Rama publikon fotografi nga punimet në Tunelin e Llogarasë: Hapen plotësisht 6 km! Po punohet me ritëm të lartë për armatimin e plotë

Rama publikon fotografi nga punimet në Tunelin e Llogarasë: Hapen plotësisht 6 km! Po punohet me ritëm të lartë për armatimin e plotë

Tuneli i Llogarasë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar fotografi nga punimet në tunelin e Llogarasë.

Rama shkruan se pas hapjes plotësisht në 6 kilometrat e tij, po punohet me ritëm të lartë për armatimin e plotë deri në përfundimin e kësaj vepre strategjike.

Për ndërtimin e tunelit të Llogarasë ka fituar Konsorciumi turk, (bashkimi i kompanive Kompanitë turke Intekar Yapi Turizm Elektrik Insaat Sanayi Ticaret Limited Sirketi dhe Asl Insaat Taahhut Ve Sanayi Ticaret Limited Sirketi, ndërsa do të kushtojë 140 mln €!

Tuneli i Llogarasë lidh Urën e Shën Elizës me atë të Palasës me një gjatësi prej 5.9 km si dhe do të lidhet në hyrje dhe dalje të tij me dy ura 110 dhe 40 metra.   

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 26/05/2023 15:32

  Tunelet Jane vepra infrastrukturore shume te rendesishme, qe shkurtojne kohen e udhetimit por njekohesisht rrisin sigurine rrugore duke evituar pjerrsite e veshtira,por kane kosto te larte ndertimi.Ne tunelet Kardhiq ,Elbasan - Tirane Llogorase dhe Murrizit ne Rrugen e Arberit duhet te jete me pagese ,sikur dhe 1 euro ,Pasi populli ka paguar per to

  Përgjigju
 • Enri: 26/05/2023 13:22

  Tuneli do pakesoje trafikun dhe do beje te mundur qe edhe turistet ta kene me te lehte per te udhetuar

  Përgjigju
 • klodjan: 26/05/2023 13:21

  ti je gjigandi i shqiperise

  Përgjigju
 • Goni: 26/05/2023 13:21

  Nje nder tunelet qe kishim kohe qe e prisnim pasi do lehtesoje shume udhetimin per qytetaret

  Përgjigju
 • ina: 26/05/2023 12:25

  Vetem qeveria Rames mund ta bente kete projekt kaq te madh per zonen e jugut

  Përgjigju
 • era: 26/05/2023 12:24

  nje tunel qe do te lehtesoj trafikun gjate sezonit turistik

  Përgjigju
 • era: 26/05/2023 12:22

  nje tunel qe do te sjelle lehtesim te trafikut gjate sezonit turistik

  Përgjigju
 • titi: 26/05/2023 12:20

  nje investim shume i mire zhvillimin e turizmit

  Përgjigju
 • Vin: 26/05/2023 09:34

  sa do jet gezuar Samir Mane se prandaj e bete tunelin apo jo?

  Përgjigju
  • Olsi: 26/05/2023 11:43

   Sigurisht, ai e dha urdhrin. Kete shtet e udheheqin oligarket.

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)