Rreziku kaloi, shkenca siguron: Shanset për një tërmet të dytë janë fare të pakëta

Rreziku kaloi, shkenca siguron: Shanset për një tërmet të dytë janë fare të pakëta

Tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë ditën e shtunë, u shoqërua nga disa pasgoditje që siç deklaruan sizmiologët në vend kanë ardhur duke u shuar.

Sizmiologët theksuan gjithashtu se rreziku kryesor ka kaluar dhe se nuk ka vend për frikë e panik.

Shumë qytetarë iu trembën idesë së një tërmeti të dytë të fuqishëm, por edhe për këtë, ka një siguri që vjen nga analizat shkencore.

Shkenca siguron se probabiliteti që një tërmet i fuqishëm të pasohet nga një tërmet tjetër i madh brenda tre ditësh, është shumë i vogël, diku te 6 %.

Kjo do të thotë, sipas Institutit Amerikan të Gjeoshkencës se ekziston në 94%, siguria se një tërmet i fuqishëm NUK është goditja e parë e lëkundjeve të tjera pasuese tronditëse.

Edhe në rastin e Shqipërisë, bazuar në vlerësimet shkencore, shanset që tërmeti me magnitudë 5.8 të shkallës Rihter të pasohet brenda tre ditëve nga një tjetër lëkundje janë shumë të pakta, çka do të thotë se nuk ka vend për panik./LEXO.AL


Lajmi kryesor:

Tjetër tërmet i fortë në Tiranë gjatë mbrëmjes... Sizmiologu në Report TV: Në 24 orë mbi 340 lëkundje! Rreziku kaloi, por dridhje të vogla do ketë sërish


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich