në Ankara.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maks: 29/02/2024 15:02

  Rri urte re se te erdhi Rama

  Përgjigju
  • Rama cazzo: 29/02/2024 15:49

   Ahhha ,Rama bashk me patronazhostet do bej namin po vajten atje

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale