VIDEO/ Rama apel për të gjithë të rinjtë: Bëhuni pjesë e ushtrisë, mundësi për veten dhe Atdheun! Pagat në rritje, në 2024-n një tjetër shtesë me 22%

Kryeministri Edi Rama iu bën ftesë të rinjve që të bëhen pjesë e Forcave të Armatosura. Rama ndalet edhe në rritjen e pagave që ka paralajmëruar, duke thënë se deri në vitin 2024 do të ketë një tjetër rritje page të konsiderueshme për ushtarakët e Forcave të Armatosura.

Në një postim në Facebook, Rama shkruan se paga e ushtarëve të Forcave të Armatosura është rritur me 30% në vitin 2022 dhe me 7% këtë vit. Ndërkohë, sipas rritjes së pagave që Rama ka premtuar në harkun kohor të një viti, shkruan se pagat e tyre do të rriten me rreth 22% në vitin 2024.

“Një ftesë për të gjithë të rinjtë e të rejat, që ta shohin si një mundësi të re për veten, familjen po edhe atdheun, afrimin e tyre me Forcat e Armatosura të Republikës sot. Pas rritjes së pagave me 30% në vitin 2022 dhe me 7% këtë vit, një tjetër rritje e konsiderueshme deri në 22% do të bëhet realitet në 2024, për të gjithë ushtarakët e Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Respekt për punën e vajzave dhe djemve në uniformë, pjesë e vijës së parë të frontit në mbrojtje të territorit të vendit”, shkruan Rama.

Ndërkohë, në videon e publikuar nga Rama, kolonel Idrizi u bën thirrje të rinjve që të mos e braktisin Shqipërinë dhe të bëjën pjesë e FA.

“Ti bashkohesh FA është një thirrje e sensit personal të detyrës ndaj vendit. Është pjesë e pandashme e çdo ushtaraku shqiptar, të cilët janë gati të japin jetën për Shqipërinë dhe shqiptarët në çdo moment. Rritja e pagave që nisi kryeministri Rama shpresoj ti bindë më shumë të rinj e të reja që të qëndrojnë në Shqipëri dhe puna në rangun ushtarak është vendim i duhet në këtë kohë pasigurie që jetojmë sot. Shqipërisë i duhen më shumë ushtarak të mirë për të mbrojtur vendin”, thotë Kolonel Idrizi.

 

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 26/04/2023 02:09

  Ketu ku jetoj une, premtime e ftesa te tilla nuk behen nga politikanet civile, por nga ushtria, e cila nuk premton rritje page,por vende pune ne ushtri per cfare je diplomuar dhe mundesi per vazhdimin e shkolles se larte e diplomim per ata qe nuk e kane.

  Përgjigju
 • Ushtari: 25/04/2023 23:26

  Kur te coj Bajram koke lakra cunat e tij ushtar, Ramazani te coj Gregun me Olsin, Peleshi cunin e tij….pastaj te merren me te rinjte shqiptar

  Përgjigju
 • Ali: 25/04/2023 17:26

  Lavdi PPSH

  Përgjigju
 • Alb: 25/04/2023 17:24

  Qa ka me ba ushtari kur e ke zotine e shpis, trathtare hajne kurmagji.

  Përgjigju
 • Emigrant: 25/04/2023 15:06

  Per ta besh me bindese mobilizimin e te rinjve Ju politikanet duhet te mobilizoni femijet tuaj pastaj mobilizoni femijet e oligarkeve dhe atyre qe u sherbejn juve Pastaj mendoni per mibilizimin e te rinjve nga populli i thjesht Dhe eshte me e mira ad sherbimi ushtarek te behet i detyrushem per te gjith Dhe te hiqen mercenaret

  Përgjigju
 • Gjin Bue Shpata: 25/04/2023 14:20

  Forcën e Armatosur e bën duke mos e përbuzur ju politikanë në radhë të parë. Shpjegoni pse i'u duhet FA-ja, pastaj rrisni rrogat e bleni sistemet që duhen. Pastaj ngjashëm si Meksi ( gropa zezë e mbani mend) apo i ndjeri Zhulali ( krahasimi me Shalqinin) edhe ti ke kusuret e tuaja ndaj forcës ( i'u rrëmbeve godinën e ministrisë). Ke instucionalizu yesman-et.

  Përgjigju
 • ylli partizani: 25/04/2023 14:13

  SHKO E CO DJALIN TEND ZOTI RAMA NE USHTRI,,,SE KOT PO RRI PA PUNE,,,,MERR DHE DJALIN E SALIUT DHE TE METES...BEJINI BASHKE USHTARE MODEL....

  Përgjigju
 • vemja: 25/04/2023 14:09

  ti çosh ti mish per top ! Ço tet bir dhe te atyre qe mban ne pushtet!

  Përgjigju
 • Igor: 25/04/2023 13:48

  Beru thirje penzionisteve se te rinjte nuk i ke dhe nuk i gjen kane ikur prej korupsionit te 32 viteve te fundit na vjen turp qe te themi se jemi Shqiptare pse xhdokush largohet nga neve vetem Vucici dhe greku ku presin kur te vjen koha qe te flasim gjuhen e tyre kete dhurate jua dhuruat kombit Shqipetare.

  Përgjigju
 • Faiku: 25/04/2023 13:46

  Suflaqet gati per komentuesit e radhes.

  Përgjigju
 • Nemo: 25/04/2023 13:34

  Arber titi eri dritan edhe une mendon se eshte nje mundsi e mire per tu futur tyten np*dh nenave dhe motrave tuaja . Kurva patronazhiste komentoni si kurva interneti per Ramen dhe Veliaj .

  Përgjigju
 • Rimi: 25/04/2023 13:01

  Hiqe keiterin me 9 vjecare rrite brenda ushtris plotimin e standartit grad funksion dhe ushtaraku te mbuloj detyren qe kryen rrite pavarsin mes forcave dhe ndalohe punsimin e tyre para zgjedhjeve mos e rrite rrogen pas 10 vitesh por rrite per vite duke indeksuar cmimet e shportes dhe vajtaja neper misione te jet me rotacion jepu kredi me interes te bute per shtepi trajtoj ne raste semndje dhe fatkeqsish ata dhe famijet e tyre mer ata qe e kane pasion jo ata qe duan nje vend pune te meren masa per ushtarak e perfolur ne te gjitha nivelet per cdo shkelje dhe konkuro me vendet Aleate per investimet ne Armatim specializim personeli bej dhenien e gradave ne baze merite jo me urdher dhe kurse brenda godinave.jepu transpot shpi repart dhe brenda 10 vitesh ushtria mer form kjo qe ke sote dhe rrogen e Amerikanit ti japesh i nxjerrin syte njeri tjetrit...per nje birre apo qofte..

  Përgjigju
  • Lala: 25/04/2023 15:32

   Me te gjitha je ok ama per misionet smund te shkoj cdokush.psh smund te cosh artilerin per force protection .Ose llogjistiken per te ber detyra EOD Ose Ose transportin te bei detyrat e ft.rotacion ka vetem Brenda per Brenda repartit QE esht deklaruar per misionet specifike.po besoj Ket duhet ta dish se i KE renditur Hallet e ushtrise ashtu sic duhet DHE Si u takojne.respekte

 • Turi: 25/04/2023 12:53

  Kur politikanet te dergojne femijet dhe vellezerit e tyre atehere te shkojne dhe te tjeret, asnje mos te shoje se keta bastardet do ti dergojne ne ato lufterat qe hap nato ne cdo cep te globit

  Përgjigju
  • Arturo: 25/04/2023 13:49

   NATO nuk hqp luftera kot por sic hapi ne Kosove per te parandaluar zhdukjen e popujve te pafajshem.

 • Arber: 25/04/2023 12:39

  Nje mundesi shume e mire per te rinjte

  Përgjigju
 • Eri: 25/04/2023 12:20

  nje mundesi e mire pee te rinjte qe ti bashkohen forcave te armatosura

  Përgjigju
 • Dritan: 25/04/2023 12:17

  Kjo gje nuk do ishte arritur kurr dyfishimin e pagave pa ramen

  Përgjigju
 • Aleksandri: 25/04/2023 12:17

  Nje arritje shume e madhe per te gjithe ushtrin shqiptare qe asnjeher nuk eshte pare ne historin e saj????

  Përgjigju
 • titi: 25/04/2023 12:16

  shume mire presim qe shume te ri ti bahskohen ekipit

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Serie A/ Lecce fiton dhe i bën presion Interit në krye të renditjes, paqe mes Salernitanës dhe Frosinones! Shkëlqejnë legjionarët (GOLAT)

Serie A/ Lecce fiton dhe i bën presion Interit në krye të renditjes, paqe mes Salernitanës dhe Frosinones! Shkëlqejnë legjionarët (GOLAT)